Články / Reporty

Za dveřmi byla Červená Karkulka na japonský způsob

Za dveřmi byla Červená Karkulka na japonský způsob

Anna Mašátová | Články / Reporty | 19.07.2013

Neradi otvíráte dveře cizím lidem? Nebo se při zvuku zvonku děsíte natáček protivné sousedky? Jednou za rok však termín „Za dveřmi“ neznamená hic sunt leones, ale mezinárodní festival pouličního divadla, odehrávající se v samém centru Prahy. Pět dnů a dvacet představení pro potěchu oka i duše.

Václavské náměstí není zrovna místem, kde by chtěl kdokoliv trávit volný čas a už vůbec navečer. Festival ovšem jeho dolní část proměnil na vcelku příjemnou plochu s barem, dýchající letní pohodou. Uprostřed plácku se už připravovala pop-up kompanie japonského režiséra Noriyukiho Sawy s představením Vlkoryb. Kde se vzal, tu se vzal, sám Vlkoryb, obří loutka, ovládaná trojicí Jakub Gottwald, Pavel Richta a Filip Šebšajevič.

Majestátnost a pestrobarevnost loutky i kostýmů prozářila okolní šeď a před očima se začal odvíjet starý známý příběh. Bylo nebylo... V podvodní zemi bloumal Vlkoryb. Jednoho dne potkal malou mořskou – a dost sexy – červenou Karkulku v podání Ireny Kristekové, nesoucí své babičce čerstvé sushi a rýžové víno. Jak myslíte, že to bude pokračovat? Vlkoryb na nic nečekal, nadeběhnul si a vlísal se babičce do přízně se záměrem jí slupnout. Babička však nebyla žádná nemohoucí důchodkyně! S Vlkorybem si to rozdala ve stylu Kill Bill a zubatec dostal po tlamě. Jenže jí nakonec stejně zhltnul. „Tyhlety ryby zevnitř nic moc, kéž už nám přijde někdo na pomoc,“ ozývá se příšeře, číhající na Mořskou Karkulku, z břicha.

Karkulce připadala babiččina nová vizáž podezřelá, lest odhalena. A ejhle, babička bojovnice najednou z Vlkoryba vyskakuje živá a zdravá! Girl power se projeví v plné síle, Vlkoryb dostává nářez podruhé. Svého činu lituje, Karkulka s babičkou odpouští. Vše končí dobře, tak jak to má v pohádce být. Třicet minut uběhlo jak voda, děti ani dospělí neskrývají nadšení, v hlavě zůstávají útržky textů z pera Jakuba Folvarečného: „Ztratil jsi maminku, mně sežral babičku, tohle jsou osudy, kdo to má na tričku...“ Jen škoda špatného zvuku, zpěv občas zanikal a zadní řady asi moc neslyšely. Hudbu k pohádkovému muzikálu zkomponoval pianista David Hlaváč, choreografkou představení byla Irina Andreeva ze souboru Teatr Novogo Fronta.

Sám Sawa, který v Čechách působí od roku 1992, o představení řekl: „V roce 2013 se mi skrze projekt Umění býti neviditelným splnily tři životní přání. Podařilo se nám uspořádat workshop na výrobu japonských loutek v Praze. Dostal jsem možnost spolupracovat s Irinou Andreevou z Teatru Novogo Fronta, se kterou jsem před dvaceti lety tančil. A nakonec měla v červnu premiéru moje první pouliční inscenace, s fantastickými mladými lidmi, s obrovským nasazení. Teď mohu v klidu umřít.“

Doufejme, že se Sawa pod zem nechystá, hezkých příběhů je vždy zapotřebí. Okurková sezóna se v kultuře nekoná, vyražte na letní dobrodružství. Čeká hned Za dveřmi!

Info

Festival Za dveřmi: Vlkoryb
16. 7. 2013, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trans nestandardních stupnic, houslí, techno (Kutu)

Václav Valtr 06.10.2022

... ve všech polohách Kutu nabídli entuziastickou smršť plnou neočekávané krásy.

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace