Dantez | Články / Recenze | 20.08.2019
Každý mileniál hovící osmdesátkovým zvukům spojovaným s gotickou subkulturou musí být vděčný za jeho soudobou renesanci. Už jen samotný Bandcamp je plný projektů, které staví na zmodernizovaných diskotékových syntezátorech, chladných postpunkových kytarách nebo na mechanickým bubeníkem poháněném goth rocku.
Všechny tyto prvky se snoubí v tvorbě Drab Majesty. Dvojice ezoterických bytostí s androgynními alter egy a religiózní fascinací UFO staví svůj takzvaný „Tragic Wave“ na kytarovém tónu připomínajícím nejmelancholičtější momenty diskografie The Cure a éterických klávesách jako od Visage. Vše pohání echem zdobené strojové bicí, při kterých se zasteskne po starém zvuku Clan of Xymox.
To, že jsou jednotlivé elementy dobře známé, ale nevadí, Drab Majesty jejich pomocí vytvářejí jedinečné milieu. Na jednu stranu je hudba éterická, na druhou dostatečně dynamická, aby roztančila i ty nejzašlejší rohy temných klubů, ať už jde o ploužení nebo svižnější tahání za pomyslné závěsy. Melodramatický zvuk doprovázejí podobně laděné texty. Monochromatické duo se zaměřuje zejména na lidské emoce a na vypořádávaní se s nimi – nejen v době postmoderní, ale i v budoucnosti, která nemá daleko k vizím Williama Gibsona.
Symbiózu těchto povah výtečně představila už předchozí deska The Demonstration a novinková Modern Mirror se od zajetého zvuku příliš neodklání, pouze trochu více poodkrývá produkční závoj. Hudba má ostřejší kontury a na určitých místech působí úderněji. Úvodní singl Ellipsis graduje z tradiční postpunkové polohy až do rockového drivu, finální Out of Sequence si zase po celou dobu zachovává konzistentní náboj pomocí důrazných bicích.
Drab Majesty rovněž nezapomínají na aspekty, pro které jsou nejznámější. Modern Mirror i přes obecně brysknější náturu stále pracují se zasněnou, až nadpozemskou náladou. Noise of the Void je až shoegazeově nehmatatelná, alespoň do doby, než se překlopí do katarzního finále, které připomene epickou Not Just A Name z The Demonstration. Možná jen Long Division se až moc skryla za mlhavý závoj, ve zvukovém kontextu alba vyznívá neprůbojně a placatě.
Modern Mirror je dalším vydařeným článkem v diskografii Drab Majesty. I přesto, že kapela pracuje s omšelými prvky, vlévá do nich charakteristickou energii, a tak je představuje v nové, modernější, poměrně neokoukané podobě, která baví, povznáší, ale i dojímá.
Drab Majesty – Modern Mirror (Dais Records, 2019)
bandcamp kapely
živě: Drab Majesty + Body of Light (us)
25. 10. 2019 20:00
Strahov 007, Praha
foto © Teddie Taylor
Riikka Hajman 01.03.2023
Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.
Patrik Kratochvíl 23.02.2023
Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.
Magdalena Fendrychová 17.02.2023
Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.
Martin Šinkovský 12.02.2023
Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.
prof. Neutrino 09.02.2023
Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.
Natálie Dvořáková 07.02.2023
Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.
Martin Šmíd 02.02.2023
Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.
Julie Šafová 01.02.2023
Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.
Michal Pařízek 24.01.2023
Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.
Richard Kutěj 18.01.2023
Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.