Články / Reporty

Žamboši dobyli Pól nedostupnosti

Žamboši dobyli Pól nedostupnosti

Anna Mašátová | Články / Reporty | 05.05.2014

I když si na novou desku museli fanoušci Žambochů počkat čtyři roky, tu dobu jim dokázali jednotliví členové hravě vyplnit. Jan Žamboch se dal všanc mrazům i komárům v lesích a natočil oceňované instrumentální album Guitar & Forest, jeho žena Stanislava zase pronikala na dvorky a do ohrad s akordeonem, což zdokumentovala projektem Accordion & Animals, Juru Nedavašku jsme mohli vídat třeba s Beatou Bocek. Právě Guitar & Forest vyšla i díky finanční sbírce na Kreativcisobe.cz. Do vod crowdfundingu se vydávají muzikanti napříč spektrem, proto i žamboší novinka Pól nedostupnosti vznikla za podpory přispěvatelů a nedobytný pól byl rychle dobyt.

Třetí řadovku kapela představuje na turné i se zahraničním hostem, australským písničkářem Petem Uhlenbruchem, vystupujícím pod názvem Owls of the Swamp. I ten dovezl novinku, prozatím oficiálně nevydanou, s názvem Atlas. Světoběžník nahrával leckde a s ledaským, Atlas byl mixován v Reykjavíku a není bez zajímavosti, že jedním z hostů je i Markéta Irglová.

Indie folkař, který si vystačí jen s kytarou a počítačem, bavil příchozí hlavně novými a mnohdy melancholickými písněmi. Going Home, Restless a téměř mayerovská Shapeshifter se k zachmuřenému počasí za okny hodily více než dobře.

I Žamboši vsadili na ukázky z Pólu, šli jsme Závějí, tančili v rytmu Fulghuma i Saroyana, kteří Žambocha inspirovali k písním Miluj mě zlehka, drž mě pevně a Co vteřinu. Kapela stojí na Žambochově kytaře a textech, které doprovází Nedavaškovy perkuse, akordeon a zpěv Stanislavy Žambochové. Někdy vtipní, jindy zahloubaní, Žamboši patří na folkové scéně k tomu nejlepšímu. Zda budou v tažení „co deska, to Anděl“ pokračovat i s polárním albem, na to si budeme muset ještě počkat.

Info

Žamboši + Owls of the Swamp (aus)
2. 5. 2014, Jazz Dock, Praha

foto © Tomáš Moudrý

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.