Články / Recenze

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner | Články / Recenze | 23.02.2021

Vydání nového alba s názvem Cyberhead švédské synthpopové formace Priest předcházela obměna podstatné části sestavy. Ačkoliv se díky maskám a neznámým identitám členů jednalo o kapelu takřka mysteriózní, odchodem zpěváka Toma Äsberga a hráče na syntezátor Alexe Högberga, který oba oznámili na svých sociálních sítích, byla zeď anonymity a tajuplnosti zbořena. Z původních členů zůstal pouze Linton Rubino, který přesedlal z perkusí na zpěv, což už si vyzkoušel na debutu. Za syntezátorem nově stanul otec Lintona Mauro Rubino, kterého prozradily zpod masky čouhající dredy, identita nového perkusisty zůstává neznámá.

Cyberhead na rozdíl od svého předchůdce New Flash částečně postrádá podmanivě temnou atmosféru BDSM sklepení. První singl Dead Ringer nebyl zdaleka tak působivý jako dřívější materiál, což je dáno absencí typických chytlavých refrénů. V kontextu celého alba však má své místo a patří k těm lepším skladbám. Dalšími, chytře zvolenými singly jsou Thieves a Beacon of Light. Zatímco ten první naplňuje mix energičnosti, silného refrénu i textu, ten druhý je příkladem synthpopové balady s osmdesátkovou atmosférou, která posluchače donutí ponořit se do melancholie. Na pomezí stylů těchto dvou skladeb stojí Hysteria, která přibližuje hádky pramenící ze vzájemného neporozumění a ničivé následky pro vztah. I Believe in You staví pomyslný hudební most k předchozímu albu New Flesh, úvodní klávesová linka silně připomíná skladby The Cross nebo Obey. Tvrdší písně na novince neuslyšíte. Trojice Indestructible, Star Maker a Mother Base, která celou nahrávku uzavírá, není úplně šťastná. Posluchačsky až moc příjemná, nezáživná a postrádající element, který by nutil si je pustit znovu. Vrcholem je pak píseň skladba Decay, jejíž kouzlo tkví v počáteční nenápadnosti, která je přehlušena melodicky zajímavým a bohatým refrénem se silným orientálním nádechem.


Priest se vydávají mainstreamovějším směrem, a to jak zvukově, tak stavbou skladeb. Předchůdce New Flesh a následné EP Obey měly ponurou sexy náladu, kterou na Cyberhead nenajdete. Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů. Ty jsou hodně procesovány a skladby tak často znějí, jako by každou zpíval někdo jiný, což působí nekonzistentně. Přesto všechno převažují momenty dokazující, že kapela neztratila jiskru ani groove, jen má ambice k větší hitovosti. A zvládla vytvořit moderně znějící album zapuštěné v osmdesátkovém synthpopu.

Info

Priest – Cyberhead (Blue Nine, 2020)
Bandcamp kapely

foto © web kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Akkamiau a ediakarská fauna

Petr Mareš 08.05.2021

Koncept nahrávky evokuje tzv. ediakarskou faunu – jednoduché tajemné organismy, které se v oceánech objevily zhruba před půlmiliardou let.

Pocit magie u ohně (Bios)

Richard Kutěj 07.05.2021

Zvuky a melodie stojí často na prazvláštně jednoduše pokroucených linkách, které se nesou jako klubko hadů, ze kterého neustále vykukuje jiná hlava.

Bolesť a radosť (Cassandra Jenkins)

Michal Mikuláš 03.05.2021

An Overview on Phenomenal Nature sa nepočúva ľahko. Autorka sa svojimi spoveďami odhaľuje tak veľmi, že človek sa až hanbí tej blízkosti.

Slova i varhany s vozembouchem (Petr Nikl & Miroslav Černý)

Adéla Polka 30.04.2021

Hudebníček evokuje představu zpěvníku pro děti. Jenže jedním z tvůrců této knihy s cédéčkem uvnitř je Petr Nikl a ten rozhodně netvoří výhradně pro dětské obecenstvo.

Tunelem do neznáma. Nebo do sebe. (The Bug & Dis Fig)

Václav Valtr 29.04.2021

Dis Fig na Blue odložila svůj producentský um a plně se oddala vokálům, které zde tvoří lyrickou plochu, organicky propojenou se zvukem Bugova apokalyptického dancehallu.

Potulky po americkom kontinente s Wild Pink

Michal Mikuláš 27.04.2021

Prichádzajú s albumom číslo tri, na ktorom nie je cítiť hektika života rockandrollových stars...

Black Honey se domáhají rovnoprávnosti

Julie Ježková 26.04.2021

Najít rovnováhu a pokračovat v podpoře ženských interpretek, stejně jako to propaguje kapela Black Honey na svém druhém albu Written & Directed, může být správným krokem.

Soundtrack k dystopickej realite (Spoiwo)

Lucia Banáková 24.04.2021

Považujem ho za soundtrack k akejsi dystopickej realite, nie je však zrejmé, či sa jedná o nereálny sci-fi výjav alebo odkaz na zvláštnu a osamelú dobu, ktorú žijeme.

Kupředu krokem zpět (Lael Neale)

Veronika Jastrzembská 22.04.2021

Neale klade důraz na sdělení, proto celé album provází kontrast mezi tichým instrumentálním podkladem téměř bez basové linky a výrazným, čistým zpěvem.

Lana Del Rey a divoká, hladová srdce

Tomáš Kouřil 20.04.2021

Ze vzpomínek na navštívená místa, minulé partnery a kamarády je sice možné snad donekonečna těžit další a další motivy a vzpomínky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace