Články / Recenze

Z rockové hvězdy k hvězdě mrtvé (Smokepurpp)

Z rockové hvězdy k hvězdě mrtvé (Smokepurpp)

Daniel Nádler | Články / Recenze | 19.01.2018

Atlantský trap dosáhl svého vrcholu. Několik měsíců dominující “soundcloudový”, někdy také “cloudový rap”, jehož epicentrem je jižní Florida, se stal nejsledovanější hiphopovou scénou. Nová vlna pyšnící se hédonismem má jediné heslo, a tím je ignorance. Mezi nejvlivnější protagonisty žánru patří dvojice blízkých přátel Lil Pump a Smokepurpp. Oba nedávno vydali své debutové desky, a zatímco Lil Pump servíruje světlé chvilky svého výstředního života, mezi které patří nakupování drahých hodinek a užívání si nejlepších opiátů v obklopení ženami, Smokepurpp dokáže zabrousit do temnějších poloh. Jak dopadl jeho debut Deadstar?

Nehledejme propracované slovní obraty, zde kraluje ryzí hloupost a jednoduchost. Přestože se může zdát, že texty jednotlivých písní jsou převzaté dětské básničky oděné do explicitní a velmi vulgární uniformy, jejich krása je v tom, že nejde o žádný promyšlený kalkul, ale o čistý narcismus. Kouzelný nápoj lean, spousta sexu a drog, všechno tu najdeme, a Smokepurpp tak naplňuje obraz zhýralé rockové hvězdy. Nepotřebuje přátele, stačí když máte v garáži Audi a Rolls Royce – i takovými moudry budete zahrnuti. Jakkoliv to zní hloupě a pošetile, stejně tomu propadnete díky Smokepurppově autentičnosti a upřímnosti.


Deska má na dnešní poměry dlouhou stopáž osmnácti tracků, když obsahuje starší a chytlavé singly Audi, Different Color Molly nebo Bless Yo Trap, ale i svěží, neméně působivé novinky jako Phantom, Drop a Krispy Kreme. Album se může pochlubit hned několika velkými jmény. Ať už to je Chief Keef, Juicy J nebo DRAM, vždy jsou do skladby velmi vhodně začleněni, perličkou na dně je pak Travis Scott, který Smokepurppa podepsal pod svůj label Cactus Jack. Nejzásadnější věc, která nahrávku odděluje od množství současného průměrného hip hopu, jsou dovednosti extravagantního producenta Ronnyho J. Způsob, jakým navodil mimořádně pochmurnou, špinavou a ničivou atmosféru, vyvolává husí kůži a jeho beaty se linou celou stopáží. Deformované basy, které jsou modlou floridského zvuku, sedí ke Smokepurppovi víc, než by se dalo čekat.

Poslední dvě skladby napomůžou k celkovému pochopení díla. Obraz rockové hvězdy se pomalu rozpíjí a u Smokepurppa dochází v důsledku drogového opojení a života na hraně k rozpadu vědomí. R. I. P. Max je věnovaná zesnulému bratrovi, který se předávkoval heroinem, a poslední hřebík do rakve, v níž Smokepurpp leží i na přebalu alba, je skličující track Purgatory. Smokepurpp demonstruje proměnu rockové hvězdy na hvězdu mrtvou.

Info

Smokepurpp – Deadstar (Cactus Jack, 2017)
www.soundcloud.com/smokepurpp

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

redakce 13.09.2019

Bebeho skladby na albu Echoes nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který Bebeho řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.

Nelítostná dekompozice klubového elektra (Blanck Mass)

redakce 12.09.2019

Krutá atmosféra nelítostně tepající do posluchačových spánků je jasným testamentem doby. Reflexe environmentálního žalu, deprese, dekontrukce a kompozice naděje?

Improvizační dialog (Haco, Takako Minekawa, Dustin Wong, Tarnovski)

redakce 05.09.2019

Kannazuki je tradiční japonské pojmenování pro říjen v lunárním kalendáři. Nahrávka totiž vznikla právě 1. října loňského roku.

Uprostřed božského aroma (HTRK)

redakce 04.09.2019

Melancholické písně australského dua HTRK dýchají osamělostí. Platí to i pro novou nahrávku, kterou zítra představí v Praze?

Stopující chlápek u silnice (Bruce Springsteen)

redakce 04.09.2019

Springsteenův přímočarý autorský styl zůstal neobroušen a na Western Stars se mu po letech opět dostává adekvátní formy.

Vana plná extáze (Hot Chip)

redakce 03.09.2019

A Bath Full of Ecstasy je zatím tím nejpopovějším albem Hot Chip, ostatně dva roky nazpět psali Goddard a Taylor písně pro Katy Perry.

Tady není místo pro slabost (Bolehlav)

redakce 01.09.2019

Michal Milko poslal francouzskému labelu Audiotrauma písně s dotazem, zda by si nemohl zahrát na jejich každoročním pražském festivalu. Co se stalo?

Vstříc temným zítřkům (Bahratal)

redakce 31.08.2019

Domácí krajinou táhne trojspřeží Bahratal – Lezok – Náv, pod diktátem jejichž riffů se nihilismus nejhrubšího zrna sbližuje s alternativní scénou.

Zrcadlo za éterickou mlhou (Drab Majesty)

redakce 20.08.2019

Každý mileniál hovící osmdesátkovým zvukům spojovaným s gotickou subkulturou musí být vděčný za jeho soudobou renesanci.

Celistvý zvukový příběh Frontier Guards

redakce 17.08.2019

Prokomponované IDM melodie se tu místy nebojí jít do minimal techno smyček, vše přitom doplňují i industriální rytmy a ruchy.