Články / Reporty

Žižkovská noc, pomoc!

Žižkovská noc, pomoc!

Martin Řezníček, Viktor Palák, mexhouse, blueskin | Články / Reporty | 25.03.2017

Relativita festivalového času: jedna fronta na malé pivo a velký rum může trvat déle než set Sheevy Yogy, i když vaše žena bojuje sebevíc. Je Žižkovská noc otesánek, nebo adekvátně připravený švédský stůl? Každý svého festivalu strůjcem, na možnosti nechat se přejet hezky popořadě třemi koncerty power violence, veršovánkami o klíči v zámku Schwarzprior a vlídnou tváří Zamilské, na té je něco opojného. Zažít město jinak, hudba si diktuje tón noci, bez ohledu na kamarády prskající do vaší tváře rum, který právě ukradli, bez ohledu na kamarády prskající na to, že jednou větou napíšete, že jejich koncert stál za hovno. Pivnice u Fandy stejná jako před lety, nejskvostnější v čase zapomenutý lokál v Úvalech u Prahy je duší taky na Žižkově. Ještěže už je sobota.

Krátké koncerty mají něco do sebe. Italové CRTVTR se v klubu Orion zdrželi sotva půl hodiny, ale o to intenzivněji ze sebe ždímali své postrockové riffy i vyhrocené emoce. Po zneklidňujícím intru s pískanou melodií I Could Be Her se probudila zběsilost: složité rytmy, těžké doby mimo obvyklý pattern, dvě basy zakusující se do měkkého patra, tři vokály na třech levelech zpěvu a řevu. Díky nevyvýšenému pódiu byli muzikanti tak blízko, že člověk mohl basákovi upravit i padající stojan na mikrofon. A to je poloha, která janovským borcům sedí.

fotogalerie z festivalu tady

Zvláštností Žižkovské noci jsou jakési festivaly uvnitř festivalu. Jeden takový probíhal v obývákovém prostoru Punctum pod taktovkou platformy Space Is Only Noise. V pátek nabídl například směs jazzu, post-rocku a experimentální elektroniky v podání čtveřice Fokumé, nebo čím dál tím víc redsnapperovský trip-hop slovenských Autumnist. Improvizovaná psychedelická nespoutanost versus tradičněji vystavěné skladby mísící elektronické základy s živou instrumentací. V paměti víc uvízlo to první, i když Slováci zase bodovali skvělými vizuály.

Divadlo Ponec se ukazuje být skvělým prostorem pro konání hudebních akcí, na škodu je jen mírně houpavá podlaha v sálu. Ta prošla pořádnou zátěžovou zkouškou během setu Space Love, kteří svůj synťáky protkaný hiphop postupně vybičovali až tranceovým hodnotám BPM. Klidnější koncert odehráli Himalayan Dalai Lama, kteří z houseového tvarosloví skládají hudbu, jež není primárně klubová. Svou vyklidněnou melancholií spíš připomíná například loňský albový debut britského producenta Youandewana. Klubová elektronika pro lidi, kteří nechodí do klubů? Proč ne!

Už je sobota? Mraky lidí na ulicích, vášně a vyhrocené půtky, pitky, další pitky, co na mě kurva šahá ta tvoje děvka? Ptám se Rusáka, který kouří před luxusním klubem, kde to vlastně jsem? Vůbec mě nebere na vědomí, přichází jeho kámoš, jdu pryč. Instrukce znějí jasně: vyjdeš po směru jízdy metra, nahoře bude správná zastávka. Je tam, jedu na Dobešku, Black Heart Procession a plný dům, krásné holky, moře známých, krásní lidi, zmrdi. Myslím na apačku a snažím se nedojmout sám nad sebou, protože to je přesný opak kapely, na které jsme se kdysi seznámili. I'll be alive - I'll squeeze through the light. Všude je tma, ale hlava mi svítí, jsem lampión, hořím. Zpátky na Žižkov, Praha je úžasné město, ale žít bych tu nechtěl. Divadlo Ponec, pohádky je začátek. Už je sobota!

Info

Žižkovská noc
23. - 25. 3. 2017 Praha

foto © zu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.

Vybraná slova po B: Hviezdne noci Bytča

David Čajčík 19.08.2020

„Vedeli ste, že Bytča je podľa jedného sociológa najtypičtejšim malomestom na Slovensku?“ Ne tak úplně. Smack my Bytča!

Filmová nakládačka (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 15.08.2020

„Pojď, je to takovej temnej ruskej film, co má asi sto padesát tři minut, prej je to hodně intenzivní a drsný.“ Čil a dril.

Mistři krásných splínů (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 13.08.2020

Vzpomíná, jak při návštěvě Ruska někdo odmontoval kliku z pokoje Františka Vláčila, aby se nemohl dostat ven, nebo vypráví o hrůzách poválečných odsunů...