Články / Recenze

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Ženská perspektiva tvůrčího ega (Euforie)

Barbora Klempířová | Články / Recenze | 27.08.2023

Švédská učitelka a kulturní novinářka Elin Cullhed debutovala coby spisovatelka v roce 2016, ale až roku 2021 prorazila (nejen) v rodném Švédsku románem Euforie, s vypovídajícím názvem Román o Sylvii Plathové. Ten sleduje poslední rok života americké básnířky a spisovatelky a končí dva měsíce před její sebevraždou.

Fiktivní životopis provází protichůdné pocity Plathové z toxického manželství, které nedokáže opustit. Soužití dvou spisovatelů se ukazuje jako problém při rozdělování životních rolí, místo kompromisu manžel Ted uniká ke psaní poezie, zatímco těhotná Plathová se stará o dcerku a propadá zoufalství. To se změní schválením jejího románu k vydání, což muž nese nelibě a vztah ukončuje přiznáním milenky. Plathová opouští venkov a s dětmi se stěhuje do Londýna.

Euforie zachycuje rozpad manželství. Na jedné straně oběť nešťastného svazku, ale hlavně spisovatelka, žena a matka, na té druhé muž ohrožen talentem své ženy. A z něho od samotného počátku plynoucí nestabilní vztah, otřásající se při sebemenším problému. Celá kniha je tak čekáním na moment, kdy už nezbyde nic, co by mohli posbírat a slepit.

Román je nepřerušovaným tokem vyprávěním za použití jednoduchého jazyka, jehož váha a význam stojí na partnerských dialozích. Cullhed vytváří nový pohled na život umělkyně, známá fakta nemění, oživuje historické postavy vlastní empatií. A vykresluje tragický příběh ženy, de-formované tísnivou atmosférou nešťastné rodiny.

Info

Elin Cullhed – Euforie
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čo mu život prinesie... (Meizyy)

Dušan Šuster 29.11.2023

Nielenže sype bary v pozoruhodne vysokej kadencii, navyše sa dokáže prispôsobiť rôznym beatom, vo vhodnej chvíli pozmeniť rytmiku a šikovne akcentovať rýmy.

Velmi těžké blues (Gravelroad)

Jiří V. Matýsek 14.11.2023

Postupem času se Gravelroad podařilo vytvořit svébytné pojetí těžkotonážního blues. Na Duty to Warn již nastolené dále prohlubují a přidávají nové prvky.

Jedinečný skladateľ Slauson Malone 1

Richard Michalik 13.11.2023

Jasper Marsalis aka Slauson Malone 1 si okolo svojej osoby za krátky čas dokázal vytvoriť malý kult nasledovateľov a to i napriek tomu...

Němá tajemství (Tomáše Mašína)

Shaqualyck 14.09.2023

Zejména díky hereckým výkonům a výborně napsaným dialogům se dlouho daří vyprávět výsostně lidský příběh o ztrátě falešných iluzí.

Na čom záleží (Berlin Manson)

Maxim Mičúch 18.08.2023

Nikto nie je v bezpečí – ostatné kapely, ľudia vlastniaci iPhony, samotný Berlin Manson. Máme však dôvod niečo zmeniť?

Smířit se s nezměnitelným (Amber Arcades)

Veronika Jastrzembská 16.08.2023

První skladba Diamond Road nekompromisně poutá pozornost, když náladou připomíná kosmickou verzi Mazzy Star...

Čtrnáct těžkých kamenů ze dna (Jany Vébrové)

Magdalena Fendrychová 10.08.2023

O písničkářce se v hudebních kruzích mluví jako o nástupkyni Radůzy a takové přízvisko nutně přináší velká očekávání.

Bitva o kostičky (Tetris)

Andrea Kubová 30.07.2023

Příběh o skládání kostiček odehrávající se v období studené války, který je založen na skutečné události, započal v 80. letech minulého století v Sovětském svazu.

Chtít stokilovej chain (P/\ST)

Jaroslav Myšák 26.07.2023

Kde je domácí rapová scéna ve svých sděleních jalová, tam před čtyřmi lety pražské alt rapové duo P/\ST kontrovalo debutem Expedice do vnitrobloku. Kam se posunulo?

Dvě tváře temnoty (Nāv & Lūt)

Jiří V. Matýsek 02.07.2023

Jihočeské formace Nāv a Lūt spojuje nejen geografická blízkost, přátelství a tři písmena v názvu. Pojítkem je i svojské pojetí toho, jak přistupují ke svým žánrům.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace