Články / Reporty

Zažij výšku! (MATE)

Zažij výšku! (MATE)

redakce | Články / Reporty | 07.11.2017

Když sbalíš kufr a zabouchneš za sebou dveře rodného domu. Otevřeš druhé na koleji, vybalíš zavařovačky s proviantem a pozdravíš neznámého na posteli nad tebou. Tak začíná vysokoškolský život i autorská inscenace MATE olomouckého Divadla na cucky, kterou prvního listopadu hostila produkční platforma Industra Stage, divadelní projekt, který právě zažívá svůj restart.

V krátkých scénkách nás inscenace provádí životem dvou kluků na vysoké, kteří řeší školu, zábavu, holky a taky jiné kluky. Postupuje chronologicky, i když útržkovitě studiem dvou budoucích inženýrů, kteří spolu sdílejí existenční i existenciální starosti a prostor na koleji. Z Bořka a Viktora se postupně stávají přátelé, kteří si neváhají pomoct dostat se do průšvihu nebo z něj. Kromě banálních témat stravování a školních zápočtů se řeší také téma odlišné sexuální orientace a s tím spojené obavy s přijetí okolím. Inscenace však nejde do hloubky, prostřednictvím jednotlivých krátkých sekvencí vytvoří situaci, kterou vzápětí nahradí situací zcela jinou. Situace vážné jsou střídány situacemi humornými v rychlém sledu. Útržkovitá forma připomíná album, co si prohlížíme s přáteli, fotky vyvolávají společné vzpomínky, které není nutné doříkávat. Stačí načrtnout, vždyť jsme u toho všichni byli - tenkrát.

Kromě velké lešeňové konstrukce tvořící palandu nadživotní velikosti prostor zaplňují zejména zavařovací sklenice různé velikosti i obsahu, některé zavěšené nad jevištěm, jednoduchá scénografie je v některých chvílích ozvláštněná promítáním obrazovky počítače při hraní online her. Rozlehlý prostor Industry kontrastuje se stísněnou realitu kolejního pokoje. V pokoji bydlí dva kluci Bořek (Bořek Joura) a Viktor (Viktor Zavadil).

fotogalerie z představení zde

Joura a Zavadil hrají studenty způsobem, jako by ani nehráli. Jsou to oni sami. Nejen že mají svá jména, i věk by téměř odpovídal, a tím, že se jedná o inscenaci autorskou, může si divák domýšlet, které situace skutečně zažili. V několika případech si zahrají i několik vedlejších postav – Joura vystoupí v krátké scéně jako jeho vlastní přítelkyně Klára a s rozevlátou parukou věrně napodobuje ženská gesta i mimiku, Zavadil si zahraje vrátného na kolejích. Ve scéně z večírku pak pomocí jednoduché kostýmní přeměny si oba zahrají vyhazovače.

Inscenace MATE Divadla na cucky je komickou hříčkou, pásmem historek, které se možná kdysi staly nebo mohly stát i vám v jednom z mnoha zatuchlých pokojů s okopaným nábytkem, na dlouhých chodbách kolejních budov.

Info

Divadlo na cucky: MATE
1. 11. 2017 Industra Stage, Brno

foto © vrbaak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Dovolená? Varuju vás! (Brutal Assault 2022)

waghiss666 11.08.2022

Šokující mi připadá zjištění, kolik lidí se v areálu pohybuje už poměrně brzo, spíš od pohledu, než že by trpělo pohodlí.

Smutek vyzpívaný se skleničkou vína (Arooj Aftab)

Václav Valtr 11.08.2022

Jsou umělci, kteří upoutají svou propracovaností, rafinovaným poselstvím či energií. Arooj Aftab zaujala především svou bezprostředností.

Roztomilý holky dávno odešly (Beseda 2022)

Minka Dočkalová, Veronika Miksová 10.08.2022

Vynikající koncerty, nechutné písňové texty, čórky, krásní lidé i nedostatek času, všechno bylo... Beseda, edice dva dvacet dva. Reportážní kombo.

On: Off (Festival 2022)

Radka Bednarzová 08.08.2022

Areál se začal zaplňovat. Projít gastrozónou nebo uličkou kolem toalet se stalo pekelným zážitkem a mělo dojít na nejhorší.

Třikrát zmrtvýchvstání (Letní filmová škola 2022)

Aneta Kohoutová 07.08.2022

I letos bylo hodně lidí a stály se fronty. Chci na film - plno, chci kafe - fronta! Paní v Lidlu lhala, když říkala svojí sousedce, že letos je…

... do dalších dní (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 05.08.2022

Poslední projekce doznívají, Smetanovy sady se ještě jednou plní. Filmovka je u konce.

Pop (Messe) na správném místě (2022)

Dominik Polívka, Václav Valtr 04.08.2022

Promo vypadalo od samé přípravy druhého ročníku brněnského festivalu přehledně a kvalitně. Zdálo se, že původní ambice z let před covidem pomalu ožívá. Jak to dopadlo?

Film a živá hudba: Sedm smrtelných hříchů: Lakomství vs. Franzie

keša 04.08.2022

Franzie se filmem baví, komunikují mezi sebou, hází na sebe ksichty, odpočítávají starty jednotlivých scén. Takhle by měla znít jejich další deska!

Noční svit (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 03.08.2022

Snímek Kapitán Volkonogov uprchl (2021) nedávno čelil kontroverzi, protože byl financovaný ruským ministerstvem kultury... Filmovka vrcholí za prudkého slunečního svitu.

Radost ze setkání (Letní filmová škola 2022)

Ondřej Oharek 02.08.2022

Tempo festivalu je rozjeté, film střídá další, jednotlivé položky programu se rvou o diváky. A to nejen v kinosálech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace