Články / Reporty

Ženy, lehké drogy a rock’n’roll. Eagles of Death Metal.

Ženy, lehké drogy a rock’n’roll. Eagles of Death Metal.

woko | Články / Reporty | 02.07.2015

Největší rocknrolla a lamač srdcí Jesse Hughes přijel se svými metalovými ptáky skoro přesně po třech letech zpátky do Prahy. Ani tentokrát se v živé sestavě nepředstavil Josh Homme, takže stačí jen polemizovat, kolik posluchačů zapomnělo (nebo ani neví), že s Jessem tvoří jediné členy Eagles of Death Metal. Minulá zastávka v MeetFactory dala ochutnat, jaké to je poddat se bez rozmyslu rock’n’rollu, a i když to zní lacině, prostě zapařit. Správná dávka bluegrassu, pouště a buranství.

Večer v zaplněné Lucerně otevírají britští Dolomite Minor. Jedná se o stále populárnější sestavu ve složení kytara/bicí, a i když kluci zatím vydali jen dvojici EP, turné s kapelou kalibru Eagles of Death Metal může znamenat zářnou budoucnost. Nástrojové složení sice láká přirovnávat jejich zvuk třeba k Drenge, mnohem víc mu ale vládne psychedelie a progrese, vše zabaleno do garage rocku. A obecenstvo na ně reaguje nadšeně. Velmi tomu napomáhá bubeník Max Palmier a charismaticky znuděný hlas kytaristy Joea Grimshawa, songy Talk Like an Aztec nebo When I’m Dead dokáží nemálo lidí rozpohybovat. Takřka půlhodinový set je ale tak akorát, aby se písničky nezačaly zajídat.

S desátou na pódium nastupují ptáci, a nebyl by to koncert Eagles of Death Metal, abysme od Jesseho nejprve nedostali lekci, že to bude fakt rock’n’roll. Dvouhodinový set odpichuje hity Cherry Cola nebo Don’t Speak. V Lucerně to vře, holky sedí na ramenou klukům, piva létají vzduchem. Jesse neustále vtipkuje a díky jižanskému přízvuku si připadám jak někde v Louisianě. Kapela hraje jakoby jen z plezíru, Dave Catching na kytaru si neustále roztleskává levé křídlo, Matt McJunkins se na všechny zubí. Při I Want You So Hard a I Only Want You není jediné tělo v klidu. Zdlouhavý desetiminutový kytarový duel uprostřed Speaking in Tongues zachraňuje Darlin‘ Dave svým odzbrojujícím sólem. Chce to hodně sebezapření, buransky nehulákat a nemávat parohy ve vzduchu. Na konci se s kapelou na pódiu vrtí houf slečen, nad čímž nevím jestli kroutit očima, nebo se smát, jaký je Jesse kujón. Ale tahle pachuť večer nezkazí, dlouho jsem se takhle bez okolků nebavil. Ženy, lehké drogy a rock’n’roll. Eagles of Death Metal v kostce. Nejbezostyšnější rockec pod sluncem.

Info

Eagles of Death Metal (usa) + Dolomite Minor (uk)
30. 6. 2015, Lucerna Music Bar, Praha
foto © Elina Richter

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.

„Energy crew, kde ste?!“ (Stormzy)

Jonáš Sudakov 05.03.2020

Lúč svetla neustále sledoval Stormzyho po pódiu, a keď zostal osamotený v tme, na chvíľu z neho šiel dojem, ktorý miestami rezonoval aj na albume Heavy Is The Head.

Vájb devadesátek je zpátky! (Pushteek Fest)

waghiss666 29.02.2020

Z koncertů se čím dál více vytrácí jakýsi aspekt vzrušujícího nebezpečí. Budu nadosmrti vzpomínat na všechny barvy, riffy, rytmy, tváře a pocity z tohohle večera.

Jen začátek nečeho velkého (Algiers)

waghiss666 24.02.2020

Půldruhé hodiny večírku u konce světa? Prý kdyby se o slovo nehlásila tradiční páteční diskotéka, hráli by ještě dýl. A mi by ani to nestačilo.

Vyprodaná Akropole? John Wolfhooker se hlásí o slovo.

Kateřina Ondráčková 24.02.2020

V dnešní době se žánrová vyhraněnost už moc nenosí, u John Wolfhooker se dlouhodobě osvědčila fúze screama, čistých vokálů, djentu a nově i elektro samplů.

Ho99o9 uspořádali obskurní hlukový dýchánek

Vojtěch Podjukl 24.02.2020

Frustrace je v hudbě silně znát a poskytuje zdroj energie, kterou jsou schopni na jevišti přetavit v dramatickou a absurdní podívanou.

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.