Články / Recenze

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská | Články / Recenze | 29.06.2021

Svět se zastavil, nutí k zamyšlení, k sebepoznání. Potýkáme se se situacemi, které by nás nenapadlo nikdy dříve řešit, hledáme nové způsoby, jak zaplnit čas. Co když jste navíc zpěvačka a váš čas se točil kolem koncertů, nahrávání, zkoušení a to vše ze dne na den zmizelo? Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit. Že by ten správný čas vytáhnout kytaru, zaměstnat roztěkanou mysl prací a zamyslet se nad životem?

Jenn Wasner je zpěvačka a kytaristka z amerického Baltimoru, spolu s hudebníkem Andym Stackem založila indierockové duo Wye Oak. V roce 2012 rozšířila své hudební působení o tanečně popový projekt Dungeonesse založený na spolupráci se skladatelem a producentem Jonem Ehrensem. Jenže nějaké to malé pole působnosti pro svou vlastní, intimnější hudbu multiinstrumentalistce přece jen chybělo, a tak v roce 2016 vydala své sólové album If You See Me, Say Yes. Pod pseudonymem Flock of Dimes propojila indie prvky založené na kytaře, bicích a klávesách z výše zmíněných Wye Oak, z projektu Dungeonesse si zase půjčila prvky synth popu a lehkou taneční hravost.

Druhé studiové album Head of Roses svou náladou navazuje na to první, přesto zřetelně upustilo na množství synthových efektů, vrací se zpět ke klavíru, kytaře a bicím. Působí svěže, přesto zpomaluje a píseň po písni ubírá na energetičnosti. 2 Heads pokládá hned v úvodu zásadní otázku „How can I explain myself, I have two heads inside my mouth,“ tématy zmatené identity, pochybnostmi a sebepoznáním navazuje i druhá Price of Blue. Svými zkreslenými kytary rozbíjí zasněnou atmosféru předešlé skladby a udává albu nově nabitou energii, která se volně přelévá do hravé svěží písně Two. S Hard Way se vše zklidní, zpomalí, zjednoduší jen na nejpotřebnější nástroje a plné vokály. Kytara se změkčí, klávesy podkreslí celou melancholickou scénu, téma ztráty a nejistoty podpoří text „When you dressed me in a different skin, I forgot who who I am, I watched it happen but I can't understand.“

Každá skladba má svůj charakter a náladu, album je zajímavé svou rozmanitostí v různých stylech hry. Vrstvení kytary, syntezátoru a vokálu vytváří hloubku, zpěv ale přesto dominuje. A i když zkoumá zlomené srdce a pochybnosti o sobě, působí Head of Roses sebevědomě a jistě.

Info

Flock of Dimes – Head of Roses (Sub Pop, 2021)
Bandcamp interpretky

foto © Graham Tolbert

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Stát se člověkem (Muž, který spadl na Zemi)

Jiří V. Matýsek 23.07.2022

Knihu zpopularizoval film s Davidem Bowiem v hlavní roli natolik, až se jeho ikonická tvář dostala i na titul českého vydání. Těžko říct, jestli důvodně.

K.Flay rozjíždí divoký rock 'n' roll

Jiří Procházka 29.06.2022

Obecně jde spíše o mladistvou hudbu, která vlévá do žil trochu toho puberťáckýho vzdoru a mírného optimismu. Guilty pleasure do dnešní zjitřené doby.

„Love. Nick“ (This Much I Know to Be True)

Jiří Přivřel 19.06.2022

Jiný Nick Cave. Ale přeci nechceme, aby pořád trpěl...

Čekání na lepší časy (Balthazar)

Maria Pyatkina 15.06.2022

Z archivu magazínu Full Moon odemykáme recenzi posledního alba belgické skupiny Balthazar u příležitosti jejího vystoupení na pražském festivalu Metronome.

Terapie národů podle Jareda Diamonda

prof. Neutrino 11.06.2022

Po vydání mnoha provokativních bestsellerů jako Třetí Šimpanz nebo Svět, který skončil včera si ve své poslední knize vytknul za cíl srovnat nesrovnatelné. Vytvořil odvážnou tezi...

Pestrá paleta Alt-J

Veronika Jastrzembská 07.06.2022

Na nové desce The Dream navazují rozmanitostí a rozervaností napříč hudebními žánry, ovšem v jemnější a přístupnější formě.

Tolstoys sa obracia k potrebe nehy a rovnosti

Paulína Janičíková 21.05.2022

Naplnenie, ktoré prichádza po uvedomení si vlastnej osobnostnej esencie, je stelesnené v záverečnej skladbe a sprievodnom klipe Gentle...

Just a beautiful sound (Sasami)

Veronika Tichá 15.05.2022

Přestože jsou texty poměrně negativní, nevyzařuje z nich beznaděj, ale všechny emoce se dostávají ven a nebojí se být divoké, průbojné a drsné.

Návrat do budoucnosti (Theon Cross)

Michal Pařízek 08.05.2022

Theon Cross je členem Sons of Kemet nebo Seed Ensemble, v posledních letech shodně nominovaných na Mercury Prize, spolupracuje s Nubyí Garcia, Mosesem Boydem nebo rapperem Kanem.

Skromné rituály Dead Can Dance

Michal Pařízek 26.04.2022

Dionysus působí zcela jinak, aniž by Lisa Gerrard a Brendan Perry, jehož podivuhodné zájmy a potěšení jsou za nahrávkou cítit zejména, ztratili cokoli ze svého umu, stylu nebo elegance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace