Články / Offtopic / / Z nádraží

Z opuštěného nádraží: Za dobré vysvědčení knihu a výstavu

Z opuštěného nádraží: Za dobré vysvědčení knihu a výstavu

Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 04.05.2013

Před šedesáti lety, 1. května 1953, začalo u nás televizní vysílání. V Národním technickém muzeu byla při té příležitosti zahájena unikátní výstava vývoje přijímací a vysílací TV techniky. Nebo radši staré mašinky a vláčky? Tak si uložte do Outlooků, iCalů a jiných diářů, že železniční depozitář NTM v Chomutově bude veřejnosti letos zpřístupněný ještě dvakrát: 22. a 23. června a od 31. srpna do 1. září 2013.

Za měsíc tu máme Den dětí, tak ať to není s dárky jako na Vánoce (na poslední chvíli). 16. června od poledne do sedmi večer se bude konat ve Stromovce Kašpárkohraní. Vstup zdarma. Za dobré vysvědčení knihu!, hlásil kluk z plakátu. A nejen za vysvědčení. Co třeba nějakou z Albatrosu? Krysáci, Pinnocchiova dobrodružství nebo něco takového... V zámeckém areálu Ctěnice s dětmi můžete zajít na dvě výstavy: Hrajeme si celý den se jmenuje výstava japonských hraček ze sbírek Náprstkova muzea (do 16. června), druhá Večerníček Chaloupka na vršku a jiné pohádky z ateliéru Šárky Váchové (do 30. června).

I Balet Národního divadla na tuto sezónu připravil sérii baletních dílen pro děti a jejich rodiče. Jejich cílem je zábavnou formou přiblížit svět baletu a vše, co s tím souvisí. Semináře vede sólistka Baletu ND Adéla Pollertová. Do konce divadelní sezóny se ještě uskuteční dílna věnovaná baletu Zlatovláska. Další informace budou včas zveřejněny na webu a FB Baletu ND. A dětem je určena i následující akce, III. ročník festivalu Týden čtení dětem. Zahájen bude 30.května v prostorách Městské knihovny v Praze v pět hodin a hosty budou např. Lábus, Malátný nebo Hejlík. A naposledy pro děti. Interaktivní výstava Radek Pilař dětem bude lákat k návštěvě až do 30. června. Pořádá Galerie umění pro děti v historickém domě Franze Kafky na stejnojmenném náměstí v centru Prahy.

Obejdete se bez zraku? Neviditelná výstava vás prověří.

Negativní? V Paláci YMCA můžete denně (a zdarma!) od sedmi do deseti večer navštívit výstavu Cimrman a sport. Výstava Angličáků skončila, na hradě Helštýn můžete prohlédnout do 2. června Youngtimers, modely kultovních vozů druhé půlky XX.století. Nejluxusnější značky, auta známá z filmů s světových závodů. Výstavu fotografií Jana Ságla Tanec na dvojitém ledě do 1. září v galerii B. Rejta v Lounech. Dvojitý led je metafora pro život za normalizace: ukazuje život českého disentu kolem skupiny The Plastic People of the Universe a v 70.letech i estetiku vlaštovek na drátě. Výstavu doplňují dva samostatné cykly: Domovní prohlídka a Vlaštovky. Na zámku ve Slavkově ukazují, co to byl socialistický realismus. Ukazovat budou do 14. června. A do 16. června máte čas a určitě si nenechte ujít výstavu v Leica gallery. Fotograf Tono Stano ji nazval Moje barvy.

Unikátní sakrální památku Závišův kříž, který od roku 1994 ležel v trezoru, je hlavním lákadlem na 1. Zemskou výstavu Jižní Čechy - Horní Rakousko 2013. V cisterciánském opatství Vyšší Brod můžete prohlédnout až do listopadu. Budete-li mít cestu na jih, nenechte si ujít. A doporučuje se rezervace (pro jistotu).

Á prkna, která znamenají svět. 18. ročník festivalu Slovenské divadlo v Praze proběhne v květnu a červnu v pražském Divadle Bez zábradlí. Stavovské divadlo slaví 230. narozeniny. Uf! Jako dárek si dalo mezinárodní konferenci a knihu 230 let Stavovského divadla a diváci se mohou těšit na zlevněné vstupenky. Městské divadlo v Mladé Boleslavi nastudovalo Úplné zatmění - o vztahu dvou prokletých básníků (Verlaine a Rimbaud). V hlavní roli nositel letošní ceny Thálie Matouš (Lexa) Ruml. Plus krátce z baletu. Primabalerína Velkého divadla v Moskvě Svetlana Zacharova zatančí Giselle ve Státní opeře (15. a 17. května od 19:00). A Národní divadlo moravskoslezské nastudovalo k 120. výročí úmrtí P. I. Čajkovského jeho Labutí jezero. Premiéry 2. a 4. května 2013.

Telegraf a knihy: Pro jazzmany ovládající cizí jazyky je tu jarní dávka jazzových časopisů zdarma ke stažení. Od 3. do 8. května bude v Třeboni soutěžit deset celovečerních a šestatřicet krátkých filmů na mezinárodním festivalu animovaného filmu Anifilm. Z množství informací o letošních cenách Magnezia litera bych nabyl dojmu, že kvalitní kniha je ta, co se málo prodává. To jako fakt? Když to vybírali odborníci, tak by to nemělo být špatné. Nebo? A zase něco z předválečných Sudet. Knížka povídek Dalibora Fundy Poslední promítač ze Sudet nyní za krásných 56 Kč.

A zatímco kauza brněnské Wannieck gallery dopadla dobře (smlouva na dobu neurčitou s dvanáctiměsíční výpovědí) a končit ani stěhovat se nebude, pražští radní opět omezí umění v ulicích, takže nám tam zůstanou asi jen prostitutky a drogoví dealeři. Paráda. Nedík.

Hudební ukázka je dneska z alba britské zpěvačky Anne Clark s názvem Hopeless Cases. Kamarád jej kdysi přivezl na vinylu z hifistické výstavy ve Frankfurtu, kde ho namátkou podle obalu vybral v sekci vše za pět marek. Taky vám místy trošku připomíná Laurie Anderson?

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opuštěné nádraží: karafiáty a samet

Zdeněk Malinský 24.08.2019

Geometrie posvátného prostoru, umění a revoluce v Portugalsku a Československu i výstava pro metalisty Art-Brut-All.

Opuštěné nádraží: pozdrav z chátrajícího hotelu

Zdeněk Malinský 21.07.2019

Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.

Opuštěné nádraží: únorově v březnu

Zdeněk Malinský 16.03.2019

Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.

Opuštěné nádraží: fotky, mráz a slevy

Zdeněk Malinský 26.01.2019

Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.

Opuštěné nádraží: svátky, uhlí a pára

Zdeněk Malinský 23.12.2018

Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.

Opuštěné nádraží: novoroční výhledy

Zdeněk Malinský 14.01.2018

Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...

Opuštěné nádraží: podzimní last minute

Zdeněk Malinský 21.10.2017

Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...

Opuštěné nádraží: srpnové toulky

Zdeněk Malinský 19.08.2017

Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.

Opuštěné nádraží: březnové a divadelní

Zdeněk Malinský 12.03.2017

Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.

Opuštěné nádraží: veskrze novoroční

Zdeněk Malinský 15.01.2017

Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace