Články / Recenze

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová | Články / Recenze | 27.08.2023

Švédská učitelka a kulturní novinářka Elin Cullhed debutovala coby spisovatelka v roce 2016, ale až roku 2021 prorazila (nejen) v rodném Švédsku románem Euforie, s vypovídajícím názvem Román o Sylvii Plathové. Ten sleduje poslední rok života americké básnířky a spisovatelky a končí dva měsíce před její sebevraždou.

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit. Soužití dvou spisovatelů se ukazuje jako problém při rozdělování životních rolí, místo kompromisu manžel Ted uniká ke psaní poezie, zatímco těhotná Plathová se stará o dcerku a propadá zoufalství. To se změní schválením jejího románu k vydání, což muž nese nelibě a vztah ukončuje přiznáním milenky. Plathová opouští venkov a s dětmi se stěhuje do Londýna.

Euforie zachycuje rozpad manželství. Na jedné straně oběť nešťastného svazku, ale hlavně spisovatelka, žena a matka, na té druhé muž ohrožen talentem své ženy. A z něho od samotného počátku plynoucí nestabilní vztah, otřásající se při sebemenším problému. Celá kniha je tak čekáním na moment, kdy už nezbyde nic, co by mohli posbírat a slepit.

Román je nepřerušovaným tokem vyprávěním za použití jednoduchého jazyka, jehož váha a význam stojí na partnerských dialozích. Cullhed vytváří nový pohled na život umělkyně, známá fakta nemění, oživuje historické postavy vlastní empatií. A vykresluje tragický příběh ženy, de-formované tísnivou atmosférou nešťastné rodiny.

Info

Elin Cullhed – Euforie
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustředit se na přítomný okamžik (Gouge Away)

Klára Šajtarová 23.07.2024

Mnozí si je automaticky asociují s písní Pixies, pro americkou hardcore-punkovou komunitu nabírají ale tato slova úplně jiný význam.

Pokus o digitalizáciu energie (Khruangbin)

Matej Žofčín 06.07.2024

Ich štúdiové albumy síce nedosiahli u kritikov obrovského obdivu, to sa ale nedá povedať o ich živých vystúpeniach.

Nevšedné metafory (Herbal Dentists)

Jakub Veselý 29.06.2024

Debut Herbal Dentists prináša originálny zvuk a rozmanitosť, hrá sa s pocitmi a buduje temnú atmosféru.

The Smile zas pláčou nad lidským egem

Žofie Křížková 02.06.2024

The Smile se nejmenují po ničem, co by mělo pozitivní konotace. Naopak. Skupina je statementem vůči manipulativním, neupřímným úsměvům kolem nás.

Když bozi zestárnou (Těžké duše)

Martin Zoul 20.05.2024

Klíčovým problémem se jeví být odfláklá konstrukce ústředního hrdiny, jehož duševní obzor shrnuje podtitul O čem sní stárnoucí bílí muži.

Nepřestat křičet! (Doodseskader)

Klára Šajtarová 14.05.2024

Tvorba Doodseskader je jako palimpsest odhalující nové vrstvy s každým dalším poslechem. Tady se překračují hranice žánrů, tady uchvacují zdánlivě neslučitelné elementy.

Prosba o záchranu s příchutí nostalgie (Green Day)

Fí Poláchová 05.05.2024

Na předchozí nahrávce se snažili posluchače pobavit experimentováním s různými žánrovými prvky, kdežto u Saviors se vrátili k punkrockovým kořenům, hutným kytarovým riffům a intenzivním bicím.

Spolupráce, o tom to je (Lyrical Lemonade)

Tereza Bartusková 30.04.2024

Z internetového blogu, zaměřeného na chicagskou hudební scénu, vytvořil jeho zakladatel Cole Bennett během jedné dekády Lyrical Lemonade, jak ho známe dnes.

Superhrdinský noir (Inkognito)

3DDI3 27.04.2024

Zack Overkill je klasický noirový protagonista, který zahání depresi vzpomínkami na staré dobré časy a užíváním silných drog.

Prosvítající naděje ve světě izolující samoty (Malcuth & Facutum)

Viktor Hanačík 17.04.2024

Je to deska designovaná spíš pro klubové soundsystémy a podzemní parkety, ale obstojí i pro introspektivní poslech.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace