Články / Sloupky/Blogy

Zpovědnice Master's Hammer: Kristoffer Rygg (Ulver)

Zpovědnice Master's Hammer: Kristoffer Rygg (Ulver)

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 03.08.2018

„Ale jděte,“ řekl nám v rozhovoru František Štorm, když jsme začali skloňovat slova jako aura a kult. Ale co naplat – už i koncertně obrození Master's Hammer kultem jsou, jak o tom svědčí též vyjádření několika domácích i přespolních muzikantů.

Kristoffer Rygg – zakládající člen norských už dávno ne blackmetalistů Ulver (est. 1993), dnes jedné z předních kapel, které se nebojí experimentovat a bruslit po ledě ambientu i cheesy popu. Příležitostný člen experimentálního spolku Æthenor se v současnosti věnuje i chodu labelu House of Mythology.

Poprvé jsem Master's Hammer slyšel, když jsem byl ještě na střední. Bylo to v létě roku 1991, ještě mi nebylo šestnáct a zrovna začínala bujet neblaze proslulá norská blackmetalová exploze. Euronymus akorát otevřel Helvete, svůj obchod s deskami, a Ritual byl jedním z prvních alb, které jsem si u něj koupil.

Vlastně to byla jedna z prvních desek takzvaného black metalu, kterou jsem slyšel. Tedy když nepočítám kapely jako Bathory, Celtic Frost a Venom, které jsme tak ještě neoznačovali, přestože pojem „black metal“ pochází právě od Venom. Pamatuju si, jak mi na Ritualu přišlo všechno hodně okultní a syrové, zejména proto, že to celé bylo v češtině. Je docela možné, že ta hudba podnítila, abychom na prvních deskách Ulver zpívali v mateřštině. Na hudbě samotné pak bylo něco, co mířilo až kamsi ke klasické orchestraci a bezmála liturgickým tradicím. Mladému metalistovi, jako jsem byl já, to celé přišlo hodně sofistikované. A vlastně to tak mám pořád – zejména když to srovnáš s čímkoliv, co vyšlo ve stejné době. Tehdy jsem si koupil taky první dvě desky Root, které se mi taky líbily – ale na Master's Hammer bylo něco obzvláště podivného a ďábelského. Pamatuju si, že jsem si tehdy okamžitě dopisem objednal jejich dema, která dodnes mám.

Samozřejmě jsme nerozuměli ani slovu z toho, co se tady zpívalo, a mohli si jen představovat jaká infernální vzývání se tady dějí. Můj pozdější tour manažer Aleš (Meduna – dnes člen Repelent SS, pozn. ed.) mi roky nato řekl, že František Štorm si rád dělá šoufky hodně absurdními texty. To mi na tváři vykouzlilo úsměv, protože celá ta odvěká „vážnost“ a touha interpretovat věci je dneska už v black metalu hodně omletá, až k smíchu.

Master's Hammer jsou vlastně jednou z mála kapel ze starých časů, ke které se setrvale vracím – a to není jen tak, že jo. Vzpomínám si, že jsem si na našem prvním pražském koncertě hrdě oblékl triko s jejich logem. Tehdy mi ho někdo přinesl těsně před koncertem od Františka Štorma. A jakmile jsi mě oslovil, abych napsal tyhle řádky, objednal jsem si i poslední desky Formulæ a Fascinator. Mají v sobě hodně z toho starého ducha. Tak či onak, jsem moc rád, že Franta a jeho kapela jsou zpět a znovu šíří ten nezaměnitelný zvuk po celém světě.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace