Články / Offtopic / / Komix

Čo bolo? To Lobo (Lobo: Sedm zbytečných)

Čo bolo? To Lobo (Lobo: Sedm zbytečných)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 21.02.2016

Rozstřílejte ho na srááá…

Krev. Metal. Pivo. Pokračování dobrodružství zabijáka, likvidátora, lovce odměn a totálního vymaštěnce Loba nás přivádí k misi, která může zničit (co jiného než) celý vesmír. Nebo ho alespoň potrestat a zotročit. Dlouho vyprodanou a legendami opředenou sérii 7 zbytečných, ve které Lobo zprvu verbuje a poté vede skupinu zabijáckých hovad (a jednu zabijáckou princeznu) proti ultimátnímu zlu. Konečně na jenom místě v druhém českém souborném vydání - obsahuje původní sešity 7 - 13., kde se objevují neméně kvalitní kousky, jako jsou Prima wálky, Poštovní super giga masakr a Vošoust byznys.

Posílejte gigavodpustky, nebo si vás najdu a rozdupu vám ksichty!

Druhá story - Prima wálky ryje do konceptu církve zahnojenou vidlicí a reflektuje jak moc víry (nebo strachu?), tak blbost lidí (tu ale Grantovy zkazky reflektují téměř vždycky). Lobo se nechá najmout jako osobní strážce jistého ateistického reverenda Primuse Blábola, přiučí se, co se dá, a založí si vlastní církev. Církev Kruťáckýho kydlení a kšeft s gigavodpustkama může začít. Hostuje nejčestnější superhrdina v neznámém vesmíru Gold Star. Příště: Poštěvák zvoní vždycky dvakrát!

ANI PRACH ANI SMÍCH
ANI ŘEV ANI SNÍH
ANI MRÁZ ANI DÉŠŤ
ANI STÍN ANI PLÁČ
NA POŠŤÁKY NEPLATÍ

NIKDY NEZASTIHNI ADRESÁTA

Ve skutečném světě je být pošťákem (u České pošty) strašně smutné povolání. Sedíte na nepohodlné židli za přepážkou a snažíte se nebohým lidem, kteří si přišli vyzvednout zásilku, vnutit pojištění nebo los do loterie, protože když jich nevnutíte dost, nedostanete výplatu. Nebo se ty věci snažíte podstrčit důchodcům. Ve světě Alana Granta ale není odvážnějšího člověka, než je pošťák. V kosmické plískanici se ploužit od domu k domu s objednaným “balíčkem”, který obsahuje náhradní díly do Lobovy motorky, hraničí s kaskadérskými kousky Zdeňka Srstky. Psychické postižení způsobené stresem z práce (a postižením fyzickým) na sebe nenechá dlouho čekat. Od teď budete stát ve frontě na poště s úsměvem.

Já to kurva nedávám.

Česká písnička je česká písnička. Proto si radši přelaďte na Lobovu nejnovější pecku, kterou vyzývá na souboj samotného Řiťmuse. Svět šoubyznysu je jiný level reality a Lobouš se na vlastní hák přesvědčí, že ty potenciální prachy za to nestojí. Tahání koček za ocasy, skřípání nehtů po tabuli a Kelly Nemyly v hlavní roli.

A samozřejmě taky na zabíjení a mučení.

Lobovy příběhy měly vždycky šmrnc. Alan Grant dokázal z šedých záhybů kůry mozkové vytáhnout vždycky tu správnou zhovadilost, na které vystavěl zápletku. Semekisova kresba pak jen nádherně doplňovala. Jeho absence je na posledním příběhu hodně znát, neučesaná linka Carla Critchlowa prostě nepůsobí tak zábavně, jako spíš děsivě. Komika už tak nevyniká a ponurý konec s Kelly Nemyly je toho důkazem. Překlad Pavla Dorta je znovu na místě, těžko si bez něj Loba představit. Trefné poznámky, verbální šťouchy do hudebních hvězd přijdou k duhu, bránice se ještě chvěje. Skvělá porce násilné zábavy z minulého tisíciletí. Na trh přihrálo vydavatelství Crew roku 2015 ve voňavoučkém brožovaném vydání.

Info

Alan Grant, Val Semeiks - Lobo: Sedm zbytečných (Crew, 2015)
www.crew.cz/vydali-jsme-detail.php?id=721

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.

Boj! (Wonder Woman: Válka)

3DDI3 16.05.2020

Olympští bohové, vesmírný motorkář nebo Diem zbouchnutá mamina (s dítětem) patří k nejzajímavějším postavám DC série New 52.

Návrat domů (Punisher MAX 3: Frank)

3DDI3 28.04.2020

Mýtus o Punisherovi dostává těžkou ránu. Vyprávění na něj vždy nahlíželo jako na oběť masakru, ale Aaron z něj dělá spoluviníka.