Články / Reporty

Životem poučené... (Longital + Katarzia)

Životem poučené... (Longital + Katarzia)

Martin Řezníček | Články / Reporty | 24.10.2016

Čtvrteční večery mají specifické kouzlo. Únava stupňující se od pondělí přechází v příjemné hučení v hlavě a vidina pátečního odpoledne je lákavá jako vůně pekárny, okolo které člověk denně chodí na tramvaj. Pro někoho ideální čas přepnout na autopilota a usnout u sledování krimisérie nebo třístého dílu soap opery; ne tak pro zaplněný sál Divadla Archa, netrpělivě očekávající dvě silná vystoupení dvou slovenských žen – zpěvačky Shiny (z kapely Longital) a písničkářky Katarzie. Obě spojuje nejen jazyk, krajina původu a vydavatelství Slnko records, ale i dvě nově vydaná alba, která byla v Arše pokřtěna.

Večer otevřeli Longital. Shina přikráčela na jeviště ve škrabošce – tajemná – zápěstí ovázané šátky. Tanec, připomínající strom chvějící se ve větru, zhmotňoval vše, co pro zpěvačku představuje album Divoko: „Ve mně slovo ,divoko‘ představuje spíš cosi bez zábran, bez předsudků. Bez toho, co by člověk měl dělat, protože to tak dělají všichni. To je pro mě divokost. Uvolnění.“

A při koncertu bylo znát, že důležitý je pouze autentický prožitek – jak u interpreta, tak u diváka. Když se na pódiu při písni Na horu a dolu zjevily vlčí hlavy, sál přikryl tajuplný mrak imaginace, ze kterého udivené obecenstvo našlo cestu až po necelých devíti minutách, kdy skladba skončila. Kdyby se podařilo udržet publikum po celou dobu takto soustředěné a tiché, koncertu by k dokonalosti už nic nechybělo. Kromě Verím neverím zazněla nová deska celá, ústřední píseň Divoko pak přišla za velkého aplausu pěvecky podpořit Lenka Dusilová; novinku následně i pokřtila.

Katarzia je někdy označovaná jako mluvčí generace Y. Zpěvačka zvolila nekonfekční outfit, který posílal tucty polibků všem divákům, což odpovídalo jejímu milému a přátelskému vystupovaní. Odzbrojující úsměv, sebeironie a nenucenost při interpretaci působily v kombinaci s přesně mířenými a životem poučenými texty jako dva protipóly. V podání Katarzie bývá tíživá pravda vyprávěna s obdivuhodným nadhledem. Na pódiu se postupně objevilo několik hostů (zpěvačky, dětské tanečnice), mezi nimiž nesměl chybět ani David Koller, který odbubnoval cover své písně Záchranář. Křtu alba Agnostika nelze, stejně jako celé desce, nic vytknout.

„Ženy tento svět tlačí stále dopředu,“ řekl muzikantský i životní partner Daniel Salontay v citovaném rozhovoru. Těžko soudit, zda tato formule platí univerzálně, ale po dvojkoncertě Longital a Katarzie člověk odcházel s přesvědčením, že ano.

Info

Longital (sk), Katarzia (sk)
20. 10. 2016, Divadlo Archa, Praha

foto © Vlastimil Vojáček

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soundtrack do nového města (Black Marble & Panther Modern)

Sabina Coufalová 20.02.2020

Černá vládla všem. Snad nezavlaje i nad Kasárnami, hovory o budoucnosti karlínského prostoru se vynořovaly celý večer.

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace 10.02.2020

Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení.

Nejen pro krajany - Altın Gün

Akana 09.02.2020

Nizozemsko-turecký sextet Altın Gün zaplnil Akropoli takříkajíc až po bidýlko především zásluhou místní turecké komunity.