Články / Sloupky/Blogy

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2019

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2019

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 17.01.2020

Zeptejte se desítky hudebních pisálků, co je baví nejvíc, a s velkou pravděpodobností vám devět z nich řekne, že objevovat. Redaktoři Full Moonu i jejich blízké okolí rekapitulují hudební rok 2019 a tentokrát v kategorii hudebních objevů. Kdo už tu nějaký čas byl, jen se mu nedostalo pozornosti? Kdo se prohnal po hudebním nebi jako kometa a koho určitě velká budoucnost teprve čeká? Která jména již potvrdila svou sílu živými koncerty a kdo ji naznačil silnou debutovou deskou?

Akana
Black Midi
Hype určitě udělal své, ale koncert v Underdogs' vyloučil mýlku. Intelektuální i zpocené, složité i přímé. Vtahující.

Billie Eilish
Kašlu na milionové prodeje a kontroverzní videa. Tahle holka je zajímavá i bez nich a má ještě všechno před sebou.

Orville Peck
Naskakují mi dvě docela vzdálená jména: Roy Orbison a Marc Almond. S obou v sobě něco má a navíc je to songwriter jako víno.

František Formánek
Amazondotcom
Producentka z LA kombinuje klubové rytmy s šamanskými perkusemi a zefektovanými ptačími zvuky. Psychedelická procházka džunglí v 21. století.

Pete & Bas
Grimeoví senioři z Londýna obohacují klasický street rap o humor a nadhled s takovou flow, že by leckteří mladí MCs mohli závidět. Verbální obraty typu „I’m a nut job, pint cans in my grandson’s lunchbox“ mají velkou šanci stát se kultovními.

Slowthai
Nadějný rapper se srdcem na dlani nastavuje zrcadlo britské společnosti a výsledek je nechutný, zábavný i dojemný zároveň. O Slowthaiovi ještě uslyšíme.

Barbora Kadlíčková
Billie Eilish
Přímý přenos zrodu hudební hvězdy v digitálním věku. Její podmanivý hlas, svérázná vizáž, osvěžující bezprostřednost v rozhovorech a společenská angažovanost přitáhla i ty, kteří ohrané „tohle tu ještě nebylo!“ slyšeli už mnohokrát. Doufejme, že její vize nekompromisní autentičnosti odolá supům z hudebního průmyslu.

Hildur Guðnadóttir
Islandská skladatelka a violoncellistka, která je za svou práci na působivé hudbě k HBO sérii Černobyl nominována na Grammy. Bez jejího tísnivého a srdce drásajícího soundtracku by se Phillipsův Joker neobešel.

Jakub Koumar
Angel Ho
Angel Ho je jako mix Lady Gaga, Missy Elliot a Björk. Ingredience, z nichž vaří pořádně kořeněný, až maximalistický mix složitých rytmů, kakofonií i world music. Vše zabalené v papíru s těmi nejdivočejšími vzory.

David Kresta
Billie Eilish
Prostě fenomén, stačilo číst reporty z jejího koncertu v Praze.

Veronika Kubanková
Lava La Rue
Medulasa

Richard Kutěj
Bolehlav
První EP vydané rovnou u francouzského labelu Audiotrauma a na něm mimořádná radost a energie ve svěžím, hutném tanci plném industriálně vypjaté atmosféry i temně valivé dubové a dubstepové parády. Zvuk, jako když projede struna mozkem.

Radovan Lakoštík
Skrytý půvab byrokracie
Album O násilí: Ďalšie pokračovanie odkazu českého undergroundu.

Daniel Lukács
Twin Temple
Debut dua z Los Angeles vyšel už loni, ale popularity v hudebním podhoubí začal nabývat až letos. Není divu. Jde pravděpodobně o první kapelu, která světu představila satanistický doo wop. Pár prezentuje tradiční šedesátkovou odnož rhythm and blues, kterou naposledy ve větší míře oživila Amy Winehouse. Vše je ale zahaleno do rudo-černého sametu a popliváno krví z rituálního kalichu. Není proto překvapením, že Twin Temple ozvláštňují playlisty hlavně příznivců metalu.

Jiří Vladimír Matýsek
Binker Golding
Výborný jazz, který si rovným dílem bere z prověřených tradic a moderny a všechno míchá do příjemného a naživo strhujícího celku. Na Jazz Goes to Town v Hradci Králové mě naprosto dostal.

Richard Michalík
Black Country, New Road
Sedemčlenná skupina z Londýna na hranici dospelosti so dvoma nahrávkami kombinuje postpunk s jazzovými a postrockovými prvkami. Podmanivý gitarový základ oživuje saxofónom či husľami a dopĺňa o agresívny vokál.

Veronika Miksová
P/\ST
Fat White Family
Purple Mountains

Jaroslav Myšák
Boygenius
Jejich debutové EP je maximálně příjemná záležitost.

Michal Pařízek
Orville Peck
Zkrocená hora.

Lankum
Těžká závislost.

Angel Bat Dawid
Deska tak nějak prošuměla, ale neuvěřitelný koncert na Le Guess Who? to celé změnil.

Vadim Petrov
Fade Black
Londýnští Shyun & Cruk přišli už v únoru se společným EP See It Our Way na Critical Records, načež se na podzim představili pod společným pseudonymem Fade Black tamtéž. Soustředí se na precizní, technický zvuk, kontrastující s prudkým a tanečním mainstreamovým neurofunkem, a drží se tak stoupající vlny mladých producentů s podobným přístupem. Klasický techstep v moderním kabátě.

Toyota Vangelis
Brněnský muzikant a vynálezce Václav Peloušek uvedl v novém projektu dvě nápaditá videa. V jednom mapuje svou tvář na generický 3D model lidské hlavy a zpívá jako nepřirozená napodobenina sebe sama, v druhém experimentuje s rozšířenou realitou a v obou kritizuje bezohledné nakládání s krajinou. Experiment snoubí s vysokou úrovní zpracování, radost pohledět.

Dominik Polívka
Bent Knee
Dechberoucí, organická a technicky precizní kapela s neslýchaným zvukem.

The Callous Daoboys
(Party)violence z Atlanty. Spastické housle a metalcorový cirkus.

Chat Pile
Od sludge k noise rocku. Z okresní záchytky do oklahomských Bohnic.

Maria Pyatkina
Lizzo
Akademická flétnistka, veselá tlusťoška a 100 % that bitch dokazuje, že můžeš být soběstačná a obdivovaná, když budeš jen sama sebou.

Connie Constance
Na její letošní koncert v Chapeau Rouge se přišlo podívat jen pár desítek lidí, ale to je začátek. Debutem English Rose anglická hudebnice dokazuje, že jí nejsou cizí nejrůznější polohy od agresivního sociálního rapu po citlivé romantické zpovědi. A je zřejmé, že Constance má co říct.

Kelsey Lu
Kelsey McJunkins a její cello na debutu Blood vábí do něžných vln zamyšleného popu šmrnclého klasikou.

Jan Starý
Guttersnipe

Jonáš Sudakov
Black Midi
Mnohými publikáciami nominovaní na najvzrušujúcejšie živé vystúpenie súčasnosti. Toto tvrdenie plne potvrdili v pražskom Underdogs’, kde po sebe publikum zanechalo vydupanú dieru do podsvetia. Rozmanitý debut Schlagenheim tak vyvoláva ešte väčšiu zvedavosť, kam sa táto mladá štvorica rozhodne vybrať.

Slowthai
Burič z Northamptonu so silikónovou hlavou Borisa Johnsona v ruke a bubnami od Mura Masa za sebou. Ako svojská rozosmiata postavička s nomináciou na Mercury Prize nadväzuje na tradíciu britského punkového vzdoru s vlastnou verziou grimeovej estetiky.

Jakub Šíma
Taylor Skye
Nikdy jsem o něm neslyšel, ale jako předskokan Injury Reserve ordinoval hudební směsici, která by snesla označení postR&B 2.0. Je to eklektický, je to extrémní, je to divný a podmanivý. A je to nenápadnej zpívající introvertní zrzek.

03 Greedo
Jasně, 03 Greedo není žádnej objev, ve hře už má pár let za sebou. Já ho objevil až letos. Možná trochu pozdě, protože tenhle rapper z losangeleský čtvrti Watts (čtvrti, kde byla historicky nejvyšší míra násilné kriminality napříč státy) si šel sednout na dvacet let do chládku. Mimo jiné díky tomu, že soud jako důkazní materiál použil jeho vlastní texty. Hodně nebezpečný precedens.

Edúv Syn
Slyšet dospělou věc od někoho úplně neznámýho to se nestává moc často. Řeči o nadějích a talentu si odpustím, viz první věta.

Lucie Tlustošová
Alyona Alyona
Ukrajinský rap v podání bývalé učitelky z mateřské školky. Nechybí upřímný humor, dobrá technika a smysl pro bizarnost.

Sui Zhen
Podnětné úvahy o roli umělé inteligence v dnešní době zabalené ve futuristickém popu.

Waghiss
Chief Bromden
Koťátka.

Candy
Moje NY/LA spojka, fotograf a vtipálek Drew Kaufman do mě nepřestává cpát další a další novou muziku, a animák The Venture Bros, kterou poslouchá místo ranního kafe. Opařený rozkrok a rozbitý hrnek v ceně.

Throats
Objevit při shánění desek z druhé ruky, zapomenout v přívalu nové hudby a pak omylem objevit znovu a nadšeně ještě jednou. Nechat se zklamat zjištěním, že už dávno nehrajou. A pouštět si jejich desku tak nahlas, aby shořely všechny ty aparáty vyfocené na obalu.

Martina Wes
Tribe-J
Nejlepší kytaristka a tak vůbec.

Šamanovo zboží
Dělníci poezie.

Bardo
Sisa Fehér a Vladko Mikláš.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.