Články / Reporty

Závěsy a ručníčky (She Past Away)

Závěsy a ručníčky (She Past Away)

Michal Smrčina | Články / Reporty | 06.11.2019

Pořádat koncert v pondělní večer může být odvážným krokem, když jde ale o kapelu formátu She Past Away s více než desetiletou existencí, lze obavy z nízké účasti hodit za hlavu. Navíc když za ní stojí loajální posluchačská základna vzpomínající na koncert před třemi roky. "Původně jsme si koupily lístky na středu do Brna, ale nakonec jsme je stihly udat a jdem v Praze," slyším opodál. Kam by jezdily, když Turci zamířili i do Prahy.

Na nádvoří Kasáren hoří oheň, okolo postávají a posedávají ležérní gotici i ti odění do velké večerní. Hned zkraje se atmosféru pokouší navodit u nás málo známá švédská zpěvačka Aux animaux. Jde to ztuha, publikum zůstává chladné. I když hudebně kombinuje oblíbené potemnělé subžánry, které spojují retro synťáky, avizovaný dojem „trochu jiného soundtracku k The Drive“ nepřichází. Do prázdna vyznívá otázka vztahující se ke coveru Björk, kdo z přítomných sdílí náklonnost pro islandskou zpěvačku. Nikdo? Ticho, ojedinělý a nesmělý výkřik, snad souhlasu. Mírně strojené tanečky nefungují, zpěvačku předskakující na poslední chvíli si nejspíš poslechl málokdo. Očekávání míří k hlavním protagonistům.

Koncertní prostor Kasáren je vlastně docela velký. Nečekaný je také savový odér ve vzduchu, nejspíš proti sklepní plísni. Snad bych i přivítal i kuřácký koncert. Od začátku intenzivně pracují kouřostroje, a to tak, že z předních řad lze často vidět jen siluety dvoučlenné kapely. Jeden vysoký a nakrátko, kmitající nad klávesami, druhý s kytarou a nezbytným vyčesaným rozcuchem. Proč ale tak potichu? Výhrady se naštěstí časem vytrácí a vývoj sledují i tracky. Od tradičnějšího kytarového postpunku k melancholické, ale energické dark wave diskotéce. Souvisí to s tím, že tour She Past Away se letos koná u příležitosti vydání nového alba Disko Anksiyete, které je o poznání tanečnější. Což ocení i vlasatý chlapec v cylindru, saku a černobíle pruhovaných pantalónech, jehož pohyby patří po celé vystoupení k podstatně rychlejšímu kmitočtu.

fotogalerii z koncertu najdete tady

Občas se v mlhavém oparu ukáže mrtvolný make-up vystupujících, vizuální pozornost ale poutají spíše statické obrazy z projekcí, dávkované střídavě, víceméně po písních. Někdy lehce kýčovité kresby hradů, někdy antické sloupy s reliéfem záhadné šišky, jindy symboly a omšelé obrazce. Vůně Sava prosycuje večerní zábavu, zdi sálu jsou zahaleny závěsy, do kterých se jako netopýři motají jak postávající, tak křepčící návštěvníci. V sále není horko, ale kapela i přes sporé pohybové kreace vystupuje s nasazením a pravidelně si otírá pot či make-up do připravených ručníčků. Nakonec není divu, koncert trvá přes hodinu, i když se poslední dunivé skladby neprotáhnou až do desáté. Na přídavky se nehraje.

She Past Away nejsou kdovíjak originální kapelou, spíše uznávají kánon osmdesátkového postpunku, ale aktuální příklon k elektronice dodal koncertu potřebnou jiskru, dynamiku. Jinak by hrozilo postupné utonutí v setrvačné jednotvárnosti. Další zastávka Brno a intimnější prostor Kabinetu Múz.

Info

She Past Away (tur) + Aux animaux (se)
4. 11. 2019 Kasárna Karlín, Praha

foto © Romana Kovácsová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace