Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2019

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2019

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 13.01.2020

Do roka a do dne. Uleželé jistoty, kořeněná překvapení? Redaktoři Full Moonu i jejich blízké okolí rekapitulují hudební rok 2019. První položku v bilančním seznamu, jako již tradičně, tvoří interpreti a hudební kapely. Která hvězda vystřelila na nebe, která stále jasně svítí? Na kom se shodla většina a kdo zůstal svrchovaně individuálním tipem?

Akana
Vampire Weekend
Chovná stanice těch nejvytrvalejších ušních červů, kterých navíc nemám potřebu se zbavovat. Je to dostatečný důvod pro zařazení do Top 3? Pro mě rozhodně ano. Málokdo tancuje nad propastí vlezlosti s takovou elegancí jako tihle jasoňové. Bod navíc, že to dali i bez Rostama. Kdy už k nám konečně dorazí osobně?

Ifriqiyya Electrique
Pořád nad nimi kroutím hlavou. Patří tenhle spolek do barnumovského panoptika podivností, nebo do budoucnosti? Každopádně jsou nepřehlédnutelní a radikální jako málokdo.

Tool
Impozantní návrat s deskou, která posunuje osvědčený rukopis kapely do ještě větších hloubek.

Korben Dallas
Úhybný manévr směrem od jednoduchých kytarových indie popěvků na albu Bazén asi leckdo nevydýchal. Já za něj dávám palec nahoru. Ano, některé písničky by se daly přeci jen pokrátit, ale celkový dojem je skvělý a neoposlouchaný.

Nerez
Není to tatáž trojice, není to tatáž řeka, ale vstup do ní překonal všechna očekávání. Nezbývá než doufat, že spolupráce s Lucií Šoralovou bude trvalejšího rázu.

Heiden
Charakteristika téhle kapely prokluzuje mezi prsty, pokud se ovšem nespokojíme s nicneříkajícím „alternativní rock“. Asi proto je tak zajímavé je sledovat.


František Formánek
Little Simz
Little Simz ukazuje, jak má vypadat zdravě sebevědomá rapperka. Její texty o feminismu, vnitřních démonech, ale i penězích a slávě zalézají až pod kůži. S Little Simz sledujeme kompletní rekonstrukci klišovitého macho ego rapu v přímém přenosu.

Jai Paul
Nečekaný návrat tajemného krále R’n’B s novým singlem a oficiálně posvěceným bootlegem z roku 2013. Schválně, kdo znáte Paulův první tweet zpaměti?

Barbora Kadlíčková
Heilung
Dead Can Dance
Labrinth

Jakub Koumar
The Comet Is Coming
Nejenže londýnské trio, v jehož středu ční klarinetový a saxofonový kouzelník King Shabaqa, zvládlo vydat dvě výborné a koncepčně navazující nahrávky, ale k tomu si střihli skutečně smrtící koncertní tempo.

Big Thief
Další kapela, která se nebojí střihnout si dvě desky za rok, a zároveň drží neskutečně vysoký standard písní, v nichž se skrývá trochu devadesátkového indie rocku a aktuální škatulkové přezíravosti. Big Thief našli rovnováhu mezi indie kvílivým archetypem a melancholickou upřímností. To se nepodaří každému.

hackedepicciotto
Jeden ze zakladatelů Einstürzende Neubauten se svou ženou Danielle de Picciotto převádějí na svých albech jeden hudební veletoč za druhým. Jen málokomu se daří přecházet mezi styly tak zlehka a s tak nebetyčnou grácií. V případě posledního alba The Current těžko uvěřit, že současnou elektronickou hudbu nehrají už roky.


David Kresta
Tool Protože se dali zase dohromady, což možná nečekal ani ten největší optimista, a po třinácti (!) letech vydali album, o kterém se mluví a ještě dlouho bude.

Veronika Kubanková
Dry Cleanning

Richard Kutěj
Zonal
Spojení dvou osobností temně experimentující elektroniky Justina K. Broadricka a Kevina Martina, posílené na polovině debutového letošního alba Wrecked o Morr Mother, přineslo temný a hutný dub sound 2019.

Vanessa
Po tolika letech na scéně stále hledající a experimentující monstrum, které se i té nejtemnější životní realitě dívá přímo do očí, aby pak vyfluslo slinu opovržení, šklebu i vtipu v podobě dalšího elektro hitu.

Radovan Lakoštík
Brutus
Silné skladby, ktoré fungujú nielen na albume, ale aj naživo.


Daniel Lukács
Gruzja
Nová polská úderka navazuje na zvuk kapel jako Furia, Morowe nebo Odraza ze stejného kraje. Gruzja tvoří zatrpklý, ulicí načichlý black metal, který však namísto klasického elitářství nabízí rozumnou porci hudebního experimentu. To vše s nadhledem a čtyřmi vokály. Letos se Gruzja představili rovnou dvěma kvalitními deskami: přímější I iść dalej a eklektičtější Jeszcze nie mamy na was pomysłu, která v daných momentech sklouzává k postpunku nebo alternativnímu rocku.

Richard Michalík
Black Midi
Stihli poblázniť internet, vtrhnúť do širšieho povedomia hudobnej scény, vydať kľúčový album, koncertovať snáď po celom svete a vystúpením na Mercury Prize uhranúť publikum. Po príchode Black Midi už nikdy nebude gitarová hudba taká jako predtým.


Veronika Miksová
Fat White Family
Hudebně nejzajímavější kapela, nevím proč, prostě když si dáte tohle jméno, musíte bejt kurva zajímaví... Yes, I'm everything you ever wanted to become/ But did not have the courage to be.

Aldous Harding
Zjevení a hlas z jiného světa, jděte na ni, nezdá se mi, že tu bude pobývat dlouho, „nepotřebuji stát, abyste mě slyšeli,“ hlásila před pár dny z pódia berlínské Astry, kde téměř celý set odzpívala propadnutá sama do sebe. Po srsti vám nikdy nepůjde.

Sleaford Mods
Nebojácná dvojka stále s chutí řeže do stehen britského impéria. Of course we're fucking relevant, It’s salty and it's sweet.

Jaroslav Myšák
Tyler, the Creator
Goblin a Igor zní jako nahrávky od dvou různých interpretů. Tyler si přesto stále uchovává svou autenticitu.


Michal Pařízek
The Comet is Coming
Dvě skvělé desky, parádní koncerty, co chtít víc. Shabaka má neuvěřitelné tempo.

Black Midi
Za koncerty a za to, že to všechno ustáli a že se Schlägenheim povedl. A za oznámení nového alba taky.

Nérija
Za Blume a všechno ostatní.

New Model Army, Membranes, Swans a další staří psi – za to že vás to pořád ještě baví.

Dominik Polívka
Fontaines D.C.
Dublinská poezie, nejlepší postpunkový debut roku.

Show Me the Body
Autentická hudba špinavých newyorských ulic. Punk, noise, rap a drzé, syrové banjo.

Jpegmafia
Hiphopová avantgarda jako průvodce chaotickou internetovou kulturou. Rap nové doby.


Maria Pyatkina
Shortparis
V posledních letech se o této extravagantní petrohradské pětici mluví hodně nejen doma, ale i na západě. I přes veškerou teatrálnost, aroganci a kontroverzi, si to rozhodně zaslouží. Loupežnický rock perestrojky, pravoslavné chorály, folklórní zaříkadla a vrzající samply – představovala bych si nejdůležitější kapelu mé země jinak, ale Shortparis předstihli mou fantazii. Čerstvě vydaná deska důkazem.

Tyler, the Creator
Snad právě letošní experimentální album Igor přineslo hip hop do mého života. Tyler se svými černými brýlemi, blonďatým mikádem a modrým oblečkem je rozhodně největším hudební mem roku.


Jan Starý
Iannis Xenakis
Morton Feldman
Ka Baird

Jonáš Sudakov
Vampire Weekend
Formácia okolo Ezru Koeniga sa tohto roku konečne stala personifikáciou vtipu pre zasvätených. Vydali rozpačitý hodinový dvojalbum, na koncertoch hrajú trikrát po sebe tú istú pieseň a ich Instagram bol istú dobu meme stránka o sitcome Seinfeld. Ako kapela sa povzniesli nad kvalitu hudby a zdá sa, že všetko robia iba pre svoje pobavenie.

Jakub Šíma
DaBaby
Hitparády jsou nezbytným zlem hudebního průmyslu, to víme. Ale když se někdo zjeví takřka zničehonic a do Billboard hitparády dostane víc tracků než Taylor Swift, Ariana Grande nebo Drake, tak je důvod zpozornět. Navíc, když to hudebně dává vše perfektní smysl a místo chytání trendy vln dokáže bez mrknutí oka přeskakovat z jedné polohy do druhé.

Megan Thee Stallion
Zadky, prsa, latex a flitry. Přesně to mě v hudbě nikdy nezajímalo. Megan k tomu všemu ale umí rapovat, místo jazyka má kladivo, a když si odmyslíte podbízivý vizuál, tak výraznější ženskou rapperku za poslední rok nenajdete.

Mike
Tentokrát z kategorie rapperů, na které je Google krátký (zdravíme WWW). Miláček kritiků, který se zatím skrývá v newyorském podzemí, ale pro všechny fanoušky Earla Sweatshirta jde o úder na solar. Bahýnko, deprese, loudání se v dešti. Tady hitparády nečekejte.

Lucie Tlustošová
FKA twigs
FKA twigs by za mě mohla letos obsadit hned několik bilančních kategorií – videoklip (Cellophane), singl (Sad Day) a album (Magdalene). Nejvíc ale oceňuju, s jakou houževnatostí se po těžké operaci vrátila na scénu.


Waghiss
Uniform
Pankáči hrajou hardcore a zní to jako industrial. Fráze, že mi jejich koncert na letošních Colours of Ostrava přerazil páteř má doživotní platnost. A není to metafora.

Algiers
Víc hardcore než kdejaký hardcore-punk. Nutně potřebuju, aby tohle hrály rádia, aby se z Algiers stal mainstream. Důležitější kapelou jsou v roce 2019 snad jenom Sect, z opačných důvodů.

Decultivate
Bojím se ráno otevřít lednici, aby na mě nevyskočil Ferenc s mikrofonem od vlastní krve, zato s radostí od prvního dne sleduju, jak rostou víc a víc.

Cancer Bats
(18. 9. 2013, 15:56) „Ta kapela je bozi a kazdej by ji mel okamzite zboznovat.“ (lapacka) A nic se nezměnilo!

Martina Wes
Pile
King Gizzard & The Lizard Wizard
Phronesis („Už jste někdy viděli takhle dobrýho bubeníka??“)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Art Side of the Moon (na doma): Kreativní tenzi ani virus neochromí

Petra Juráčková 29.03.2020

Řada hudebníků, herců a dalších umělců všeho druhu zásobuje internet neustálým přísunem svého karanténního umění. Ani instituce jako galerie nezůstávají pozadu.

Šejkr na doma: Jistoty a návraty

Michal Pařízek 28.03.2020

Velkou výhodou nuceného pobytu doma a zvlášť o víkendech je skutečnost, že můžete pít víno už odpoledne, třeba v kanclu na balkóně.

Živelný zápisník na doma: Oslava pomalosti a zastavení

Libor Staněk 28.03.2020

Domov je – jak se často říká – naším prvním vesmírem, je skutečným kosmem. Kosmem ve všech významech slova, píše francouzský filozof Gaston Bachelard.

Šejkr na doma: Francouzská edice

Michal Pařízek 27.03.2020

Poslední hřebíček: „Ochranný svaz autorský vyplatil jednorázovou finanční pomoc skladatelům a textařům. Výše vyplacené částky není známá, stejně jako o jaké umělce jde“.

Na fesťák s rouškou?

Adéla Polka 27.03.2020

Jet v létě na festival s rouškami? Žádný problém, stejně s nimi brzy srosteme.

Šejkr na doma: Milujte svého prodejce

Michal Pařízek 26.03.2020

Ministr kultury nám včera v rozhovoru pro Aktuálně de facto zrušil všechny letní festivaly se zahraniční účastí, ještě že je situace tak dynamická, že to může být nakonec jinak.

Track týdne: Bicep – Atlas

Kateřina Cumin 26.03.2020

Nakonec jsem sáhla po jiném ostrovním jménu, které je na scéně déle a které si taky maluje, kolik toho ještě letos neobrazí.

Hudební vaření na doma: Country

Sabina Coufalová 26.03.2020

Další díl hudebního vaření s příchutí lesa, dálek a kytary u táboráku.

Šejkr na doma: Jak ukrást realitu

Michal Pařízek 25.03.2020

Fascinovaně jsem sledoval včerejší debatu v Událostech komentářích, jejíž tématem byl právní základ možnosti sledování pohybu občanů pomocí mobilních telefonů a kreditních karet.

RapRadar VIII: Limity koronavirové kreativity

Jakub Šíma 25.03.2020

Dneska to nebude o domácí výrobě roušek. Raději se podíváme, kdo vede v soutěži o nejzbytečnější reakci na jediné téma posledních dnů a následujících týdnů, koronavirus.