Články / Reporty

Ze sna rybářovy ženy (Sýček, Minami Deutsch)

Ze sna rybářovy ženy (Sýček, Minami Deutsch)

Veronika Miksová | Články / Reporty | 03.11.2017

Proč voni sakra nezhasnou v lanovce ty světla, vždyť by ten výhled byl pak nadpozemskej, frfláme jak poslední spravedliví a úkosem odsuzujeme turisty-selfíčkáře cvakající nutně rozmazaný fotky, na kterých bude kulový vidět. Ne, tudy ne a kolik máš u sebe, tyvole jsme jak poslední žebráci, že sem si vzpomněla na ten na bankomat na Národce (aby jo když ročníky 86 oslovuji paní), du se vychcat a támhle je bankomat, cože voni už hrajou. Těhotná u vstupu, záblesk kabátu červené Karkulky Lu, letmý polibek, na víc není čas. Dnes to není o vlku. Brčko do pití chci, anebo ne.

“Jdu za tebou, stojím na místě.”

Od dob, kdy jsem v boji o denní chleba nucená mluvit víc, než je mi milé, a protažené dětské “a próóóč?” mě děsí víc než nákupní centrum, dokážu textově úsporný kapely docenit. Budějovický Sýček si s promotion hlavu neláme, o to milejší je návštěvnost. Co si to říkal, otče Libora II. Sýčka, onehdá na Šumavě, že jsou moc zábavoví? Že to říkáš zrovna ty, který oroduješ za Kurta Vileho s Courtney Barnett (budiž jim Malibu Beach lehká). Mělo by se ti dobře usínat, když slyšíš, co tvá krev pere do lidí. Radost - čirá hutná, pohlcující, svírající, skličující. Světská trojice se smýká na podlaze u knoflíků a druhé město se klepe pod našimi podrážkami. Prosinec je blízko, jako je daleko nová deska. Věřte mi, vždyť na úpatí Soví hatě, kde v osmdesátkách pořádal tajné skautské tábory Marek Orko Vácha, jsem si chodila hrát ještě jako cvrčátko.

Nesplachujte své chytré telefony do toalet, nealko švestka, alko hruška, vážně holky, Please the Trees hráli naživo se 420 people, musíte to slyšet/vidět. Ale kuš, směrem od pódia se pomalounku zvedá jiná vlna, naloží si vás na hřbet jako ty z dřevorytů Katshushiku Hokusai. Vlasatá čtyřka ze země vycházejícího slunce si nás obratně ladí na krautrockovou motoriku naroubovanou na psychedelii. Přisává se k našim útrobám jako nenechavé chobotnice k pohlaví a ústům lačné lovkyně perel s havraními vlasy. Přivírám oči, všechny komíhající ruce se najednou sbíhají jedním směrem jako chapadla ze Sna rybářovy ženy. Maniakální repetice cápků se slabostí pro minimalistické techno uznává z mezí jen ty krajní a hypnotickým zvukem ovládne celou Sedmičku. O tom samém I a O tom samém II (Übergleich Part I a II) zní mimo jiné názvy z debutu vydaného před dvěma lety u labelu GuruguruBrain. Říct, že Minami Deutsch přinášejí něco nového, by zavánělo hloupostí, někdy však pouze a jedině to, co důvěrně známe, přináší nejvyšší míru uspokojení.

Info

Minami Deutsch (jap) + Sýček
28.10. 2017 Klub 007 Strahov, Praha

photo by Hana

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace