Články / Reporty

Zvuková terapie Dälek

Zvuková terapie Dälek

Dominik Polívka | Články / Reporty | 12.07.2018

Dälek, kteří rozvíjejí dnes populární noise-rapový žánr, dorazili do pražské Akropole rovnou z trenčínské Pohody. Kapely jako Death Grips, clipping. nebo Moodie Black staví na stylové intenzitě, divnosti a zvukové hrubosti a rozbíhají se dalšími směry, mohlo by se zdát, že pionýři byli překonáni a zatraceni. Ale nejsou.

Žádná předkapela, jen Kool Keith a Public Enemy z barového reproduktoru. Později Depeche Mode a Miss Red z playlistu na hlavním sále. Na plátně artwork posledního alba Endangered Philosophies od Paula Romana.

Will Brooks (MC Dälek) přichází s Mikem Mantecou na stage, sampler, groovebox a pedálové efekty spouští dronovou koláž, která připravuje na hodinu ničivých decibelů. Artwork překryje ponurá vizuální projekce s nápisem „dälek“ a s matně problikávajícími náznaky obrazů a vokálem.

Do disonantní vlny industriálního hluku zaduní silný boom bap beat, pak Brooks se svými striktními a údernými verši, s kšiltem přes obličej ledově diktuje jako kazatel v zajetí zhýralé i depresivní doby. Atmosféra klubu umocňuje tíseň a neklid proudící z pódia, vzpoura strojů trochu jinak. Manteca se opírá o shoegazeové stěny, řečí těla burcuje diváky k akci, kakofonické frekvence podporují Brooksovu syrovou dikci. „I pray for the day of the megaton!“ Dvojice neztrácí čas a s koncem jedné skladby navazuje další.

fotogalerie z koncertu tady

Kromě písní z aktuální desky (Echoes of, Weapons, Numb) zazní i něco z let minulých (Sombre, Eyes to Form Shadow, Megaton, Masked Laughter (Nothing’s Left)). Dojde i na klasický fail, kdy publikum neznalé angličtiny nerozumí, co se po něm chce, track Sacrafice zůstává bez odezvy a mikrofon je namířený do publika zbytečně. Závěr ve znamení nevynuceného přídavku a instagramových fotek, stroje utichají a vrací posluchače do bdělého stavu. Zvuková terapie je dokončena.

Info

Dälek (us)
10. 7. 2018 Palác Akropolis, Praha

foto © su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články