Články / Recenze

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Zpátky do budoucnosti (Priest)

Filip Rabenseifner | Články / Recenze | 23.02.2021

Vydání nového alba s názvem Cyberhead švédské synthpopové formace Priest předcházela obměna podstatné části sestavy. Ačkoliv se díky maskám a neznámým identitám členů jednalo o kapelu takřka mysteriózní, odchodem zpěváka Toma Äsberga a hráče na syntezátor Alexe Högberga, který oba oznámili na svých sociálních sítích, byla zeď anonymity a tajuplnosti zbořena. Z původních členů zůstal pouze Linton Rubino, který přesedlal z perkusí na zpěv, což už si vyzkoušel na debutu. Za syntezátorem nově stanul otec Lintona Mauro Rubino, kterého prozradily zpod masky čouhající dredy, identita nového perkusisty zůstává neznámá.

Cyberhead na rozdíl od svého předchůdce New Flash částečně postrádá podmanivě temnou atmosféru BDSM sklepení. První singl Dead Ringer nebyl zdaleka tak působivý jako dřívější materiál, což je dáno absencí typických chytlavých refrénů. V kontextu celého alba však má své místo a patří k těm lepším skladbám. Dalšími, chytře zvolenými singly jsou Thieves a Beacon of Light. Zatímco ten první naplňuje mix energičnosti, silného refrénu i textu, ten druhý je příkladem synthpopové balady s osmdesátkovou atmosférou, která posluchače donutí ponořit se do melancholie. Na pomezí stylů těchto dvou skladeb stojí Hysteria, která přibližuje hádky pramenící ze vzájemného neporozumění a ničivé následky pro vztah. I Believe in You staví pomyslný hudební most k předchozímu albu New Flesh, úvodní klávesová linka silně připomíná skladby The Cross nebo Obey. Tvrdší písně na novince neuslyšíte. Trojice Indestructible, Star Maker a Mother Base, která celou nahrávku uzavírá, není úplně šťastná. Posluchačsky až moc příjemná, nezáživná a postrádající element, který by nutil si je pustit znovu. Vrcholem je pak píseň skladba Decay, jejíž kouzlo tkví v počáteční nenápadnosti, která je přehlušena melodicky zajímavým a bohatým refrénem se silným orientálním nádechem.


Priest se vydávají mainstreamovějším směrem, a to jak zvukově, tak stavbou skladeb. Předchůdce New Flesh a následné EP Obey měly ponurou sexy náladu, kterou na Cyberhead nenajdete. Rubino nedosahuje pěveckých kvalit svého předchůdce Äsberga, který je klasicky školený operní zpěvák, což se podepsalo na zpracování vokálů. Ty jsou hodně procesovány a skladby tak často znějí, jako by každou zpíval někdo jiný, což působí nekonzistentně. Přesto všechno převažují momenty dokazující, že kapela neztratila jiskru ani groove, jen má ambice k větší hitovosti. A zvládla vytvořit moderně znějící album zapuštěné v osmdesátkovém synthpopu.

Info

Priest – Cyberhead (Blue Nine, 2020)
Bandcamp kapely

foto © web kapely

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Živá archeologie (Vladimír Merta)

Jiří Vladimír Matýsek 06.03.2021

Téměř čtyřicítka stop nabízí dost prostoru pro široký autorský rozptyl. Jsou tu bluesově laděné kusy, reggae, country, hravé popěvky na „moravskú notečku“ i rozsáhlé skladby-příběhy.

Na co asi tančí Greta Thunberg? (The Weather Station)

Jiří Přivřel 04.03.2021

Deska Ignorance zrcadlí přetrvávající krásu rozbitého světa.

Poslouchejte pomalu (Sně Beaty Hlavenkové)

Jiří Vladimír Matýsek 27.02.2021

Najít v domácí hudbě posledních několika let titul, který by byl básnicky evokativnější nežli Sně Beaty Hlavenkové, je zatraceně obtížné.

Hlasitěji, prosím (Tindersticks)

Jiří Přivřel 22.02.2021

Nové album Distractions je plné zkoušení, hledání, osahávání a nakonec i úspěšného nalézání. Nechybí ani ohlédnutí zpět.

Ve starém baráku Hidden Orchestra (Creaks Soundtrack)

Jakub Koumar 20.02.2021

V jednom starém stavení se odehrává příběh poslední hry brněnského herního studia Amanita Design – Creaks.

Psychicky chorých nemožno ignorovať (Výnimoční)

Bibiána Hajdanyová 18.02.2021

Francúzski tvorcovia Olivier Nakache a Eric Toledano sa preslávili spoluprácou na Nedotknuteľných). Tentokrát sa ponorili do života združenia, ktoré sa zaoberá ťažkým autizmom.

Jen to nejvybranější zboží (Van Morrison)

Akana 13.02.2021

A i když Morrison později litoval, že album částečně poskládal z materiálu ne už nejčerstvějšího, skladatelsky tady opět nabízí jen to nejvybranější zboží.

Posvátný jazz v definitivní podobě

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2021

Missa Jazz je dynamická a strhující nahrávka, která šlape v rytmu jazzových synkop, ale zároveň nabízí dost na oko vážných, kontemplativních pasáží.

Hranice krásy a kýče (Sébastien Tellier)

Adéla Polka 04.02.2021

Tellier vkládá důležitost do banalit, a naopak vážné věci mnohdy odkrývá jakoby náhodou. Myšlenky moc nerozvádí, nechává je viset ve vzduchu.

Slastné hodiny unášení pochmurnou náladou (Corona Lantern)

Tomáš Kouřil 02.02.2021

Čeští metalisté Corona Lantern svou nahrávkou Certa Omnibus Hora dokážou, že se vám s lucernou začnou asociovat věci úplně jiné věci než pohádky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace