Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: labely + mimohudební zážitky roku 2018

Žebříčky Full Moonu: labely + mimohudební zážitky roku 2018

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 15.01.2019

Jak nám dopadly kapely, desky i songy roku víme, stejně jako objevy, dokonce i koncerty a festival, ba i promotéři! Co teď? Redaktoři Full Moonu rekapitulují i své mimohudební zážitky a vypichují oblíbené labely domácí i zahraniční. A s nadějí se dívají do nového roku.

Akana

Label
Ne, že by mě jméno vydavatele vůbec nezajímalo, je určitě vícero takových, díky nimž u neznámého interpreta zbystřím. Ale je to pro mě přeci jen pouze vedlejší ukazatel.

Mimohudební zážitek
Volím zážitek filmový a volím Volyň. Dva roky starý polský snímek Wojciecha Smarzowského jsem si zařadil po bok dvou jiných válečných filmů (Jdi a dívej se a Schindlerův seznam), které dokážou vyvolat skoro fyzickou nevolnost. Především díky geniálnímu střihu je brutální vyřizování účtů mezi Ukrajinci a Poláky v okupované Volyni ztvárněno s maximálním účinkem. Při zobrazování jednotlivých zvěrstev filmaři diváka nešetří, ale ani se v nich nevyžívají. Půl hodiny před koncem to ve mně křičí „Už dost!“, ale odtrhnout se není možné.

David Čajčík

Label
Southern Lord
Kšiltovku nenosím náhodou, jeden z mála metalových labelů, který se nenechá ukecat na průměrné počiny.

Ninja Tune
Marie Davidson, Young Fathers, Helena Hauff, Ross from Friends… Jen úzký výběr z letošní nadílky labelu, u kterého streamujete na jistotu.

PAN
97 and counting. Já se naopak dostávám dále a dále do minulosti.

Mimohudební zážitek
Domestik
Skvělý český film, který sere na české filmové publikum. A taky ho skoro nikdo neviděl, ke smůle všech.

Jordánsko
أحب الناس من الأردن وأغني من المساجد عند غروب الشمس

Grilovaný oštiepok s brusnicovou omáčkou na chlebu. Sliny v očích. Pohoda.

Lukáš Grygar

Label
Kranky
Chovná stanice ambientu oslavila pětadvacet let, kolik z nich už klidně usínám, jenom když mi hraje nějaký z jejich releasů? Slavím s novou, čtvrtou deskou Christiny Vantzou.

Genot Centre
Chovná stanice.. Vloni se radovali z Vinyly, letošek za mě ještě silnější: Laura Luna Castillo, Bonie Jash, Lišaj – nešlápneš vedle.

Sahel Sounds
„Sahel je název území v severní Africe na jižním okraji Sahary, kterou odděluje od afrických tropických pralesů,“ informuje Wikipedie a stejnojmenný label se stará o to, aby muzika, která v tomhle vyprahlém pásu vznikala a vzniká, jen tak nevyschla. Poslouchej osmdesátkovou nahrávku holek ze základky v Nigeru, soundtrack k acid westernu Zerzura nebo tuaregské blues trojice Etran de L'Aïr a zamiluješ se.

Mimohudební zážitek
Vlny gibraltarského průlivu. Kremace. Bolid nad jesenickým Žárovým vrchem, za noci vzpomínek na lidi odešlý.

Jakub Koumar

Mimohudební zážitek
Keith Haring – Albertina, Vídeň, Rakousko
Retrospektivní výstava Keitha Haringa ve vídeňské Albertině se stala nezapomenutelnou nejen z důvodu vzorného uspořádání a systematického seřazení klíčových děl jednoho z nejvlivnějších umělců 80. let. Kurátorům se podařilo odrazit Haringovu lásku ke kulturnímu světu, kam patří nejen galerie, ale i kluby i ulice. Mistrovská instalace dala zapomenout na to, že jste v jedné z nejznámějších galerií ve městě, který je tak trochu alegorií marcipánového dortu. Na výstavě Keitha Haringa skvěle fungovalo to nejpodstatnější v tvorbě každého umělce. Jeho vzájemný vztah s divákem.

Charlie Soukup v Jihlavě
V rámci projekce filmu Jiřího Holby Feral se na jihlavský festival přijel podívat i písničkář Charlie Soukup, který je v současnosti známý především díky svému nonkonformnímu způsobu života v australské divočině. Charlie Soukup stál před narvaným sálem ve své upřímné lidskosti a jen těžko vzdoroval dojetí, jemuž postupně propadalo celé obecenstvo. Upřímných citů není nikdy přespříliš.

Paneland – Moravská galerie, Brno
Informačně neskutečně nabitá výstava o sídlištích nereprezentovala paneláky jako domy, ale jako klíčovou součást života mnoha z nás. Ukázala sídliště coby pozoruhodný experiment, v němž krystalizují naše mezilidské interakce i naše osobnosti. Autoři výstavy šly do hloubky ve všech ohledech, ať už šlo o výrobu samotného panelového bloku, tak o budování sídlišť či vybírání obrovské zásoby dobových dokumentů nebo rozhovorů s obyvateli, a samozřejmě nechyběly dobové artefakty včetně všech možných sestav nábytku, hraček i vybavení, včetně naprosto precizně zpracované bytové jednotky.

Davo Krstič

Mimohudební zážitek
Oba knižní, přesto s hudbou souvisejí: Bruce Springsteen – autobiografie Born to Run, Ennio Morricone – kniha rozhovorů Chyť ten zvuk.

Veronika Kubanková

Label
Chinabot
Johns Kingdom
Dream Catalogue
Raw Russian
Nyege Nyege Tapes
Príncipe

Mimohudební zážitek
More.

Michal Pařízek

Label
Stoned to Death
Protože Vole a Povodí Ohře. Je třeba říkat něco víc?
Glitterbeat
Protože Dirtmusic, Gaye su Akyol, Yonatan Gat.
Impulse!
Protože podepsali Shabaku Hutchingse a všechny jeho projekty.

Mimohudební zážitek
Pár výstav (Keith Haring, Jean Michel Basquiat, Wim Wenders a NeoRealismo), telefonáty s Kamasim Washingtonem a Barrym Adamsonem nebo setkání se Shabakou Hutchingsem. Podzemní železnice. Gentleman v Moskvě. Casa Delfin. Medité.

Veronika Miksová

Mimohudební zážitek
Síla místa – Buková hora u Soulkostelu, místo hanebné vraždy sudetských Němců.

Zdeněk Němec

Label
Kluci a děvče z hudebního blogu Gin & Platonic vždycky upozorňovali na nejčerstvější elektronickou muziku a od loňského roku začali vydávat muziku na kazetách, minidiscích nebo třeba s plakátem. Zároveň začínají vystrkovat promotérské růžky a jejich DJské sety jsou vždycky parádní a eklektickou taneční jízdou.

Mimohudební zážitek
Nevím, nakolik je to mimohudební zážitek, ale takhle jsem před muzikou dlouho neutíkal. Jako největší fanynka Mikea Pattona jsem místo jeho koncertu na Primaveře asi po patnácti minutách šel pro bágl do úschovny, protože zvukař Dead Cross buď ohluchl, nebo se zbláznil. Úplně jiným případem byl výjimečně intimní zážitek s Jaroslavem Rudišem při saunovacím autorském čtení z knihy Český ráj, jejíž děj se odehrává právě v sauně. Pocení v osvěžovně NUUK kousek za Hradcem Králové a koupaní v listopadovém Labi s hrstkou nadšenců a jedním spisovatelem. Exkluzivní a romantický zážitek v jednom.

Dominik Polívka

Label
Closed Casket Activities
Holy Roar
Big Scary Monsters

Mimohudební zážitek
Začátek spolupráce s Full Moonem.

Martin Řezníček

Mimohudební zážitek
Milion chvilek pro demokracii
Ne s pokřikem „Hrr, na ně!“, ale jasně formulovaným cílem, programem, se skvěle organizovanými demonstracemi proti trestně stíhanému premiérovi. Mikuláš Minář a jeho tým pochopili, že když se nám něco nelíbí, nestačí jen brblat, ale musí se něco udělat.

Jirka Jakoubě

Label
Ipecac Recordings
Profound Lore
Thrill Jockey
Pushteek

Jakub Šilhavík

Label
Pushteek
Nový label vzniklý na pozůstatcích Damage Done přímo hýří aktivitou, mezi vydanými deskami nechybí zásadní hardcore-punkové formace ani nadějná mladá krev.

Mimohudební zážitek
Vzpomínka na Zemi
Knižní trilogie od nejoblíbenější čínského autora science fiction sympaticky překračuje žánrové mantinely a namísto epických akčních scén předestírá řadu zajímavých filozofických otázek. Koho by nezajímalo, jak by mohli žít lidé, kteří přijdou po nás?

Jakub Šíma

Label
Labely jsou hezké, áááno. Ale potřebuje je někdo?

Mimohudební zážitek
Plynulé vypouštění a napouštění Madison Square Garden a přilehlých hal takřka třicetitisícovým davem a nekonečné ticho přerušené jen troubením jelenů v říji v rumunských Karpatech. Smrt Maca Millera, která opět potvrdila, že popularita rozhodně nevyléčí všechny problémy. Mnohem spíše naopak. Až by si člověk přál, aby se Mac Miller dožil obrovské vlny solidarity, která přišla po jeho smrti.

Filip Švantner

Label
Profound Lore

Karel Veselý

Mimohudební zážitek
Turecké lázně Budapešť, setkání se Simonem Reynoldsem, Brutal Assault v roli účinkujícího, Mark Fisher – K-punk: The Collected and Unpublished Writings of Mark Fisher (2004–2016).

Waghiss

Label
Pushteek
Deathwish

Mimohudební zážitek
Jarní výlet na Island
Srkat černý kafe od Reykjavík Roasters s výhledem na loď Sólfar, žvýkat skořicový šneky a preclíky se slaným karamelem z pekárny, koupat se v teplých proudech mezi skálama pod noční oblohou, schovat se za vodopád, přežrat se k snídani pekanových ořechů na hostelu vedle vodopádu, odpočítávat gejzíry a mazlit se s tuleněma, ukázat nahou prdel na ledovci Svínafellsjökull, ve srubu v divočině vařit k večeři hariru, sjet ostrov křížem krážem a přijít o přítele zpod pokrývky. Vikingův návrat domů. Ochutnat Valhallu.

Martina Wes

Label
S labely pracuji celý den, každý den, takže snad Day After jen.

Mimohudební zážitek
Jsem mimo, neměla jsem žádný hudební zážitek z koncertu Povodí Ohře (na Noise Party).

Mimo hudební sály za mnou chodí kapely a chlubí se, že odmítly hraní na Žižkovské noci.

NT Live: přímé přenosy z Londýna v Aeru.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace