Články

Žádné zbytečné kecy, jen čistý rokenrol: Big Eyes

Žádné zbytečné kecy, jen čistý rokenrol: Big Eyes

Broněx | Články | 28.10.2013

V sobotu 26. října mohl mít člověk celkem jasný program na večer, donekonečna přemýšlet o výsledcích voleb. Nebo mohl v Brně na koncert, protože jak jednou říkal Aran v rozhovoru pro zin How Can Limo Kid Kill Yourd Dreams #5: „Pro mě je ‚politika‛ spíš snaha pomáhat na tý úplně ‚nejnižší‛, osobní úrovni – pomáhat kapelám na turné, pomáhat lidem s koncertama, s deskama, pomáhat lidem v pohybu.“ Věřím, že kluci z The Shullins, jedné z mnoha brněnských promotérských crew, to vidí podobně. V klubu Eleven tak v sobotu uvítali pankáče Big Eyes ze Seattlu a rožnovskou úderku Uštkni.

Jestli při zmínce o Seattlu naskočí spoustě lidí povědomí o tamní hudební scéně, v případě valašských kapel platí v menším měřítku něco podobného. Uštkni v sobě svůj rožnovský původ nezapřou a ani nechtějí. Hned od prvních tónů se připomenou Complicate Candide nebo Telefon, s nimiž jsou Uštkni spříznění i personálně. Koncert byl věnovaný saxofonistovi, který je prý zrovna v USA, takže všechny vyhrávky musela obsáhnout kytara. Rozhodně to ale nebylo na škodu, ořezaný dřevní sound byl příjemně minimalistický, k tomu řízný styl bubenice, která se občas přidávala i vokálem, a typicky punkový výraz zpěváka, divadelní gesta, deklamování textů. Uvolňující punk, který je melodický, aniž by šlo o vyprázdněnou tancovačku. Postoj a sdělení jsou stejně důležité jako muzika sama.

Po Uštkni šli bez dlouhého zvučení na věc Big Eyes. Trojice ze Seattlu, která zrovna křižuje Evropu na rozsáhlém turné – Německo, Francie Anglie, Belgie, Rakousko... brněnský koncert byl jedinou českou zastávkou na cestě z Vídně zpět do Německa. Hudba Big Eyes je takový klasický nekomplikovaný punk rock s americkým soundem. Jednoduché rokenrolové bicí, hutná basa, drzý vokál a ostrá kytara drobné frontmanky s vizáží Kim Deal. Za necelou půlhodinku bylo po všem, právě včas, aby jednotlivé písně nezačaly splývat. Žádné zbytečné kecy, jen čistý rokenrol.

Před koncertem mi basák z Big Eyes říkal, že Uštkni byla jedna z nejlepších kapel, se kterými v Evropě sdíleli podium. Nevím, s kým Big Eyes na turné hráli, ale v Brně dokázaly obě kapely strhnout publikum se srovnatelným zápalem a silou, ačkoli každá trochu jinak... A shrnutí? Rožnov je Seattle a ty podstatný věci se dějí mimo pozornost Václava Moravce.

Info

Big Eyes (usa) + Uštkni
26.10.2013, Eleven, Brno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Billie! Kuřecí! Eilish! Nugety!

redakce 21.08.2019

Billie vypálí největší hitovku hned zkraje, dívky ještě mladší než zpěvačka vřeští, až přehluší soundsystém – divím se, že zapomenou na breakdown v půlce písničky.

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

Zrcadlo za éterickou mlhou (Drab Majesty)

redakce 20.08.2019

Každý mileniál hovící osmdesátkovým zvukům spojovaným s gotickou subkulturou musí být vděčný za jeho soudobou renesanci.

Hip Hop Kemp 2019: Trueschoolová orientace

redakce 19.08.2019

Ustálená dramaturgie generuje ustálená očekávání a něco, co lze označit jako programové bloky. Nejlepší koncert festivalu přitom můžete zažít kdykoli.

Dobrš bylo (Dobršská brána 2019)

redakce 19.08.2019

Moje předsevzetí bylo jasné: jet někam, kde jsem ještě nebyla. Ideálně na malý festival s netradičním line-upem, buď v horách nebo u vody. Výběr se tím dramaticky zúžil...

Sázky na (ne)jistotu aneb Top 5 Hip Hop Kemp 2019

redakce 18.08.2019

Přebíhal jsem od jedné stage ke druhé a za den stihl i deset koncertů. Při dotazu na nejlepších pět se každý dlouze zamyslel...

Petr Vrba (Minimaraton elektronické hudby - Ostravské dny): Stačí jen trocha otevřenosti a zápalu

redakce 18.08.2019

Jedna z nejvýraznějších postav tuzemské improvizační scény, která ji zároveň velkým krokem překračuje. Petr Vrba a jeho role v rámci Ostravských dnů. A nejen tam. Rozhovor.

Celistvý zvukový příběh Frontier Guards

redakce 17.08.2019

Prokomponované IDM melodie se tu místy nebojí jít do minimal techno smyček, vše přitom doplňují i industriální rytmy a ruchy.

Protokol: Aparde

redakce 16.08.2019

Na čem Aparde vyrostl, co ho formovalo jako dítě, jako teenagera? A kdy zamíří k nám, aby nebyl jako cool v plotě?