Články / Reporty

Zrcadla Fever Ray

Zrcadla Fever Ray

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 01.03.2018

Máte vagínu, penis nebo něco jiného? Jak a kde to děláte nejraději? Děláte si to sami? Používáte nějaké převleky, pomůcky nebo speciální techniky? Nám na pódiu je to jedno a budeme rádi, když k tomu bude publikum přistupovat stejně. Bylo by vlastně super, kdyby takhle přemýšleli všichni, protože sexuální revoluce nikdy neskončila a pohlaví je jen vodítkem, nikoli mantinelem. Karin Dreijer aka Fever Ray dovezla do Prahy aktuální album Plunge a zdaleka nešlo “jen” o striktně erotickou show. Ve jménu aktuálních videoklipů se zhudebněné pocity nesou v nad-genderové rovině a poselství o zkoumání sexuality vlastního já bylo cítit během celého vystoupení.

Extrémně zkreslený hlas a místy velmi tvrdé taneční beaty. Tami T nastajlovaná do obepnutých šatů a sexy podkolenek s pečlivě střiženým mikádem hraje na svůj “klacek”. Klávesy, bondáž slabin a lehké masochistické hrátky. Osamocená postava s grácií využívá velkého pódia a snadno si získává pozornost celého sálu. Krátké, ale výživné vystoupení a vlastně také intro, které jasně naznačuje, jakým směrem se bude večer ubírat.

Šest jedinečných figur obsazuje pódium a mezi nimi květinová princezna, latexová domina nebo nasypaný kulturista s hromadou vycpávek aneb fusekle do rozkroku. Molitanové oblečky připomínají kostýmy Peaches, která taky ráda divadelní formou otevřeně vyjadřuje sexuálně zabarvené texty. Zmalované a rozmazané Karin Dreijer právě na holé lebce začínají růst nové vlasy. Pódiová prezentace není přehnaně přeplácaná a neodvádí pozornost od důležitých témat.

fotogalerie z koncertu se nalézá zde

Dynamika celého setu klade jisté nároky na obecenstvo, nadupanou pecku IDK About You střídá extrémní zpomalení. Nové tracky střídají pomalé lahůdky z debutové desky, Keep the Streets Empty for Me nebo When I Grow Up v lehce tanečnější verzi nutí spíš k pohupování než k nezřízené párty. Neonové vizuály nepůsobí sice tak temně a magicky jako dřívější witch-mystická stylizace, ale aktuální motivy dokresluje výborně.

To the Moon and Back svádí k tanci, ale diskotékový track to není, kdo chce trsat, musí si počkat na The Knife. Během Concrete Walls předvádí statické vokální trio kouzlo vícehlasu a v závěru odpaluje drum’n'bassové rytmy. Přídavek v podobě skladby If I Had a Heart vrcholí za bouřlivého aplausu. Zrcadla nahrazují nehybnou diskokouli a děvčata drží kytary. Playback nebo realita? Fever Ray nabízí důležitější témata k zamyšlení.

Info

Fever Ray (se) + Tami T (se)
26. 2. 2018 Forum Karlín, Praha

foto © Tereza Kunderová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Cestopisy v podaní GenotPresents

Lucia Banáková 30.07.2020

Cez powerambient skrz vesmír, oceán a ostrov až na berlínske techno a späť do Prahy. GenotPresents ovládli Archu.

Nejlíp se tančí za deště (Okolojeles)

Michaela Peštová 29.07.2020

Je jedno, jestli máme srdce zlomené láskou nebo usychajícími lesy okolo. Potřebujeme místa, kde své vize nemusíme pořád dokola obhajovat.

Dobrá rozhodnutí (VlčkoviceFest)

Fomas 28.07.2020

První pohled na spoustu dětí, bosých nohou a žen bez podprsenek dával tušit, že opravdu půjde o hodně uvolněnou akci.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.

Full Moon 10: Buď promotérkou VI

apx, Jiří Šurák 02.07.2020

"Když jsme s klukama ze Scrape Sound čekali v příletové hale na Swans, koupila jsem si u Kosty dvě kafe, aby se mi přestaly klepat kolena, a dělala jakože nic,"…

Ani ne tak třaskavá jako ironická směs Františka Skály

Adéla Polka 29.06.2020

Být náhodný kolemjdoucí, řeknu si, že pánové obstojně hrají staré vály od táboráků a že se tomu u mikrofonu daří s jistou dávkou sebeironie napodobovat Elvise.

Banksy v Praze aneb jak znásilnit uměleckého teroristu

Ondra Helar 24.06.2020

Ta chvíle, kdy jsem Banksyho viděl poprvé. Palestina, zaprášená silnice vedoucí východně od Betléma, před více jak deseti lety...

Full Moon 10: Pokora je dar. Wovenhand (us) 1. 6. 2010 Bush Hall, Londýn, UK

Pavel Vulterýn 01.04.2020

Všechny tváře Grazu: Poznámky z Elevate 2020

Václav Adam, Jan Starý 11.03.2020

Rakouský festival nepatří k těm největším, ale sestavu nabídl prvotřídní a zejména skvěle využil možnosti města.

Zasnená ženská melanchólia (Agnes Obel)

Lucia Banáková 10.03.2020

Štyri dámy na pódiu a jemná dávka škandinávskej melanchólie nasvietená modro ružovými farbami.