Články / Reporty

Žižkovská noc, zahajovačka (fatální black pop)

Žižkovská noc, zahajovačka (fatální black pop)

ScreamJay, Viktor Palák, mexhouse | Články / Reporty | 24.03.2017

Zahajovačka? Prémie za stovku nočních kilometrů, toulky Žižkovem, protože jaro už tě nefackuje, ale vodí tě za ruku a na baru objednává piva s nerozluštitelným názvem. Midi Lidi rádi vaří, to se dávno ví, ale Bonus v tom má jasno - nežerte vepřový, Aláh vás vidí! Mary C to s beaty vždycky sluší. Jen prchavý příběhy s okamžitou pointou, poloplný Ponec, trocha pohybu na Opalý pohyb. Jo, má to atmosféru, potrhanou, bázlivou, avšak nikdy netančím, něco málo si odnáším i cestou na Žižkostel. A black? Tentokrát je mi warpaintem úsměvem, už jen suchá mlha, trochu saxík a trochu Voluptas. Tímhle koncem to stejně všechno teprve začíná.

Po práci legraci, fatalistické japonské drama a tři black metaly. Na začátku filmu Harmonium preluduje malá holčička na zmíněný nástroj, nejde jí to, asi proto, že fláká hodiny – nemá totiž ráda paní učitelku. Později už nepreluduje, protože (pozor, spoiler) ochrne. Kdo by to byl řekl, že za celý večer bude i tak její výkon nejlepší hudbou, kterou uslyším. Žižkovská noc si říká o začátek v Žižkostele – sklep a (plusminus) black metaly s obstojným renomé. Nic proti kanálnímu blacku, kult ale nevznikne, když ho ve zkušebně mučíte dva roky, sorry, Adonis DNA. Hnus umírající – skvělý název kapely. „Poprvé jsem tě viděl zívat u blacku,“ říká Jay. Voluptas mají zas skvělé promo fotky a vybraný rumový vkus, jak do toho ale sedí, že zní jako by se právě sešli na první zkoušce? Kamarád se směje, že se ze chcaní na snadné cíle vyhne Ospalým pohybem pera, takže chcaní na kamarády nakonec zbývá na mě. To bych raději znova viděl Harmonium. Ochrnutý black metal.

fotogalerii hledejte zde

Když uzavřít kruh, tak pomalu, ovšem nikoli ospale. Ponec je samý úsměv, nejen proto, že Bonus refrénuje o tom, že už si pro nás jdou. Sežer to, co ti dají, říkám si nesměle před Ospalým pohybem, jenže to, co je z nahrávky velmi lazy, zní naživo velmi sexy. Pokud si teda představíte erotiku na pomezí snění a bdění, tu, která trvá hodiny a vyvrcholení je stejně nedůležité jako východ slunce. Krásný zvuk, důraz na každý tón, uhrančivé netempo, nečekané hlukové nárazy. Vrůstám do podlahy a naštěstí vůbec netuším, že uslyším něco takového, jako jsou Voluptas. Žižkostel je skvělá díra a výborně se před ním chčije na Žižkov. Kudy jdu, tudy chodím. Noc je pěkný název, ale ještě lepší cesta. Kdo uvidí svítání, je vítěz, anebo taky ne.

Info

Žižkovská noc
23. - 25. 3. 2017 Praha

foto © zu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

„Tam, odkud jsme, krásně zpívají ptáci, a vzduch je naplněný hudbou.“ (Vivat vila)

Michal Pařízek 30.08.2020

Malé akce jako festival Vivat vila jsou strašně potřebné a důležité, tady i díky komunitnímu přesahu, nejde jen o hudbu.

Když se rozestoupilo nebe (Jednota Kalvárie)

Jakub Šíma 25.08.2020

Cestou z Úštěku do Blíževedel nespouštím oči z kalvárie, kterou na obzoru nejde přehlédnout. Majestátně se vypíná mezi okolními kopci a i ze vzdálenosti několika kilometrů.

Dobršská brána 2020: Pánubohu pod okny

Jan Starý 19.08.2020

Ondřej Bezr označil „brněnský Trutnov“ za „jednu z mála akcí, které se letos konají“. To je hodně daleko od pravdy.