Články / Seriály

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2021

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2021

redakce | Články / Seriály | 12.01.2022

Loni jsme v této kategorii hojně oceňovali Amelii Sibu, Annet X nebo celou Kvlt_Crew a ti mezitím přeskočili na jiné hřiště. Ovšem že by nových jmen bylo málo, to zase ne, a nezůstaneme samozřejmě jen u tuzemské scény. Gruzínská elektronika, skotské dudy, vietnamský rap, tenhle žebříček je jako tlustá kuchařka plná receptů z celého světa. A hlavně: Plusové body za odpověď na hlášku „když kunda mluví moc, potřebuje dick“. Necháme si líbit.

Akana
Balkan Taksım
Když se řekne Rumunsko, čekáme ďábelsky rychlou dechovku nebo skřipky cikánských lautari. Mix balkánsko-anatolských tradic, dubu, electra a psychedelie v podání Balkan Taksım má ale podstatně blíž k takovým Baba Zula nebo kyperským projektům Antonise Antonioua. Nečekané a dobrodružné.

Spellling
Srovnávání s Kate Bush je oblíbená publicistická pomůcka, tady ale dává smysl. Emocionální art mimo žánry.

Xixa
Objevem je pro mě už existence specifické peruánské verze cumbie, dalším pak skutečnost, že se dá v Arizoně smysluplně a efektně zkřížit s pouštní gotikou.

Sinks
Jako by zvedli rukavici, kterou někdy před patnácti lety odhodili Sunshine. Samozřejmě aniž by opisovali.

Circus Brothers
Odštěpek skupiny Circus Problem, která inklinuje ke klezmeru, zatímco tady je ve hře spíš Balkán a cikánská hudba. A to ve velmi přesvědčivém provedení.


Lucia Banáková
Matka
Nezabudnuteľný koncert na Besede, kde spevák preskakoval cez môj chrbát k divákom, wall of death, pre ktorý som odložila foťák na stage a proste šla naplno do toho.

A objavila som Adámkov (Tábor, Or, Oswaldovi) projekt Dimitar, „Až chcípnu, hoď mý tělo do Botiče, chci pomalou plout“ je hymna môjho roku. Akurát ten projekt je starý už hafo rokov, len ja som nejak pozadu.

No a Mrzení, lebo nejak som sa viac sústredila na podcasty.

Sabina Coufalová
C4AT
Techno zabiják.

Josefina Dusk
Ženská síla v experimentální elektronice.

Body of Pain
Nová krev v temných řadách coldwave.

David Čajčík
Sturle Dagsland
Za originalitu.

The Armed
Za metal 2021.

Aya
Za produkci.Dantez
Frozen Soul
Template zaniklých Bolt Thrower a Mortician v arktickém ledu. Frozen Soul se v roce 2021 blýskli solidním debutem Crypt of Ice, který sice může působit jako kopírka, avšak domněnku vykrádání vynahrazuje záměnou pekelného ohně za mrazivý chlad a bezchybným citem pro rázné, houževnaté riffy.

Dlina Volny
Trio z běloruského Minsku už má sice za sebou debut z roku 2018, až následovník Dazed však vykazuje jejich originalitu. Dlina Volny se na novince odštěpují od východního postpunkového standardu – narozdíl od ostatních chladně a dezolátně působících uskupení se odívají do krvavého šarlatu a zvuk obohacují o přívětivost starého italského diska. Zároveň však dokáží zachovat temnou pulzující auru, která nemá daleko k západním Boy Harsher.

Saidan
Americká blackmetalová enigma, která relativně typický žánrový zvuk opředává nezvyklou aurou východní mytologie pomocí samplů, netradičního vizuálu i songwritingem samotným. Debut Jigoku: Spiraling Chasms of the Blackest Hell protkávají chytlavé, únosně melodické riffy, maniakální vokál i atmosféra temného japonského folklóru.

František Formánek
Aya
Loraine James
Marina Trench

Bára Jurašková
Josefina Dusk
Úplně originální temně popová věc na české scéně.

Kreidler
Někdy víc a někdy míň minimalistická elektronika (alespoň na posledním albu Flood) z Německa.

Barbora Kadličková
Brìghde Chaimbeul
Fantastická dudačka z Isle of Sky, která se svým debutem The Reeling posbírala mnoho ocenění a upoutala pozornost (nejen) Anny von Hausswolff.

Jakub Koumar
Lost Girls
Norská dvojice Jenny Hval a Håvard Volden už má individuálních zkušeností požehnaně. Zejména Jenny Hval si díky mnoha albům i vstupu na pole literatury v Norsku vysloužila status nepřehlédnutelné umělkyně. Společný elektronický projekt Lost Girls poskakuje na hraně velmi jemně strukturované taneční hudby, je nebývale citlivý jako dream pop i přidrzlý ve stylu new wave. Je to dance music, kde jsou upozaděné všechny beaty, synthpop s ambientem v pozadí i experimentální hudba svázaná čtyřčtvrtečním rytmem. Svět fantasticky srostlých paradoxů.

Yu Su
Přestože kapela Yu Su sídlí ve Vancouveru, všichni členové pocházejí z Číny, což do značné míry ovlivňuje jejich náhled na melodii. Takže jakkoli jejich debutová deska Yellow River Blue tepe rytmikou evokující house, vrtí se pod vlivem shoegazeové kytary a velmi často se vtírají nejrůznější hudební narážky na Dálný východ. Jsou však často násilně poškrábané a pod hladinu je stahuje agresivní kytarové zkreslení. Jakmile ale zapluje hlava pod vodu, všude se rozhostí klid a nádherný pocit komplexního propojení.

Elori Saxl
Jakkoli je debutové album The Blue of Distance komorním minimalistickým dílem, skrývá masivně hypnotický zážitek plný emocí vyvěrajících jak ze skladatelčina nitra, tak z pokory ke krajině, která ji při skládání obklopovala. Letní Adirondacké pohoří i mrazivá zima Wisconsinu vytvářejí náladové protipóly, jež chvíli probouzejí jako Max Richter, posléze kolébají do glassovského REM spánku, zatímco v pozadí se skrývá melodické pnutí jak od Colina Stetsona.

Martin Kozumplík
MMNK
Brněnská hudební kometa, po covidovém útlumu rozsekají koncerní pódia na všech festivalech. Odvahu zkřížit poťouchlost Pražského výběru s úderností Red Hot Chilli Peppers mohou mít jen sebevědomí a neuvěřitelně sehraní borci.

Dry Cleaning
Neodolatelný recitál, dojezd postpunkové melancholie v novém oblečku.

Davo Krstič
The Split
Formálně i obsahově prvotřídní prog metal z… a to se podívejme, z mé rodné Olomouce!

Veronika Kubanková
Čínske hračkárské kaktusy predávané v Amerike spievajúce poľskú pesničku o kokse.


Country.


Richard Kutěj
Vellocet Roll

mxm
Haru
Kryštof Kříček a jeho aktuální elektronický alias.

Danny L Harle
Nakreslená napuštěná žvejka na lepkavým parketu, ve vzduchu těla, co se po ní vrhaj.

Aneta Martínková
Annet X
Annet X sice vydala desku koncem roku 2020, barikády žánrových předsudků se jí podařilo ale zbořit až letos. Všichni už jsme se shodli, že i bývalá YouTuberka a spolupracovnice Bena Cristovaa může vydat naprosto zásadní album a donutit nás vytáhnout si hlavy ze zadnic. Nejlepší flow, nejlepší vypořádávání se s vlastními démony, nejdůležitější česky nazpívaný ženský příběh v porevoluční historii. Myslím to vážně.

Mat213
Nečekaný hrdina mého letošního playlistu. Outsider rap, trocha floutkovství a vrstvení podomácku nahraných kytar a lo-fi beatů à la Sandy (Alex G). Život jako večírek mi nijak zásadně nechybí, při poslechu Mata213 se mi po mladistvém lifestylu trochu zastesklo.

Čaba Laciga
Žebříčky poslechovosti i vlivu pořád ovládají ochainovaní macho rappeři, co se od školky ještě nezačali kamarádit s holkama. V generaci Z, která umí všechno líp, od aktivismu po vtípky na internetu, už ale rostou talenti, kteří se pouštějí do fúze rapu s nejrůznějšími žánry, s citlivostí a bez křeče. Čaba laciga je nejnadějnější z nich. Těším se, co ukáže dál.

Jiří V. Matýsek
Frankie & The Deadbeats
Alt-country u nás postupně narůstalo, až dospělo v podobě Frankie & The Deadbeats. Deska přesahující hranice, světová, příjemně nečeská, muzikantsky skvělá.

Sněť
Deathmetalová špína plná mladické energie. Letos jsem je viděl dvakrát a pokaždé to byl zážitek.Richard Michalik
Caroline
Na otázku, čo príde zo súčasnej britskej scény a zasiahne zvyšok Európy po menách jako Black Midi, Squid a Black Country, New Road, mám konečne odpoveď. Caroline.

Broadside Hacks
Superskupina zložená so súčasnej alternatívnej pesničkárskej ostrovnej scény hrá ľudové folkové piesne postrádajúce autorstvo. Junior Brother, Katy J Pearson, James Yorkston a ďalší. Dokonca i v živom prevedení.

Adela Mede
Slovensko-maďarská hudobníčka skúma vo svojom mixe súčasné podoby folklóru a technológií cez intímne ambientné skladby a netradičné experimentálne pesničkárstvo.

Veronika Miksová
Elvin Brandhi

Michal Mikuláš
KMRU
Dokonalé spojenie elektro a field recordings, veľmi citlivé.

Clipping.
Hustý rap/trap, či čo to je, drsné.

Jana Rush
Neuveriteľné, čo všetko sa dá nazývať tanečnou hudbou, ťažké, ale navýsost zaujímavé.

Michal Pařízek
Tarta Relena
Na koncert v Janskerku nezapomenu. Doufám, že David s Heartnoize splní slib.

Mabe Fratti
Naživo mě to moc neoslovilo, ale v tehdejším nastavení by bylo překvapení, kdyby ano. Será que ahora podremos entendernos ale píše pořád.

Emma-Jean Thackray
Emma-Jean má ráda žlutou, já už taky. Kvůli ní.

Maria Pyatkina
Marko Damian
Slovenský rapper vydal letos skvělou debutovou desku Blažená Nevedomosť, která vyniká příjemnou taneční produkcí a jemností i drzostí zároveň. Na jednom z tracků je na featu Annet X, na jiném zas Orion.

Michaela Peštová
Anna B Savage
Hlas, projev a způsob, jakým píše texty. Není zbytečně komplikovaná, ale dostane se hrozně rychle až na kost.

Dominik Polívka
Fire-Toolz
Hardvapour meets scremo jazz meets prog grind a funguje to.

Blackhaine
Choreograf, poeta Tom Heyes jako nihilistický MC z okolí industriálního Manchestru. Na hranici pohybu mu je stejně dobře jako ve vrtošivé elektronice a pozdním grimeu.

Pupil Slicer
Grindiózní mathcore pokrytý dehtem. Správně vykloubený, nasekaný, nesmlouvavý.

They Hate Change
Floridská rapová dvojice studující britskou taneční elektroniku, decentně propisuje její vlivy do amerického hip hopu. Trap a jungle?!Adéla Polka
Že jsem já objevila Tommyho Cashe, asi není nic objevného pro svět, bohužel. Řekla bych, že u nás jsou objevní Matka a P/\st, i když možná spíš pro mě, která rap cíleně míjím. Možná je to dávka divadelnického základu obou kapel, že to působí hodně živě, ale platí tam i nadsázka, která je oproti smrtelně vážnýmu rapu osvobozující.

Jiří Přivřel
Ženy, od jejichž debutu už pár úplňků uběhlo, ale mé srdce si získaly až v posledním roce. The Weather Station, Faye Webster, Arooj Aftab, Emma Ruth Rundle

Michaela Šedinová
Dot Allison
Letos jsem objevila jedno z jejích starších alb Afterglow, do kterého jsem se zamilovala. A Dot Allison pak vydala po dvanáctileté pauze novou desku, která je mi ještě bližší. Na Heart-Shaped Scars je hodně ukulele a ještě víc něžnosti.

Soccer Mommy
Hudba, která by mě pár let zpátky úplně pohltila. A i letos mě bavila dost na to, abych ji tu uvedla. Zábavné, zajímavé, nechybí hlubší emoce.

Zapomělsem
Alternativní folk a hvězdné nebe. Jakkoliv bývám podezřívavá vůči čemukoliv, co zavání horoskopy, jsem ráda, že název desky Měsíc ve váze mě neodradil. Moc ráda. Témata skladeb i jejich hudební stránka ve mně rezonují a je to jedna z desek, které si ráda poslechnu opakovaně jako celek.

Jakub Šíma
Norman Pain
Věk je jen číslo, deprese zas pro všechny zdarma. O minulosti Normana Paina se toho ví jen málo, ale lepší protiklad smířlivého stáří byste hledali jen těžko.

Teezo Touchdown
Věci, které se těžko popisují, bývají ty nejlepší. Teezo Touchdown už se dostal do hledáčku třeba Tylera, ale popis toho, co dělá, po mě nechtějte.

Rico Hard
Debutová deska v době psaní tohoto textu ještě není venku, ale už název prvního singlu mluví za vše: Deme na poděl! Rico ví velmi dobře, co je Hard.

Další: Arlo Parks, Ragz Originale, Namasenda.

Martin Šmíd
Genesis Owusu
Na Smiling With No Teeth není místo, které by Kofi Owusu-Ansah neprozkoumal. Od soulu k akustickým throwbackům. Jedna věc je ale u Genesise konstantní - ostré sociální observace spojené s osobními boji.

Jiří Špičák
Claire Rousay

su
Anki
Rapper s vietnamskými kořeny, člen Die Mannschaft a kluk, co se tak trochu nikam nehodí. Dávám superlike!

Arooj Aftab
Okouzlující pákistánská skladatelka, nominovaná na dvě Grammy, která dokázala svoji bolest přetavit do nádherné desky Vulture Prince.

Čaba Laciga
Zakládáme v kanclu fanklub.

PinkPantheress
Hvězdička z TikToku, která ve dvaceti nahrála skvělý album. Čti: 10 skladeb, 18 minut.Filip Švantner
Dakhma
Šialený mix extrémnych metalových žánrov zo Švajčiarska.

Lucie Tlustošová
Loraine James
Za nahrání hudebního parťáka do těch nejtěžších chvil během izolace.

Black Country, New Road
Za originální, nekonvenční, pestrý, zábavný a prostě skvělý debut.

Nora Třísková
Miss Petty
Už dlouho jsem neslyšela hudbu, která by byla takhle zábavná, nebrala se ani trochu vážně, a navíc ji dělala česká drag queen.

Arleta
Trapová temnota dotažená až na hranu. Plusové body za odpověď na hlášku „když kunda mluví moc, potřebuje dick“.

Aya
Hutně úzkostná a zneklidňující atmosféra, která je vtahující při poslechu do sluchátek i naživo.Karel Veselý
Anki, Ursula Sereghy, Martyyna.

Natálie Zehnalová
Thala
Berlínská zpěvačka Thala se na scéně vynořila v září s vynikajícím debutem Adolescence, žánrově na pomezí dream popu, indie a psychedelie. Jako první mě pohltila houpavá, zasněná a nádherně vygradovaná bad blood, ale postupně jsem si prošla obsesí prakticky všemi skladbami, včetně popově laděného hitu something in the water, podobně hravé diditagain, ve které rozverným hlasem sama sobě vyčítá: „Oh no, I think I did it again, I got lost inside my head“, ale také vážnější, pomalejší seranade, která je poctou někomu jí velmi blízkému. Že desku dokáže skvěle odehrát i naživo jsem se měla šanci přesvědčit dokonce dvakrát, přičemž křest alba nechala kapelu odehrát v oblecích, protože se prý nikdy nedočkala maturitního plesu. Vyprodaný koncert snad jako náhrada postačil, hudební kariéru se jí rozhodně podařilo odstartovat s vyznamenáním i v pandemických podmínkách.

Anushka Chkheidze
Exkurze do Gruzie: Nejzářivější vycházející hvězdou tamní elektronické a experimentální scény je v současnosti jednoznačně Anushka Chkheidze. Zaujala mě hned zkraje roku svým setem na virtuálním ESNS, dokonce i přes obrazovku z ní vyzařoval neuvěřitelný klid, plná přítomnost v daném momentu a upřímná radost z tvorby. Její jedinečná energie se odráží v jejích skladbách, které plynou cílevědomě kupředu jako horský potůček razící si cestu do údolí. Zatímco mnoho umělců v těchto žánrech pracuje s plochami, její hudba působí lineárně, a tím velmi svěže. Naživo jsem ji měla to potěšení vidět na pláži v přístavním městě Batumi, kde vystoupila v rámci ambientního projektu Glacier Music II společně s Robertem Lippokem a dalšími. Kromě této kolaborace stihla loni vydat dvě alba pod vlastním jménem a já se těším na to, čeho se od ní dočkáme v roce tomto.

Martina Wes
Chromb!
Díky Vítkovi.

Mayon
Doufám, že deska bude brzo.

Miss Petty
Nejen za hymnu pro všechny tučný bitches.

Bibione
Bibione i v Chorvatsku.

Info

foto © se souhlasem Marka Damiana

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Nová vlna domácích umělkyň

Nora Třísková 24.01.2023

Na úspěchu mladých umělkyň má tak mimo jiné zásadní podíl i změna vnímání jejich pozice, ať už ze strany hudebního průmyslu nebo publika.

Vstupní prohlídka: Alen

redakce 23.01.2023

Loni na podzim vydala klavíristka, zpěvačka a textařka u Polí5 své druhém album, ve spolupráci s Martinem E. Kyšperským.

Vstupní prohlídka: Page Turners

redakce 17.01.2023

Page Turners loni odehráli pěknou řádku koncertů a už se soustředí na jarní sezónu, kterou odstartují se spřízněnými The Silver Spoon.

Žebříčky Full Moonu: očekávání roku 2023

redakce 16.01.2023

Co si přát a na se těšit v roce příštím? Velké otazníky budí nadcházející festivalová sezóna a to, kolik návštěvníku bude po pandemii na akce jezdit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace