Články / Offtopic / / Movie/dox

Západní hvězdy v Československu

Západní hvězdy v Československu

Broněx | Články / Offtopic / / Movie/dox | 19.11.2014

Samozřejmě, 17. listopadu se vzpomínalo. Na všech frontách. Kromě připomínání té „velké“ historie se vzpomínalo i na historii hudební – v Brně proběhla předpremiéra televizního dokumentu Hvězdy za železnou oponou. Premiéra dokumentu proběhne 25. listopadu ve 21:35 na ČT art. Název hodinového filmu, který připravil režisér Pavel Jirásek spolu s dramaturgem Martinem Polákem, je výmluvný sám o sobě. Dokument představuje koncerty západních hvězd v komunistickém Československu od šedesátých let do roku 1990. Záběr filmu je ale o dost širší než hodinová stopáž, a autoři tak nutně museli vybírat, koho do dokumentu zahrnout a koho ne.

Objevují se rokenroloví Manfred Mann a Moody Blues, Beach Boys v Brně v roce 1969, Suzi Quatro, koncert Nico ve špinavé hospodě na kraji města v Kníničkách u Brna, Toten Hosen na festivalu míru na stejném podiu s Michalem Davidem či vystoupení Joan Baez na Bratislavské lyře v červnu 1989. Všechno završuje koncert Rolling Stones na Strahově krátce po Sametové revoluci. Jasně, i příběh o koncertech v komunistickém Československu potřebuje katarzi, ale možná je škoda, že se místo Stounů (jejichž pražské vystoupení je zdokumentované i jinde) nedostalo na jiné interprety. Třeba na Louise Armstronga, Johnnyho Cashe nebo Depeche Mode, kteří se po pražském koncertě stali v Československu kultem.

Dokument se opírá o velké množství archivních záběrů a nahrávek, které jsou k vidění úplně poprvé. Docela by mě zajímalo, kolik podobného materiálu ještě v různých archivech čeká, až si dá někdo tu detailní práci a vytáhne je na světlo, jako to udělali autoři Hvězd za železnou oponou. Film se neomezuje jenom na vzpomínky českých androšů a dalších pamětníků, ale objevují se i rozhovory se samotnými interprety. A v těchto dvou věcech je dokument asi nejzajímavější. Je skvělé sledovat Suzi Quatro, jak si skoro nevzpomíná, jestli vůbec v Československu hrála, slyšet frontmana rokenrolových Moody Blues vyprávět příběh o tom, jak jejich hotel v srpnu 68 zabrali sovětští důstojníci, nebo vidět záběry sjetých Beach Boys, jak zběsile tančí v backstagi po brněnském koncertě.

A takových záběrů a vzpomínek je i v poměrně krátkém dokumentu více než dost. Film obsahuje historky, ze kterých sice pořád může mrazit, z filmu ale vyznívá i lehce absurdní komičnost, pocit, že „teď už se tomu můžem jenom zasmát“. Hlavně jde ale o záběry a vzpomínky, které jsou osobní, i když se odehrávají na pozadí té velké historie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mladistvá smršť v rytme reggeatonu (Ema)

Bibiána Hajdanyová 16.10.2020

Aj keď je plný pohlcujúcej zmyselnosti, opojného tanca a temperamentu, základná otázka sa sústredí na to najpodstatnejšie – zložitosť ľudských vzťahov.

Barabáš kráľom dokumentu (Salto je kráľ)

Bibiána Hajdanyová 12.09.2020

Partia dobrých kamarátov a dobrodruhov v ňom objavuje nepreskúmané miesta planéty, ktoré bývajú extrémne nebezpečné.

Pohoda nekonečného ničnerobenia (Palm Springs)

Jonáš Sudakov 30.08.2020

Iba v posledných piatich rokoch vyšlo šestnásť filmov o ľuďoch zaseknutých v časovej slučke. Síce je to vďačná téma, ale len málokedy sa tieto filmy...

Nolanova časová smršť (Tenet)

Lukáš Masner 27.08.2020

Nově se totiž Nolanovi podařilo zakomponovat prvek časových paradoxů, kdy se v rámci jednoho záběru setkává hned několik proti sobě plynoucích časů, ale i pohybů.

Disharmonická mexická výprava (Frida Viva La Vida)

Bibiána Hajdanyová 23.08.2020

Je možné sledovať atmosférické pohľady na krajinu, zrnité spomienkové zábery zo života umelkyne či megalomanské prostredie Ameriky, ktoré pripomína, ako veľmi ju Kahlo neznášala.

Pre milovníkov cyklistiky (Raoul Taburin)

Bibiána Hajdanyová 02.08.2020

Raoul Taburin osciluje medzi komédiou a rodinným filmom, ktorý podrobne rozpracuváva strach z vlastnej slabosti.

Smelý začiatok (Než skončí léto)

Bibiána Hajdanyová 19.07.2020

Film rozpracuváva tínedžerskú lásku, hovorí o nezvratnom osude a rieši morálne zásady. Z festivalu v Benátkach si odniesol niekoľko cien a nemal by uniknúť ani širšej verejnosti.

Nesmierne vydýchnutie bolesti (Bludné kruhy)

Jonáš Sudakov 10.07.2020

V každom z období sú iné emocionálne vyčerpávajúce momenty, ktoré skúmajú smrť, násilie, náboženstvo a rasizmus voči pôvodnému obyvateľstvu.

Člověk člověku vlastníkem (Vlastníci)

Shaqualyck 21.06.2020

Ne že by se u nás točilo málo komedií. Jen se na ně nedá koukat. Vlastníci Jiřího Havelky představují výjimku z pravidla.

Bedosova partnerská poradňa (Tenkrát podruhé)

Bibiána Hajdanyová 25.01.2020

Kde by sa človek chcel ocitnúť, ak by mal možnosť znovu prežiť nejaký moment? Išlo by o konkrétne miesto alebo o to, kto by v danej spomienke figuroval?