Články / Offtopic / / Movie/dox

Západní hvězdy v Československu

Západní hvězdy v Československu

Broněx | Články / Offtopic / / Movie/dox | 19.11.2014

Samozřejmě, 17. listopadu se vzpomínalo. Na všech frontách. Kromě připomínání té „velké“ historie se vzpomínalo i na historii hudební – v Brně proběhla předpremiéra televizního dokumentu Hvězdy za železnou oponou. Premiéra dokumentu proběhne 25. listopadu ve 21:35 na ČT art. Název hodinového filmu, který připravil režisér Pavel Jirásek spolu s dramaturgem Martinem Polákem, je výmluvný sám o sobě. Dokument představuje koncerty západních hvězd v komunistickém Československu od šedesátých let do roku 1990. Záběr filmu je ale o dost širší než hodinová stopáž, a autoři tak nutně museli vybírat, koho do dokumentu zahrnout a koho ne.

Objevují se rokenroloví Manfred Mann a Moody Blues, Beach Boys v Brně v roce 1969, Suzi Quatro, koncert Nico ve špinavé hospodě na kraji města v Kníničkách u Brna, Toten Hosen na festivalu míru na stejném podiu s Michalem Davidem či vystoupení Joan Baez na Bratislavské lyře v červnu 1989. Všechno završuje koncert Rolling Stones na Strahově krátce po Sametové revoluci. Jasně, i příběh o koncertech v komunistickém Československu potřebuje katarzi, ale možná je škoda, že se místo Stounů (jejichž pražské vystoupení je zdokumentované i jinde) nedostalo na jiné interprety. Třeba na Louise Armstronga, Johnnyho Cashe nebo Depeche Mode, kteří se po pražském koncertě stali v Československu kultem.

Dokument se opírá o velké množství archivních záběrů a nahrávek, které jsou k vidění úplně poprvé. Docela by mě zajímalo, kolik podobného materiálu ještě v různých archivech čeká, až si dá někdo tu detailní práci a vytáhne je na světlo, jako to udělali autoři Hvězd za železnou oponou. Film se neomezuje jenom na vzpomínky českých androšů a dalších pamětníků, ale objevují se i rozhovory se samotnými interprety. A v těchto dvou věcech je dokument asi nejzajímavější. Je skvělé sledovat Suzi Quatro, jak si skoro nevzpomíná, jestli vůbec v Československu hrála, slyšet frontmana rokenrolových Moody Blues vyprávět příběh o tom, jak jejich hotel v srpnu 68 zabrali sovětští důstojníci, nebo vidět záběry sjetých Beach Boys, jak zběsile tančí v backstagi po brněnském koncertě.

A takových záběrů a vzpomínek je i v poměrně krátkém dokumentu více než dost. Film obsahuje historky, ze kterých sice pořád může mrazit, z filmu ale vyznívá i lehce absurdní komičnost, pocit, že „teď už se tomu můžem jenom zasmát“. Hlavně jde ale o záběry a vzpomínky, které jsou osobní, i když se odehrávají na pozadí té velké historie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace