Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2019

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2019

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 18.01.2020

Když ji máte v konečcích prstů, v čele i v zádech, když do vás naráží v davu nebo jen zdvořile prochází kolem. Redaktoři Full Moonu rekapitulují hudební rok 2019 také v kategorii nejlepší živá muzika. Bylo vám i nám nejlépe na velkých festivalech, v malých klubech nebo úplně mimo prostor a čas? Na které akce nezapomeneme ještě dlouho a na které nikdy?

Akana
Algiers, Lucerna Music Bar, Praha
Faiz Ali Faiz, Respect Festival, Praha
Black Midi, Underdogs', Praha

František Formánek
Fatima Al Qadiri, Nowa Muzyka, Katovice, Polsko
Zlá královna Shaneera přivezla do Polska fantastickou show plnou blyštivých vizuálů. Experimentální klubová hudba, na kterou se ještě pořád dá tančit.

Opole Songwriters Festival
Skromného Bałtyka na venkovní Eco Stagi přišla hlasitě podpořit máma, uvnitř vybrnkává éterická Jessica Pratt s partnerem a chvíli po ní se už hází hlavou na rozjetou Courtney Barnett. Nejroztomilejší festival v roce.

Šimanský & Niesner, Pelhřimovy
Kytarový primitivismus v kostele uprostřed lesa; hippies a hipsteři namačkaní vedle sebe; meditace krátce po obědě.

Barbora Kadlíčková
Astronautalis + Four Fists, Kabinet Múz, Brno
Jak lépe odstartovat nový rok než pořádnou party s Andym i jeho kolegou P.O.S.? Jedno tričko nezůstalo suché.

Twenty One Pilots, O2 arena, Praha
Američtí zástupci alternative hip hop/rocku už nejsou tak emo a bleskově vyprodanou arénu zaplnili strhující a propracovanou show, která všechny přenesla do dramatického příběhu jejich dosud nejvyspělejší desky. Welcome to Trench.

Heilung, Divadlo Hybernia, Praha
Sál zahalený do dýmu šamanova vykuřovadla, kruh postav s parohy na hlavách, rituál může začít. Mezinárodní uskupení zpěváků, bubeníků a bojovníků přenesl publikum zabořené v sedačkách do spirituálních krajin tak silně, že většina zvládla mystické výjevy na pódiu nefotit a nechala se vyburcovat i k závěrečnému extatickému tanci.

Tom Rosenthal, Palác Akropolis, Praha
Svérázný skladatel a tanečník na očekávaném prvním turné. Atmosféra byla prosycená humorem i slzami, vzduchem létaly ponožky a všichni posluchači odcházeli s úsměvem od ucha k uchu.

Jakub Koumar
Sunn O))), Divadlo Archa, Praha
Jen těžko lze najít větší klišé, než že se dronemetaloví Sunn O))) převléknou do tmavých kápí a celý svůj koncert v podstatě postávají v extatických pózách s kytarami nad hlavou, zatímco je ze čtyř pětin zahaluje mlha. Jenže co naplat, v jejich případě je snadné podlehnout rituální atmosféře.

Ptakh Jung, Beseda u Bigbítu, Tasov
Na jeden z nejlepších koncertů celého festivalu si návštěvníci počkali takřka až do samotného závěru, kdy vystoupila ukrajinská dvojice míchající noise, experimental i postrock do jedné všeobjímající zvukové hmoty. Ta se valila s náležitou hlasitostí z pódia, zatímco se ve světlech třpytily dešťové kapky. Někdy jsou ty nejsilnější okamžiky ty nejvíce nečekané.

Tropical Fuck Storm, Café V lese, Praha
Některé kapely nepotřebují skoro nic. Jako třeba naprosto vášniví a publiku oddaní Tropical Fuck Storm a vlastně i docela neznámí RVG, kteří jim předskakovali. Koncert, v němž byla upřímnost na prvním i posledním místě a energie cloumala klubem od začátku do konce. Žádné vydechnutí. Čirá vášeň.

David Kresta
Terence Blanchard a E Collective, Jazz Tibet Club, Olomouc
Nejsem zrovna velký fanda jazzu, ale jít se podívat na dvorního spolupracovníka Spikea Leeho byla povinnost, zvlášť když došlo i na ukázky filmové tvorby. Parádní koncert, na němž hvězdný Blanchard sympaticky upřednostňoval své kolegy z kapely.

Riverside, Palác Akropolis, Praha
Parádní muzikantské výkony, skvělý zvuk, vděčné publikum.

The Smashing Pumpkins, Forum Karlín, Praha
The Smashing Pumpkins jsou po třiceti letech na rockové scéně v obdivuhodné formě. V Karlíně zahráli snad všechno, co jsem si jako dlouholetý fanoušek přál slyšet, k tomu měli skvělý zvuk, což je ve Foru Karlín spíš zázrak.

Veronika Kubanková
Creepy Teepee, Kutná Hora

Richard Kutěj
Minimaraton elektronické hudby, Důl Michal, Ostrava
Radostná zvuková férie pod zavěšenými fáračkami někdejších horníků v koupelnách bývalého dolu. Mezinárodní ekipa předvedla během jednoho odpoledne a večera několik podob experimentu a práce s nejen elektronickým zvukem a bylo to poučné i opojné zároveň.

Hluková mystéria, Ostrava
Festival měl nejen skvělý a vyrovnaný line-up, ale i příjemnou atmosféru dvoudenní komunity účinkujících i fanoušků soudobé elektronické a avantgardní scény. Nejlepší vystoupení byla všechna a hudební radost a naprostá svoboda tryskala všude v prostoru.

Radovan Lakoštík
Daughters, Off Festival, Katovice, Polsko

Tool, O2 Arena, Praha

Dunk!festival, Zottegem, Belgie
Utopická a predsa skutočná, po okraj ľudská komunita nadšencov atmosférickej gitarovej hudby uprostred krásneho belgického vidieka.

Hradby samoty, Moravany nad Váhem, Slovensko
Festival, ktorý nemá v okolí dvojníka, ani vzdialeného príbuzného. To najzaujímavejšie z najobskúrnejšieho v starobylých útrobách kaštieľa.

Daniel Lukács
Vortex of End + Darvaza + Misthyrming, Modrá Vopice, Praha
Krev, pot a neochvějná oddanost temnému hudebnímu řemeslu. Black metal na tři způsoby se stejně násilným jádrem. Podzimnímu hudebnímu rituálu vévodili italsko-norští fanatici Darvaza, kteří surovým materiálem a primitivně neurvalým vystupováním poskytli všem v publiku kýžený ventil.

Slayer, Gliwice, Polsko
Rozlučka s nejagresivnějším článkem velké thrashové čtyřky proběhla podle představ: rychle, agresivně a bez keců kolem. Prošedivělé vousy členů nebránily tomu, aby set odehráli se zápalem a bez škobrtnutí. Var polského kotle nebyl zapříčiněn pouze šlehajícími plameny z pódia.

Brutal Assault, Josefov
Line-up letošního Brutalu mi neučaroval natolik, abych se při zběžném pročtení rozhodl zúčastnit se. Nakonec se šance naskytla a zpětně nelituji. Umělců, kteří mě zajímali, bylo méně. Ale většina z těch, kvůli kterým jsem jel, doručili nejsilnější koncerty roku: Daughters pro svou sveřepě uchopenou nepříčetnost, Prurient pro nekompromisní křest hlukem a Midnight pro čistočistou zábavu.

Jiří Vladimír Matýsek
Wardruna, Lucerna, Praha
Doslova nadpozemský zážitek, posun do jiných dimenzí vnímání. Rezonuje doteď a bude i nadále.

Richard Michalík
Festival Hviezdne noci, Bytča, Slovensko
Komunita ľudí premení na štyri dni malé zabudnuté mestečko na severe Slovenska v centrum alternatívnej hudobnej scény. Sterilný kulturák oživia vystúpeniami mená ako Katarzia alebo Noisecut. Publikum na náměstí, obsahujúce okrem hudobných nadšencov aj zvedavé babky, ktoré sa zastavili na ceste domov z piatočnej svätej omše, ohlučia svojím setom Ghost of You. Festival je silno napojený na miestnu architektúru i obyvateľstvo. Oživuje zabudnuté priestory a vytvára jedinečnú atmosféru, do ktorej sa chcem ponárať každý jeden rok.

Veronika Miksová
Aldous Harding, Astra Kulturhaus, Berlín, Německo
Festival Psychedelic Umami, Soulkostel, Vernéřovice
P/\ST, Beseda u Bigbítu, Tasov

Michal Pařízek
Rosalía, Primavera Sound, Barcelona, Španělsko
Takový návrat domů by si přál asi každý. Těžko někdy zažiju něco podobného.

New Order, Forum Karlín, Praha
Takovou atmosféru na koncertech v Praze nepamatuji.

Angel Bat Dawid, Le Guess Who?, Utrecht, Nizozemí
Na tohle nejsou slova.

Algiers, Lido, Berlín, Německo
Algiers baví vždycky a vždycky trochu jinak, tady se to sešlo celé náramně. Franklin si na to po poslední písničce šel dát panáka. Rovnou z pódia a skrz lidi. There is no year.

Fat White Family na The Great Escape, FKA twigs nebo Princess Nokia na Primavera Sound, Shilpa Ray, The Cure a Bo Ningen v Ostravě, Snapped Ankles v Brightonu, Binker Golding v Hradci Králové, The Sweet Release of Death na Sharpe, Holly Herndon v Utrechtu a mnoho a mnoho dalších…

Vadim Petrov
7 minút strachu, Pohoda, Slovensko
Sto padesát lidí se o půlnoci cpe do garáže s kapacitou pro třicet. Masa těl porazí nášlapy, rozsype bicí, na zem nedosáhnu, držím se aspoň stropu, nevidím, neslyším, konec. Po sedmi neuvěřitelných minutách ještě dalších dvacet stojím a snažím se zpracovat, co jsem právě zažil. Jeden z těch momentů, díky kterým se na Pohodu pořád vracím.

Dominik Polívka
Daughters, Nová Cvernovka, Bratislava
Coilguns, Klub 007 Strahov, Praha
Hello Marcel, Beseda u Bigbítu, Tasov

Maria Pyatkina
Tank and the Bangas, Colours of Ostrava
Od trapu přes funk a rock – raperka Tank a její kapela byli fantastickým završením jednoho z dní Colours of Ostrava. Koncert, na kterém jsem doslova řvala extází.

Off Festival
Moje poprvé na katovickém festivalu pro hudební fajnšmekry, kde jste mohli vidět klasiku doom metalu po boku grimeových vichřic. Moje tělo však získali The Comet Is Coming a jejich retrofuturistický jazzový rave, mé srdce si do Anglie odvezl charismatický raper Loyle Carner.

Jan Starý
Kombo feat. Rully Shabara, CTM, Berlín, Německo
Improvizační sestava pod vedením zpěváka Senyawy se dotýkala hvězd. Absolutní top, vynalézavostí a suverenitou na úrovni Supersilent a Zs.

Ka Baird, Punctum, Praha
Dechberoucí mistrovství hlasu, synťáků a flétny. Rituál.

Beatrice Dillon, MeetFactory, Praha
Decentně nalámané beaty někde mezi Laurel Halo a Shackletonem, dokonalá kontrola nad každým detailem, dávkované výbuchy energie.

Jonáš Sudakov
Superorganism, Grape Festival, Piešťany, Slovensko
S psychadelickými teatrálnymi vsuvkami, nízkorozpočtovými vesmírnymi oblečkami a synchronizovanými tancami boli Superorganism jedno z najbizarnejších vystúpení, ktoré sa dalo na letisku vidieť. Koncentrovaných štyridsať minút kúzelného dream popu.

Injury Reserve, Chapeau Rouge, Praha
Vidieť kapelu, ktorá si otiera plecia s interpretmi ako Jpegmafia, Freddie Gibbs a Rico Nasty v komorných priestoroch Chapeau Rouge bol sviatok. Mraky dymu, nekončiace epileptické svetlá, hranie sa s autotunom – to všetko použili premyslene v koncepte show, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Kanye West.

Jakub Šíma
Sun Ra Arkestra under direction of Marshall Allen, Palác Akropolis, Praha
Viděli jste někoho jet světovou tour v devadesáti pěti letech?

Injury Reserve, Chapeau Rouge, Praha
„Epileptici pozor, stroboskop nevypínáme.“ I tak by mohlo znít varování před show Injury Reserve. Autotune, noise, boombap, trap. Všechno najednou během koncertu, kde žádný track nezněl jako na desce. Jeden z těch koncertů, na který bude příště vyprodáno v mnohem větším klubu.

Non Phixion, Lucerna Music Bar, Praha
Ne, koncert Non Phixion nebyl pro nezasvěceného účastníka rozhodně ten nejlepší. Ale pro pomazané rapové hlavy šlo o příjemné překvapení v kontextu všech těch nepovedených návratů. Obzvlášť když Ill Bill snad pár kil ještě přibral a občas se dokonce usmál.

Lucie Tlustošová
Xiu Xiu, Divadlo 29, Pardubice
Black Midi, Underdogs’, Praha

Waghiss
Chee Chaak Fest, Důl Hlubina, Ostrava
Kořeny nepřesekáš. Nejlepší anti-festival! A snad ne naposledy.

Brutal Assault, Josefov
Pravidelná letní dávka temnoty, hluku a bochté!

Beseda u Bigbítu, Tasov
Vařit kafe Algiers, sdílet romanci i zlomená srdce s The Kill Devil Hills, rozebírat chystané romány Karla Veselého a uvelebit se v medvědím objetí. Nejmilejší festival široko daleko.

Pushteek Fest, Kabinet múz, Brno
Tady jsem doma.

Lightning Bolt, Underdogs’, Praha
Zázrak.

Daughters, Brutal Assault, Josefov + Nová Cvernovka, Bratislava, Slovensko
Pohřeb².

Cave In, Café V lese, Praha
Slzy.

Converge + Sect, Columbia Theater, Berlín, Německo
Láska!

War on Women + Petrol Girls, Underdogs’, Praha
Stud.

Darkest Hour, Futurum Music Bar, Praha
Riffy!

The Primals, Strahov 007, Praha
Rokec!

Planes Mistaken for Stars, Cassiopeia, Berlín
Všechno!

Martina Wes
Pile, Café V lese, Praha
Vždycky nejlepší.

Cave In, Café V lese, Praha
Emo.

P.O.D., MeetFactory, Praha
I used to love KoRn but now I love P.O.D.

Oakfest, Dub nad Moravou
Nejlepší kapely, nejlepší lidi.

Info

foto © Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Radkem Babičkou

redakce 27.02.2020

Radek Babička se stará o PR nejen několika festivalů. A kromě práce? Jeho kulturní záběr je nemalý, výběr zase pestrý.

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...