Články / Rozhovory

Zdenek Svánovský: Open scéna je vlastně samostatný festival

Zdenek Svánovský: Open scéna je vlastně samostatný festival

redakce | Články / Rozhovory | 05.06.2016

Loni jsem si objevila Hradecký slunovrat coby festival plný aktuální hudby na všech jeho scénách. Krásné objevy jsem si učinila na Open scéně, která je volně přístupná návštěvníkům magického zámku v Hradci nad Moravicí. Když jsem letos v seznamu vybraných v konkurzu na tuto scénu objevila jméno Krystyny Skalické, jejíž album označil Jan Rejžek za nejlepší českou desku loňského roku, zatoužila jsme dozvědět se více a položila jsem pár otázek Zdenkovi Svánovskému, který měl výběr pod palcem. A nezapomeňte, s předplatným Full Moon Magazine jdete na festival zdarma.


Milan Tesař loni prohlásil, že samotná Open scéna by stála za to, přijet na Hradecký slunovrat. Jsou vybrané kapely i letos na tak vysoké úrovni?
Nebojím se říct, že letos je úroveň ještě vyšší. Bylo z čeho vybírat, více než šedesát přihlášených jednotlivců a kapel - to už je velmi slušný vzorek muziky, která se v současnosti hraje. V loňském roce byla většina přihlášených spíše folkového zaměření, zato letos se můžeme žánrově mnohem více rozkročit, což mě osobně velmi těší. Opravdu si myslím, že jen z Open scény by se dal postavit velmi slušný multižánrový festival.


Čekal jsi tak velký zájem o hraní na Open scéně Hradeckého slunovratu? Čím si ho vysvětluješ?
Spíše jsem doufal, že zájem z předchozího roku neupadne. Že to naroste skoro na dvojnásobek, bylo příjemné překvapení. Ale není to ani tak o celkovém počtu kapel. Podstatné je, že roste kvalita a hudební pestrost účinkujících. Letos se opravdu těžko vyřazovalo, těch hudební průšvihů nebo kapel jen pro zasmání bylo naprosté minimum. A naopak pár kapel bych neměl problém z fleku zařadit na hlavní pódium.


Čím si vysvětluji ten zájem hrát na Hradeckém slunovratu?
V první řadě to bude asi to nádherné prostředí zámku Hradec nad Moravicí, obrovská vstřícnost kastelána Radomíra Přibyly a celková pohoda na festivalu. Nezanedbatelný je asi i fakt, že se openistům dostane z naší strany podobné propagace jako kapelám na hlavních scénách. Na webovkách festivalu i na facebooku má každý vystupující svůj vlastní banner a na našem youtube kanále videoukázku. Bonusem je i to, že Open scéna je mimo placenou zónu festivalu a je volně přístupná všem návštěvníkům zámku. Takže i když se hraje proti hlavním scénám, tak ani kapela z druhého konce republiky, která není na Opavsku známá, není odkázaná jen na pár svých příznivců.


Koho by si diváci z Open scény určitě neměli nechat ujít?
Tak to je asi nejtěžší otázka. Hodně to záleží na osobním vkusu, ale já bych se to pro sebe snažil postavit žánrově pestře. Takže určitě třeba objev slovenského vydavatelství Slnko records Archívny chlapec (nominován hned ve třech kategoriích na hudební cenu Radio Head Awards), plynule bych národnostně přešel hranici přes slovensko-českou kapelu Plyš na slovácký folk-rock-pop-folklór Huménečko. Milovníci blues by neměli vynechat The Weathermakers, moc se těším na rockový nářez nejoblíbenější studentské kapely z Brna za rok 2015 Aeronaut, folkaři určitě znají Disneyband a na závěr třeba dvě alternativnější věci - sólový projekt Štěpána Kopečného Creaticity, který kombinuje samplování s živým hraním, a skupinu Duckin´Track, hrající moderní taneční hudbu pro B-boys na živé nástroje. Ale to je opravdu jen malý vzorek a ke slyšení bude na Open scéně mnohem víc skvělé muziky


Bude nějaká změna v celkovém fungování open scény? Kde se bude v zámeckém areálu nacházet?
Změny budou spíše technického rázu. Po loňské zkušenosti scénu přesuneme z boční uličky před Bílý zámek. Vznikne tím více prostoru a odpadnou problémy se žhnoucím sluncem. Největší změna ale bude v tom, že scéna dostane místo původních praktikáblů plnohodnotné zastřešené pódium, profesionální zvuk i světla. Takže všechny zvu na pořádnou jízdu - hrajeme po oba dny, v pátek od šesté podvečerní a den na to už od dvanácté polední.


Info

Hradecký slunovrat
24. - 25. 6. 2016, Hradec nad Moravicí
www.hradeckyslunovrat.cz
www.facebook.com/events/1652661754975234

text (c) Monika Dušková
foto (c) Petra Vavrečková

Nový dárek pro předplatitele! Dva lístky na Hradecký slunovrat 2016 a k tomu CD. Pište, volejte: predplatne@fullmoonmagazine.cz / 775 225 838.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Filip Kršiak (Elbe Dock): Ústí (do) Evropy

Viktor Palák 20.09.2021

Přijedou i Buchty, elita jódlování a tvůrci nejlepších domácích dokumentů. Rozhovor s ředitelem Filipem Kršiakem o cestě z velkoměsta do města – a do Evropy.

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace