Články / Offtopic / / Movie/dox

Za hokejem do Maroka a putování krajinou bez života (MFF KV)

Za hokejem do Maroka a putování krajinou bez života (MFF KV)

Lukáš Masner | Články / Offtopic / / Movie/dox | 02.07.2019

Dokumentární film Letní hokej dvojice režisérů Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara sleduje pozoruhodné téma: sportovně-kulturní výměnu mezi náctiletými hokejisty z českého Náchoda a marockého Salé. Střet dvou rozdílných kultur pochopitelně přináší řadu neporozumění a téma nemožnosti zcela pochopit druhou lidskou bytost, jejíž tajemství je ukryto právě v jazyku, kterým vládne, ve specifiku místa, kde žije, v podstatně odlišném společenském kontextu. Letní hokej je ale především úsměvnou poutí chlapců za dobrodružstvím i životní lekcí. Výtečný dokument je charakteristický jemným humorem a bytostně senzuálním pohledem. Díky lehkosti a citu pro zachycení neopakovatelnosti okamžiku vzniká řada bezprostředních, úsměvných i vizuálně působivých okamžiků, které si lze velmi jednoduše představit i na ploše hraného filmu. Je však nabíledni, že úsměvná nálada nevydrží dlouho a čas od času je narušena temnými momenty, které dávají tušit, že kulturní příkopy mezi hokejovými týmy jsou hlubší, než se může na první pohled zdát. Ze strany tvůrců patrně nebyl a priori zájem mapovat a popsat fenomén xenofobie, i přesto film nechává prostor zamyslet se nad našimi vztahy k cizím kulturám, které i navzdory všem zkratkovitým popisům a mediálním klišé mají překvapivě mnoho odstínů.

Doslova horké chvíle přinesl španělský snímek Srpnová madona, který se z nepochopitelných důvodů octnul v sekci soutěžních filmů. Děj se odehrává v letním, horkem rozpáleném Madridu, kde se třiatřicetiletá Eva pokouší hledat odpovědi na citové rozkoly a v důsledku toho i poznat sama sebe. Srpnová madona je druh filmu, který staví na atmosféře místa a okamžiku, na intenzivních i letmých setkání, na nevyřčených citech, které lze odečítat z detailů a jemných náznaků. Místo křehkosti, s níž umí pracovat Sofia Coppola nebo Richard Linklater, však přichází jen předstíraná hloubka, prvoplánová symbolika a otravné hovory o tom, jak se na cestě životem správně orientovat. Režisér Jonás Trueba staví na poetice magického realismu a prazvláštní esoteriky, takže řadu nešťastných událostí vysvětluje skrze líbivé a notně otřepané fráze o kauzalitě, neúspěchu jako o nové příležitosti, apod. Drama o zjitřených citech, které však u diváků paradoxně negenerují prakticky žádnou emotivní odezvu.

Důmyslně nakládat s pocity a mezilidskými vztahy se povedlo Caseymu Affleckovi, který ve Varech představil drama Světlo mého života. Affleck (mimochodem scenárista filmu, režisér, producent i herec v jedné osobě) je jako filmař poměrně úsporný, místy až nebývale strohý. Dystopické drama vypráví příběh otce putujícího se svým potomkem bezútěšnou krajinou. Oba se pokouší přežít ve světě, kde vlivem neznámé choroby vymřely prakticky všechny ženy a do mezilidských vztahů se tak vkradla nedůvěra a strach. Klíčem dramatu však není popis pozvolna vymírající společnosti či okázalé obrazy zkázy, typické pro Potomky lidí, ale velmi intimní vztah mezi otcem a dítětem. Malý nezávislý film vládne hypnoticky pomalým tempem, precizním obrazovým konceptem, a hlavně dialogy, které jsou v podání obou herců (Casey Affleck a Anna Pniowski) naprosto přirozené a nevtíravě emotivní. Škoda zbytečně přemrštěné stopáže a několika žánrových klišé, ale i tak je Světlo mého života velmi sympatickým překvapením.

Info

54. MFF Karlovy Vary
28. 6. - 6. 7. 2019 Karlovy Vary
fb festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julie Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace