Články / Reporty

Ztratit se ve snu (The War on Drugs)

Ztratit se ve snu (The War on Drugs)

David Stoklas | Články / Reporty | 14.06.2023

Indigo Sparke, australská zpěvačka, co měla večer otevírat, bohužel na poslední chvíli účast zrušila. Takže speciální dvouhodinový set The War on Drugs, říkáte? Ano, prosím. Méně by vlastně ani nemělo význam.

Jejich skladby jsou hudebně bohaté, navrstvené, jak když si děláte obložený chleba a nikdo vás u toho nevidí, takže je tam toho tolik, až to padá na zem. Dvě kytary znějící, jako by jich bylo deset, dvojice klavírů, všemožné perkuse. A v několika skladbách saxofon, který měnil výhybku z hořkosladké melancholie na čirou úzkost. Všechno celou dobu drželo pohromadě. Nálada setu se lámala několikrát. Poprvé při skladbě Victim, kdy největší roli hrály potemnělé syntezátory a Robbie Bennett se nakláněl přes klaviaturu, až přes ni málem přepadl. Celé to znělo jako jízda na splašeném dostihovém koni a tenhle pocit podtrhávala rozcválaná basová linka.

Do reality se pak dalo vrátit mezi jednotlivými skladbami, v nichž si frontman, kytarista a zpěvák Adam Granduciel našel prostor i pro několik vtípků. Posteskl si, že neměli čas si projít město. Žertoval, že se málo věnovali tvorbě obsahu pro sociální sítě. A před skladbou Livingproof zvládl popřát i někomu z publika, načež mu věnoval píseň: „This is for your baby.“

fotogalerii z koncertu zhlédněte tady

Granduciel se ve svých skladbách představuje jako člověk, co driftuje někam pryč. Ten, který je na cestě, ve vlnách, ztracen ve snu. Hudba ale roste spolu s ním a původní roztěkanost, z níž The War on Drugs vznikli, je už pouze slabým oparem a vzpomínkou. Vše je skoro perfektní, hudebně složité, ale emoce tam jsou naštěstí pořád. Když pak zazněl charakteristiky chřestivý zvuk, uvozující song Under the Pressure, ze snu se nikdo nechtěl probudit, všichni otočili a doufali, že se v něm naopak ztratí ještě o něco více.

Info

The War on Drugs (us)
13. 6. 2023 Forum Karlín, Praha

foto © Jakub Václavek

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Opäť doma (Pohoda 2024)

Richard Michalik 12.07.2024

Na flákanie nie je príliš priestor, trojboj Arlo Parks - Skepta - James Blake čaká.

Odpojené (Bear Stone 2024)

Ema Klubisová 11.07.2024

Po dvoch dňoch sa neznáme tváre stávajú známymi a z krátkej pauzy na wc sa môže stať popíjanie chorvátskeho piva Karlovačka s päťdesiat ročnými metalistami pod mostom.

Na konci kolonády (KVIFF 2024)

Štěpán Nezbeda 09.07.2024

Směs nespokojenosti, nadšení, znechucení a odchodů ze sálu vyvolal i všeobecně nejočekávanější kousek z kategorie chytrých žánrovek, v Cannes vychvalovaná Substance.

Vajbit Kafku v Siřemi (Deziluze 2024)

Pavel Novotný 05.07.2024

Vjíždíme do Siřemi. Vlaštovky tu sedají na nízké elektrické vedení a loví všudypřítomný hmyz. Není náhodou každý festival tak trochu Woodstock?

Zbraně tiché i hlasité (Kim Gordon)

Alžběta Sadílková 04.07.2024

Ačkoli je jejich energie nakažlivá, publikum jí se zvláštní apatií vzdoruje. Ke konci vystoupení dav šumí kousavými poznámkami nejen na účet interpretek.

Nostalgie a technooptimismus rybníka (Rosnička 2024)

Viktor Hanačík 02.07.2024

Půlnoc přeje experimentálnějším slotům. Kryjou se tu dvě zásadní věci, hybridní futuristický set oloongbru, zakladatele pražského labelu Yuku, a posttrapová vize tria Awoo.

Hlad po větší intenzitě (Chelsea Wolfe)

Václav Valtr 26.06.2024

Vzhledem k technickým nedokonalostem vyzněly nejlépe písně folkové, pomalé a komorní, tedy zkrátka ty, které netrpěly nedostatkem rvavé kytary.

Tři dny v Barceloně (Sónar 2024)

Zuzana Malá, Lenka Pittnerová 21.06.2024

Dostalo se nám škály zážitku, od experimentální scény, bohaté nabídky projektů v rámci doprovodného programu, které téměř vždy zahrnují AI, techna v gigantických halách i barcelonského fashion weeku.

Still moving (Respect Festival 2024)

Akana 19.06.2024

Na každém ročníku Respect Festivalu se najde něco památného, jedinečného, něco, co i po letech zchátralým paměťovým buňkám napoví: „To bylo tenkrát, když…“

All kinds of rock for all kinds of people (Rock for People 2024)

Eva Karpilovská 17.06.2024

Hlavně chill. Co na tom, že se kolem vás pohybují tisíce lidí. Jsme tu přece všichni kvůli hudbě, tak proč si ji kazit malichernostmi?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace