Články / Reporty

Živé kvety heavymentálně

Živé kvety heavymentálně

Veronika Miksová | Články / Reporty | 30.11.2015

Těžkej pátek matky to mohl být. Další den po boku malého muže, který nově projevuje svou vůli způsobem nevídaným. Celá vaše načtená koncepce respektovat a být respektován se smaží v hněvu, matka fúrie a Hitler v jednom. Ale pak? Když se mi pod okny toalety mihne fialová kutna následovaná pohřebním procesím, je jasné, že ten den bude i neobyčejný.

Neobyčejný jako prostory holešovického Studia ALTA, nezávislého prostoru pro různé formy nového divadla s důrazem na současný tanec a pohybové divadlo. Od února přibyly dvě nové haly, z nichž právě neformální multifunkční kavárna měla rozkvést Kvety Živými. Nenápadný vstup, cesta mezi nízkými halami, přehledné značení. Příchozí vítá zvuková zkouška, vstupní brána v podobě transparentních plastových plátů evokuje Chirurgy. Hned za druhými dveřmi se rozprostře útulný Obývák. Přiléhavý název si netradičně členěný prostor více než zasluhuje. Vzdušnost podtržená odhaleným trámovím, ze kterého se spouští liány s teplým tlumeným osvětlením. Okouzlující. Kabáty dáváme na ramínka! a volba mezi přímým kontaktem s Piussi a spol. a pobytem na patře je rozhodnutá pouhým očním kontaktem.

Na tenhle typ koncertu se chodí dobít baterky, spojit se s pár živými i mrtvými známými a přáteli, ujistit se, že nejste jediní, kterým se stýská po časech před smrtí těch DVOU (IMJ, VH). Není to přehlídka nabušených eg, spíš souznění, zdravé naštvání, síla sdělení. Slovensko-české publikum posedává aj postává a Lucia nechává mikrofon obrůstat prvními výhonky vyznání Bratislavě. První tóny, první hloučky se začínají kývat do rytmu. U baru potkávám blízkou, kterou jsem naposledy viděla před dvěma lety, jak jinak než na Živých kvetech. Jak se šíří energie, necháme se vtahovat blíž a blíž pódiu. Setlist tvoří z velké části starší kousky, které tolik neznám, měla bych. Milostné, poetické, politické. My, co se znovu vrháme do stavů krásných jako marných, zamačkáváme slzy. Víme, jak dopadneme (na hubu), stejně neváháme vteřinu.

Chcem ti dať všetko čo zahodíš
zabudneš nezbadáš prekročíš
Ľahké je milovať skutočné
sladké je milovať zbytočne

Vzpomínáme na Magora a já si znovu pokládám otázku, která česká kapela by snesla příměr. Pomozte mi.

Keby sme kráčali všetci
Od pecí, plece pri pleci
Keby sme boli smelší
Boli by sme ďalej, boli by sme lepší

V půlce se chlupy naježí. Dalším strachem, dalším smutkem. Lucia oznamuje, že před chvílí se dozvěděli, že Marián Varga leží v nemocnici. “Ľudia, musíme urobiť niečo mentálního, niečo heavymentálného.” A já pochybuji o zdravém rozumu tohoto roku. Lucia se otevírá jako Macocha a dáva na chvilku zapomenout. Dává, co může. Blázon, Bez Konca Dni ako komíny, Eště sme neletěli vesmírom, Havrani, Plynúť, Zahoď to trápenie a snad další patnáctka písní. Publikum kypí radostí, sdíleným smutkem, pochopením. Když Agnes vytáhne housle, rozkládám se jako domeček z karet. Tyhle okamžiky znamenají štěstí. Trojitý přídavek se protáhne snad na půl hodiny a zahrnuje Luciin výstup na vratkou židli, ze které se kajícně omlouvá za Andreje Babiše. “My sa ospravedlňujem, že vám sem exportujeme také kokoty. On nás nereprezentuje. Nás reprezentuje úplne iný druh kokota.” Potutelně žmurká na Petra Bálika. Jako diví skáčeme na Bratislavské punkery. Potlesk nebere konce. “Čo by ste chceli počuť, veď to viete, boli ste super. To sa to hrá pre takéto publikum.” Bálik se mi ještě laskavě vysměje, když děkuji a říkám, že mi je líto, že jsem příliš mladá na to, abych pořádně pamatovala devadesátky. “To je taková pitomost. A kam, že to píšeš? Jo? No jo, tys napsala ten pěknej článek před pár lety. Tehdy nám bylo trochu líto, že o nás nikdo nepsal.”

Info

Živé kvety (sk)
27. 11. 2015, Studio ALTA, Praha

Další texty autorky sledujte na blogu www.vintagecut85.blogspot.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hořet bezpečně (Creepy Teepee 2024)

Timon Láska 17.07.2024

Tak intenzivní komunitní vibe jsem na žádném festivalu necítil. Soustřednost a jedinečnost vzájemného porozumění navíc sahá přes různé faktory.

Pohoda (2024) počasí navzdory

Jakub Béreš, Dominik Polívka 16.07.2024

Strach o nejbližší střídá po návratu domů obavy o samotný festival. Pohoda je místem s jedinečnou reputací a bezpečným prostorem pro všechny, kterým není dobře ve vlastní zemi.

Asijský koktejl v Sudetech (Eastern Tunes 2024)

Václav Valtr 16.07.2024

Místní spolek Thonmi chová jaky, provozuje restauraci s exotickou kuchyní, buduje tibetský dům či asijskou poznávací stezku. Decentní festival coby vrchol sezóny.

Transforma 2024: Přijít k sobě

Aneta Martínková 15.07.2024

Dramaturgie, prostor, ve kterém se festival odehrává, světla, ozvučení. Všechny podmínky jsou tu zkonstruované k tomu jít úplně na dřeň.

Eartheater, s tebou je vše jednodušší

Jakub Béreš 14.07.2024

Zatímco se před osmi lety na scéně ještě hledala, dnes pravidelně spolupracuje se jmény jako Sega Bodega nebo Caroline Polacheck... Eartheater v Praze.

Pohodu potrebujeme (Pohoda 2024)

Richard Michalik 14.07.2024

Headlinerom poobedia bolo po prvých šuškandách sledovanie radaru SHMÚ a neustále návštevy osviežovacích staníc. Väčšinu návštevníkov, ale vysoké teploty neodradili...

Oáza neklidu a divnosti (Hradby samoty 2024)

Kryštof Kočtář 14.07.2024

Kdo je schopen najít krásu nejen v hroutících se novostavbách, ale rovněž prastarých ruinách, jistě by ocenil zámeček. Okna byla potažena...

Opäť doma (Pohoda 2024)

Richard Michalik 12.07.2024

Na flákanie nie je príliš priestor, trojboj Arlo Parks - Skepta - James Blake čaká.

Odpojené (Bear Stone 2024)

Ema Klubisová 11.07.2024

Po dvoch dňoch sa neznáme tváre stávajú známymi a z krátkej pauzy na wc sa môže stať popíjanie chorvátskeho piva Karlovačka s päťdesiat ročnými metalistami pod mostom.

Na konci kolonády (KVIFF 2024)

Štěpán Nezbeda 09.07.2024

Směs nespokojenosti, nadšení, znechucení a odchodů ze sálu vyvolal i všeobecně nejočekávanější kousek z kategorie chytrých žánrovek, v Cannes vychvalovaná Substance.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace