Články / Reporty

Závěsy a ručníčky (She Past Away)

Závěsy a ručníčky (She Past Away)

Michal Smrčina | Články / Reporty | 06.11.2019

Pořádat koncert v pondělní večer může být odvážným krokem, když jde ale o kapelu formátu She Past Away s více než desetiletou existencí, lze obavy z nízké účasti hodit za hlavu. Navíc když za ní stojí loajální posluchačská základna vzpomínající na koncert před třemi roky. "Původně jsme si koupily lístky na středu do Brna, ale nakonec jsme je stihly udat a jdem v Praze," slyším opodál. Kam by jezdily, když Turci zamířili i do Prahy.

Na nádvoří Kasáren hoří oheň, okolo postávají a posedávají ležérní gotici i ti odění do velké večerní. Hned zkraje se atmosféru pokouší navodit u nás málo známá švédská zpěvačka Aux animaux. Jde to ztuha, publikum zůstává chladné. I když hudebně kombinuje oblíbené potemnělé subžánry, které spojují retro synťáky, avizovaný dojem „trochu jiného soundtracku k The Drive“ nepřichází. Do prázdna vyznívá otázka vztahující se ke coveru Björk, kdo z přítomných sdílí náklonnost pro islandskou zpěvačku. Nikdo? Ticho, ojedinělý a nesmělý výkřik, snad souhlasu. Mírně strojené tanečky nefungují, zpěvačku předskakující na poslední chvíli si nejspíš poslechl málokdo. Očekávání míří k hlavním protagonistům.

Koncertní prostor Kasáren je vlastně docela velký. Nečekaný je také savový odér ve vzduchu, nejspíš proti sklepní plísni. Snad bych i přivítal i kuřácký koncert. Od začátku intenzivně pracují kouřostroje, a to tak, že z předních řad lze často vidět jen siluety dvoučlenné kapely. Jeden vysoký a nakrátko, kmitající nad klávesami, druhý s kytarou a nezbytným vyčesaným rozcuchem. Proč ale tak potichu? Výhrady se naštěstí časem vytrácí a vývoj sledují i tracky. Od tradičnějšího kytarového postpunku k melancholické, ale energické dark wave diskotéce. Souvisí to s tím, že tour She Past Away se letos koná u příležitosti vydání nového alba Disko Anksiyete, které je o poznání tanečnější. Což ocení i vlasatý chlapec v cylindru, saku a černobíle pruhovaných pantalónech, jehož pohyby patří po celé vystoupení k podstatně rychlejšímu kmitočtu.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Občas se v mlhavém oparu ukáže mrtvolný make-up vystupujících, vizuální pozornost ale poutají spíše statické obrazy z projekcí, dávkované střídavě, víceméně po písních. Někdy lehce kýčovité kresby hradů, někdy antické sloupy s reliéfem záhadné šišky, jindy symboly a omšelé obrazce. Vůně Sava prosycuje večerní zábavu, zdi sálu jsou zahaleny závěsy, do kterých se jako netopýři motají jak postávající, tak křepčící návštěvníci. V sále není horko, ale kapela i přes sporé pohybové kreace vystupuje s nasazením a pravidelně si otírá pot či make-up do připravených ručníčků. Nakonec není divu, koncert trvá přes hodinu, i když se poslední dunivé skladby neprotáhnou až do desáté. Na přídavky se nehraje.

She Past Away nejsou kdovíjak originální kapelou, spíše uznávají kánon osmdesátkového postpunku, ale aktuální příklon k elektronice dodal koncertu potřebnou jiskru, dynamiku. Jinak by hrozilo postupné utonutí v setrvačné jednotvárnosti. Další zastávka Brno a intimnější prostor Kabinetu Múz.

Info

She Past Away (tur) + Aux animaux (se)
4. 11. 2019 Kasárna Karlín, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace