Články / Offtopic / / Z nádraží

Z opuštěného nádraží: Vyražte do jízdárny nebo do Krumlova

Z opuštěného nádraží: Vyražte do jízdárny nebo do Krumlova

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 10.10.2012

Co všechno se dá dělat o víkendu? Jasně, všude je spousta koncertů, kaváren a hospod. Nebo můžeme sedět doma a poslouchat všechny desky, které se nám v týdnu nahromadily. Nebo podniknout dobrodružství: jít třeba na výstavu do Valdštejnské jízdárny. Nebo si vyjet do Českého Krumlova. Šílené? Tak trochu. Ale vlastně ani ne. Dílo Jakuba Schikanedera nebo Geralda Scarfeho za to stojí. A už tu dlouho nebude.

Jakub Schikaneder (1855-1924)
Valdštejnská jízdárna, Praha
20. dubna – 21. října 2012
www.schikaneder.cz

Od poslední přehlídky díla Jakuba Schikanedera, kterou uspořádala Národní galerie na přelomu let 1998-1999, uplynulo již čtrnáct let. Během této doby se objevila početná řada obrazů i kreseb ze soukromých sbírek, které byly dříve považovány za nezvěstné. Současná výstava tedy přináší dosud největší přehlídku umělcovy tvorby s velkým počtem děl veřejnosti neznámým i nové informace o umělcově životě. Je mimořádná také tím, že čtyřicet z více než stovky vystavených obrazů pochází ze soukromých sbírek. I tato skutečnost umožní návštěvníkům výstavy poznat dílo Jakuba Schikanedera v dosud nebývalém rozsahu a žánrové pestrosti.

Jakub Schikaneder propojil silné sociální cítění a znalosti soudobého evropského malířství v řadě obrazů s postavami žen, zobrazených v těžkých životních situacích, stáří a bídě. Nejznámější část Schikanederova díla tvoří pražská nokturna, v nichž dosáhl harmonického spojení tématu životního osudu a struktury obrazu. Po roce 1910 se malíř stáhl do ústraní a své obrazy již veřejně nevystavoval. V té době také vznikly záznamy opuštěných interiérů, které patří k dosud málo známým částem jeho tvorby. Vše je k vidění až/jen do 21. října v pražské Valdštejnské jízdárně.

Egon Schiele Art Centrum
Široká 71, Český Krumlov
www.schieleartcentrum.cz

O týden později, tj. v neděli 28. října, končí v centru Egon Schiele Art v Českém Krumlově výstava čtyř výtvarníků. Fanoušci Pink Floyd určitě znají jméno britské ikony společenské a politické karikatury, Geralda Scarfeho – a pokud ne jméno, tak určitě jeho kresby z desky The Wall. Kromě toho jsou v projektu In Bohemia představeny návrhy úvodní sekvence pro seriál Jistě, pane ministře (Yes Minister), návrhy pro film Walta Disneyho Herkules, návrhy scén pro English National Opera (Orfeus v podsvětí) a kreslené komentáře showbizu (Woody Allen, Mick Jagger, Madonna).

Dvojici českých kreslířů – humoristů Vladimíra Jiránka a Jiřího Slívu není třeba představovat. Ikona několika generací, novinář, ilustrátor, karikaturista, komentátor, scénárista a režisér animovaných filmů Jiránek výstavou Já vím svoje zavádí do svého magického světa stovkou politických a společenských „komentářů“ z posledních čtyřiceti let a dvaceti krátkými animovanými filmy. Výstava osmdesáti litografií a leptů Liberté českého kreslíře a grafika Jiřího Slívy představuje jemný humor, jež si hraje s paradoxy každodenního života a nutí k zamyšlení. Čtveřici doplňuje Josef Florian Krichbaum výstavou Ironofresky: velkoformátové i miniaturní olejomalby, ve kterých rakouský umělec zobrazuje okouzlující svět, ale i ironický pohled na lidskou duši. Vysoká řemeslná úroveň jeho olejomaleb připomíná staré mistry. Nevíte, kam o víkendu? Třeba do Krumlova. Výstava končí 28. října.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace