Články / Recenze

Z rockové hvězdy k hvězdě mrtvé (Smokepurpp)

Z rockové hvězdy k hvězdě mrtvé (Smokepurpp)

Daniel Nádler | Články / Recenze | 19.01.2018

Atlantský trap dosáhl svého vrcholu. Několik měsíců dominující “soundcloudový”, někdy také “cloudový rap”, jehož epicentrem je jižní Florida, se stal nejsledovanější hiphopovou scénou. Nová vlna pyšnící se hédonismem má jediné heslo, a tím je ignorance. Mezi nejvlivnější protagonisty žánru patří dvojice blízkých přátel Lil Pump a Smokepurpp. Oba nedávno vydali své debutové desky, a zatímco Lil Pump servíruje světlé chvilky svého výstředního života, mezi které patří nakupování drahých hodinek a užívání si nejlepších opiátů v obklopení ženami, Smokepurpp dokáže zabrousit do temnějších poloh. Jak dopadl jeho debut Deadstar?

Nehledejme propracované slovní obraty, zde kraluje ryzí hloupost a jednoduchost. Přestože se může zdát, že texty jednotlivých písní jsou převzaté dětské básničky oděné do explicitní a velmi vulgární uniformy, jejich krása je v tom, že nejde o žádný promyšlený kalkul, ale o čistý narcismus. Kouzelný nápoj lean, spousta sexu a drog, všechno tu najdeme, a Smokepurpp tak naplňuje obraz zhýralé rockové hvězdy. Nepotřebuje přátele, stačí když máte v garáži Audi a Rolls Royce – i takovými moudry budete zahrnuti. Jakkoliv to zní hloupě a pošetile, stejně tomu propadnete díky Smokepurppově autentičnosti a upřímnosti.


Deska má na dnešní poměry dlouhou stopáž osmnácti tracků, když obsahuje starší a chytlavé singly Audi, Different Color Molly nebo Bless Yo Trap, ale i svěží, neméně působivé novinky jako Phantom, Drop a Krispy Kreme. Album se může pochlubit hned několika velkými jmény. Ať už to je Chief Keef, Juicy J nebo DRAM, vždy jsou do skladby velmi vhodně začleněni, perličkou na dně je pak Travis Scott, který Smokepurppa podepsal pod svůj label Cactus Jack. Nejzásadnější věc, která nahrávku odděluje od množství současného průměrného hip hopu, jsou dovednosti extravagantního producenta Ronnyho J. Způsob, jakým navodil mimořádně pochmurnou, špinavou a ničivou atmosféru, vyvolává husí kůži a jeho beaty se linou celou stopáží. Deformované basy, které jsou modlou floridského zvuku, sedí ke Smokepurppovi víc, než by se dalo čekat.

Poslední dvě skladby napomůžou k celkovému pochopení díla. Obraz rockové hvězdy se pomalu rozpíjí a u Smokepurppa dochází v důsledku drogového opojení a života na hraně k rozpadu vědomí. R. I. P. Max je věnovaná zesnulému bratrovi, který se předávkoval heroinem, a poslední hřebík do rakve, v níž Smokepurpp leží i na přebalu alba, je skličující track Purgatory. Smokepurpp demonstruje proměnu rockové hvězdy na hvězdu mrtvou.

Info

Smokepurpp – Deadstar (Cactus Jack, 2017)
www.soundcloud.com/smokepurpp

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Třikrát a dost? (Temples)

Veronika Myšková 20.11.2019

Hot Motion uvádí stejnojmenná písnička, která zní podobně jako předchozí singly, včetně prvků garážového rocku typických pro The Horrors či The Black Keys.

Temné stránky, chyby, pochyby i strachy (Beth Hart)

Jiří Vladimír Matýsek 19.11.2019

Finále v podobě tandemu Thankful a I Need a Hero spolehlivě patří k tomu nejlepšímu, co Beth Hart coby autorka a interpretka vytvořila.

Život přichází (The Comet Is Coming)

Jakub Koumar 18.11.2019

The Comet Is Coming si pohrávají s kosmickými zvuky a afrofuturistickým vizionářstvím Sun Ra (Lifeforce I), s nimiž si King Shabaka měl tu čest zahrát.

Zpověď rebelky elektropopu (Tove Lo)

Veronika Svrčinová 14.11.2019

Je to pořád elektropop, ale už nestaví na prostě líbivých a opakovaných melodiích. Tentokrát si Tove Lo s hudbou vyhrála, přidala dynamiku, složitější kompozice, hlubší texty.

Promyšlená porce podzimní mizérie (The Lumineers)

Anna Valentová 05.11.2019

Skladby na albu III jsou seřazené za sebou tak, že postupně vypráví životní příběhy tří členů rodiny Sparksových, jejichž předobrazy nacházeli autoři ve svém okolí.

Vnitřní dítě Jacoba Colliera

Karolina Veselá 04.11.2019

Během následujících dvou let vydá nové čtyřalbum, projekt padesáti skladeb nesoucí název Djesse. Ten evokuje Collierovy iniciály, ale prý jde o náhodu.

Diktátor času: (De)kontextualizace fenoménu Laterny magiky

Jakub Šíma 02.11.2019

Laterna magika je multimediální fenomén, který již od počátečního úspěchu na výstavě Expo 58 v Bruselu poutal pozornost nejen české, ale i světové veřejnosti.

Kdo tady co posral? (Mucha)

Adéla Poláková 29.10.2019

Pro novou desku Muchy je příznačná fúze žánrů, prolínání jazyků a vypůjčování si jak melodií, tak slov odjinud.

Nejsem mladý a nejsem starý (TaxiWars)

maxim 27.10.2019

Oproti předchozím deskám TaxiWars je Artificial Horizon lehčí, více se tančí, více se fouká kouře na parket, ubylo hřmotnosti, důrazu, aniž by kapela ztratila groovy.

Za hranice harmonie a zpět (Thurston Moore)

Vojtěch Březík 22.10.2019

Spirit Counsel je dostatečně stravitelné album, aby se do něj mohli ponořit i ti Mooreovi příznivci, kteří preferují jeho konvenčnější písňovou tvorbu.