Články / Offtopic / / Movie/dox

Západní hvězdy v Československu

Západní hvězdy v Československu

Broněx | Články / Offtopic / / Movie/dox | 19.11.2014

Samozřejmě, 17. listopadu se vzpomínalo. Na všech frontách. Kromě připomínání té „velké“ historie se vzpomínalo i na historii hudební – v Brně proběhla předpremiéra televizního dokumentu Hvězdy za železnou oponou. Premiéra dokumentu proběhne 25. listopadu ve 21:35 na ČT art. Název hodinového filmu, který připravil režisér Pavel Jirásek spolu s dramaturgem Martinem Polákem, je výmluvný sám o sobě. Dokument představuje koncerty západních hvězd v komunistickém Československu od šedesátých let do roku 1990. Záběr filmu je ale o dost širší než hodinová stopáž, a autoři tak nutně museli vybírat, koho do dokumentu zahrnout a koho ne.

Objevují se rokenroloví Manfred Mann a Moody Blues, Beach Boys v Brně v roce 1969, Suzi Quatro, koncert Nico ve špinavé hospodě na kraji města v Kníničkách u Brna, Toten Hosen na festivalu míru na stejném podiu s Michalem Davidem či vystoupení Joan Baez na Bratislavské lyře v červnu 1989. Všechno završuje koncert Rolling Stones na Strahově krátce po Sametové revoluci. Jasně, i příběh o koncertech v komunistickém Československu potřebuje katarzi, ale možná je škoda, že se místo Stounů (jejichž pražské vystoupení je zdokumentované i jinde) nedostalo na jiné interprety. Třeba na Louise Armstronga, Johnnyho Cashe nebo Depeche Mode, kteří se po pražském koncertě stali v Československu kultem.

Dokument se opírá o velké množství archivních záběrů a nahrávek, které jsou k vidění úplně poprvé. Docela by mě zajímalo, kolik podobného materiálu ještě v různých archivech čeká, až si dá někdo tu detailní práci a vytáhne je na světlo, jako to udělali autoři Hvězd za železnou oponou. Film se neomezuje jenom na vzpomínky českých androšů a dalších pamětníků, ale objevují se i rozhovory se samotnými interprety. A v těchto dvou věcech je dokument asi nejzajímavější. Je skvělé sledovat Suzi Quatro, jak si skoro nevzpomíná, jestli vůbec v Československu hrála, slyšet frontmana rokenrolových Moody Blues vyprávět příběh o tom, jak jejich hotel v srpnu 68 zabrali sovětští důstojníci, nebo vidět záběry sjetých Beach Boys, jak zběsile tančí v backstagi po brněnském koncertě.

A takových záběrů a vzpomínek je i v poměrně krátkém dokumentu více než dost. Film obsahuje historky, ze kterých sice pořád může mrazit, z filmu ale vyznívá i lehce absurdní komičnost, pocit, že „teď už se tomu můžem jenom zasmát“. Hlavně jde ale o záběry a vzpomínky, které jsou osobní, i když se odehrávají na pozadí té velké historie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace