Články / Profily

Za Stormem Thorgersonem (Dark Side of the Moon)

Za Stormem Thorgersonem (Dark Side of the Moon)

Libor Švitorka | Články / Profily | 25.05.2013

Promítačka se rozehřála, místnost se rozsvítila projekcí prvního snímku. Nahý člověk se krčí před obřím okem v prérii. Byznysmeni si třesou rukama, jeden z nich hoří. Pouštní zasedání čtyř holohlavých podivínů u stolu s miniaturními lichokopytníky. Spáč probudivší se během pádu s postelí z výškové budovy. Zlatá vejcovitá hlava na chirurgické misce, křičící kužel světla… Takhle nějak by začínala přednáška o umění hudebního obalu a velké množství zmiňovaných věcí by pocházelo z jednoho pracovního stolu. Stolu, ke kterému už nikdo nezasedne.

Zemřel Storm Thorgerson, legendární britský grafický designér, režisér a autor bezpočtu ikonických přebalů rockových desek.

Vše začalo v roce 1968 během studií na Royal College of Art v Londýně, kdy byl Thorgerson, společně s Aubrey Powell, osloven kamarády ze střední školy, jestli by jim neudělali obal k jejich druhé desce. Vzniklo A Saucerful of Secrets od Pink Floyd s detailem lidského ucha pod vodou a nová graficko-výtvarná skupina dostala jméno Hipgnosis, podle graffiti, které jim někdo napsal na dveře. Práce Hipgnosis se časem stala synonymem pro experiment, inspiraci, manipulaci s fotografií, precizní typografii a nevšední, často surreálné provedení odkazující na hudební texty. Jako absolventi filmového oboru Thorgerson a spol. kombinovali různé přístupy k zadání. Triky v temné komoře, vícenásobné expozice, retušování, koláž, airbrush. Dalo by se říci, že se stali pionýry dnešního běžného photoshoppingu. K pořizování snímků používali výhradně fotoaparáty švédské výroby Hassellblad středního formátu, ideální pro čtvercový formát hudebních nosičů.

„I like photography because it is a reality medium, unlike drawing which is unreal. I like to mess with reality... to bend reality.“

Nejslavnější prací Hipgnosis je rozklad světla na obalu desky Dark Side of the Moon z roku 1973, dodnes pokládaný za jeden z nejlepších v hudební historii. Po jeho úspěchu se služby Hipgnosis staly horkým zbožím a studio bylo oslovováno, kromě stálých klientů Pink Floyd a The Pretty Things, množstvím umělců, mimo jiné Led Zeppelin (Houses of the Holy), Black Sabbath (Technical Ecstasy), Genesis (And Then There Were Three) nebo Scorpions (Lovedrive). Velmi ceněnou prací studia byl také design původní obálky Adamsova Stopařova průvodce po Galaxii. O studiu Hipgnosis a produkci jednotlivých projektů koluje mnoho legend, počínaje ulétnutím nafukovacího prasete při focení Animals pro Pink Floyd a konče volným honorářem za odvedenou práci stylem „zaplaťte tolik, nakolik si to ceníte.“

Thorgerson rozpustil Hipgnosis v roce 1983. Před založením vlastních, až do jeho smrti velmi produktivních, Storm Studios fungoval Thorgerson čtyři roky ve filmové společnosti Green Back Films jako tvůrce hudebních videoklipů. Uměl vyprávět jediným obrazem a neopakovatelně doprovázel akustickou složku nahrávek svými vizemi. V půli dubna 2013, v nedožitých 70 letech podlehl boji s rakovinou. Šťastnou cestu utopickými krajinami, mistře.

Info

Storm Thorgerson (uk)
www.stormthorgerson.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace