Články / Recenze

Z rockové hvězdy k hvězdě mrtvé (Smokepurpp)

Z rockové hvězdy k hvězdě mrtvé (Smokepurpp)

Daniel Nádler | Články / Recenze | 19.01.2018

Atlantský trap dosáhl svého vrcholu. Několik měsíců dominující “soundcloudový”, někdy také “cloudový rap”, jehož epicentrem je jižní Florida, se stal nejsledovanější hiphopovou scénou. Nová vlna pyšnící se hédonismem má jediné heslo, a tím je ignorance. Mezi nejvlivnější protagonisty žánru patří dvojice blízkých přátel Lil Pump a Smokepurpp. Oba nedávno vydali své debutové desky, a zatímco Lil Pump servíruje světlé chvilky svého výstředního života, mezi které patří nakupování drahých hodinek a užívání si nejlepších opiátů v obklopení ženami, Smokepurpp dokáže zabrousit do temnějších poloh. Jak dopadl jeho debut Deadstar?

Nehledejme propracované slovní obraty, zde kraluje ryzí hloupost a jednoduchost. Přestože se může zdát, že texty jednotlivých písní jsou převzaté dětské básničky oděné do explicitní a velmi vulgární uniformy, jejich krása je v tom, že nejde o žádný promyšlený kalkul, ale o čistý narcismus. Kouzelný nápoj lean, spousta sexu a drog, všechno tu najdeme, a Smokepurpp tak naplňuje obraz zhýralé rockové hvězdy. Nepotřebuje přátele, stačí když máte v garáži Audi a Rolls Royce – i takovými moudry budete zahrnuti. Jakkoliv to zní hloupě a pošetile, stejně tomu propadnete díky Smokepurppově autentičnosti a upřímnosti.


Deska má na dnešní poměry dlouhou stopáž osmnácti tracků, když obsahuje starší a chytlavé singly Audi, Different Color Molly nebo Bless Yo Trap, ale i svěží, neméně působivé novinky jako Phantom, Drop a Krispy Kreme. Album se může pochlubit hned několika velkými jmény. Ať už to je Chief Keef, Juicy J nebo DRAM, vždy jsou do skladby velmi vhodně začleněni, perličkou na dně je pak Travis Scott, který Smokepurppa podepsal pod svůj label Cactus Jack. Nejzásadnější věc, která nahrávku odděluje od množství současného průměrného hip hopu, jsou dovednosti extravagantního producenta Ronnyho J. Způsob, jakým navodil mimořádně pochmurnou, špinavou a ničivou atmosféru, vyvolává husí kůži a jeho beaty se linou celou stopáží. Deformované basy, které jsou modlou floridského zvuku, sedí ke Smokepurppovi víc, než by se dalo čekat.

Poslední dvě skladby napomůžou k celkovému pochopení díla. Obraz rockové hvězdy se pomalu rozpíjí a u Smokepurppa dochází v důsledku drogového opojení a života na hraně k rozpadu vědomí. R. I. P. Max je věnovaná zesnulému bratrovi, který se předávkoval heroinem, a poslední hřebík do rakve, v níž Smokepurpp leží i na přebalu alba, je skličující track Purgatory. Smokepurpp demonstruje proměnu rockové hvězdy na hvězdu mrtvou.

Info

Smokepurpp – Deadstar (Cactus Jack, 2017)
www.soundcloud.com/smokepurpp

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.

Obžerná radost (Kvelertak)

Jiří Vladimír Matýsek 13.05.2020

Melodií od starších desek přibylo, díky tomu je i Splid o něco barevnější deskou, která nemá slabých míst.