Články / Reporty

Zapalte plíce, až zčernají!

Zapalte plíce, až zčernají!

waghiss666 | Články / Reporty | 17.05.2014

Vzpomínám na první rande s vůní kafe a cigaret. V exilu na párty, co se nikdy nemohla stát, sahá H. na klávesnici a s jistotou chirurga vytančí prsty jen dvě slova. Postačí, aby už nic nebylo jako dřív.
(I’m tied to the seat.)

Od té doby plíce ztmavly a po Saade se pošilhávalo, jakožto autorech domácí desky roku, čím dál okatěji. Četl jsem, ale neposlouchal. A nelituju jediného tónu, co nezazněl. Stačí na to dva, ale nadělají víc rachotu než kdejaký osmdesátkový řezník. Písničky prorostlé stoner a grunge kytarama, zmačkané v koulích hluků a šumů hází po zlomku trpělivých, než se Cvaldovi spustí krev z nosu. Posmrkává a kryje se hřívou, občas svleče něhu na kost, a nikdy ne na déle, než je potřeba k postavení bouraných základů. Do první řady se po boku Banána staví pán s cigárem a v nepozorovaný moment je popliván malinovkou z Ivanových úst. Nechci vědět, jestli se ti dva znají, chci si tenhle dvojsmyslný moment pamatovat. S rizikem arogantní nálepky na týle marně zkouším přesvědčit okolí, že onoho večera domácí předskokan dopadl dál než hlavní borci a zabořil se do půdy paměti až po kolena. Krásné seznámení, tykejte mi.
(…and I want to warn you…)

První otázka mi zůstane nezodpovězená: proběhla zvukovka před otevřením klubu nebo nikdy? Na druhou si odpovím ihned (bere Mish?) a na tu třetí postupem večera: co je tohle za pičovinu? Upištěná kytara s echem, basačka, co neumí hrát, robotická bubenice a fetka v leopardu? Co tu vlastně dělám?! Pozorovatelů moc nepřibylo a já se jim ani moc nedivil. Až pak mi to došlo. Všechno, co neumím vysvětlit. Punk rock klasičtějšího střihu, zasviněný skvrnama od piva a děravý od típnutých cigár, koketuje s prvky následující vlny pojmenované Greilem Marcusem. Takhle sebevědomého nerespektování moderních prvků nejsme svědky často. Nový singl, utopený v pochmurnějším nálevu, navnadil na budoucí minulost, nejlíp ale zněly pecky z předloňské Sorry. Zpěvačka ječí a svíjí se v rytmu manifestu tzv. hnutí “mampičismu“, ale jestli někoho přetáhne na svou stranu, ji nezajímá, basačka v hábitu zase mimo rytmus, tak to mám rád. Jestli je punk mrtvý, vykopejte hroby! Může být koncert skvělý a strašný zároveň? Poslední I WANT AWAY FROM YOU převrátilo toho večera svůj význam naruby. Dvakrát.

Křepčící hlouček pankáčů se dožaduje dezertu, a tak zvukař vypouští krabici od mlíka s fotkou Grahama Coxona do víru večera. Vzpomínám na první rande za tónů Kafe a Telky. A s cigárem, co napoví, že už nic nebude jako dřív…
(What did he say?)

Info

White Lung (can) + Saade
15. 5. 2014, Futurum Music Bar, Praha

foto © kurabeznohy

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace