Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Tekuté nebe nad Berlínem i síla švýcarského Nepálu

Co právě v elektru kutěj: Tekuté nebe nad Berlínem i síla švýcarského Nepálu

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 31.05.2018

Dokonalou ambientní zvukovou architekturu přinášejí němečtí elektronici Omsk Information a Dr. Walker, tedy Chad Carrier a Ingmar Koch, známí také pod jmény řady dalších projektů. Album Mescaline Muzzikkk tvoří dva více než půlhodinové tracky. Plynule navazující konkrétní zvuky, plochy, útržky lidských hlasů i náznaky melodií. Experiment zní nápaditě, jeho energie se v dlouhých stopážích neztrácí, naopak drží a plyne po celou dobu povedeného alba. To není jejich první kolaborací, jen letos vydali stylově zcela odlišné, taneční EP Cafe Keese. Mescaline Muzzikkk vyšlo digitálně i kazetově u brněnského labelu Nona.


Experimentální future trip hop/pop s duchovním feelingem? Švýcarská producentka a zpěvačka nepálského původu Aïsha Devi (dříve tvořila coby Kate Wax) na novince DNA Feelings uhrane od první sekundy. Omamný klid i síla hudební estetiky, kde si podávají ruce spiritualita a dokonale propracovaný a ostrý zvuk. Cíl je uhrančivá a originální píseň, jejíž „future“ energii ještě povyšuje hlasový projev. Meditativní zamlžený vokál, melodický zpěv, deklamace s rapovým feelingem, jako z těch nejzakouřenějších triphopových klubů.


Slezské punkové podzemí, tepající 8bitová elektronika podmáznutá breakcorovými rytmy. Polský Kajaxian Hero hraje na veselejší notu, kde se nervně střídají jednoduché, až veselé melodie a vyhrávky. Domácí teh(A)nu přináší propracovanější, temnější a tvrdší polohu. Split vyšel u Korobushka Records.


Rhys Fulber z Front Line Assembly má techno rád. Májové album Your Dystopia, My Utopia láká na taneční parket, nesmíme ale zapomínat, že jde o starého industrialistu. Spíše než pod kvetoucími stromy se tady líbá v sevření ocelové šedi, pravidelných rytmů, nasamplovaných hlasů a strojové přesnosti. Old school techno industrial pro tohle tisíciletí vychází příznačně u labelu Sonic Groove, jehož domovem je i jeden z domovů daných stylů - Berlín.


Humma Humma, Ograja, Luft a další. To vše jsou experimentální projekty vycházející na labelu Jedno velké ucho, za kterým stojí od 90. let zvukový dobrodruh Víťa Švec. Album See You on the Other Side je o příjemně vyprázdněné mysli, hlubokém dechu a plutí na oblacích zvukových ploch. Titulní track je podáván ve dvou předlouhých dávkách, po poklidné základní verzi přichází zvukově "špinavější" drone only mix, klid a hluboký nádech-výdech je ale zachován i zde.


Belgičtí experimentátoři Pablo’s Eye svůj mix ambientní a downtempové elektroniky s živými nástroji hrají už tři dekády, debutové eponymní album vyšlo v roce 1989. Spring Break je kompilací z dosavadní tvorby a nabízí tu více ambientní, poklidnou a arty tvář kapely. Pablo’s Eye to ovšem umí tak, že ani v nejzasněnějších okamžicích neztrácejí energii a neutápějí se ve vzduchoprázdnu. Totální vyklidněnost, ke které se přidává i ženský recitativ, viola, dechy, kytary a další prvky, ambient a downtempo, které se nebojí ani jazzu. Na červen má pak belgický label Stroon připravenou i další kompilaci, Bardo for Pablo.Info

foto: Aïsha Devi (facebook umělkyně)

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Wave-Gotik-Treffen 2019

redakce 22.05.2019

Do Lipska se za písničkou jezdí po celý rok, německé město často vítá interprety, kteří Česko míjí, a přitom je nedaleko.

To nejlepší z Anifilmu 2019

redakce 14.05.2019

Na Anifilmu je nejlepší to, že volba programu může být dána vysypáním popcornu na rozpis, schůzkami u piva či volných stolů v indické restauraci.

To nejlepší z The Great Escape 2019

redakce 12.05.2019

První návštěva na The Great Escape jednoznačně potvrdila, že britské scéna je na vzestupu, níže ve výběru toho nejlepšího ještě spousta skvělých jmen chybí...

Sharpe 2019: Fanfáry à la Full Moon

redakce 28.04.2019

Dva náramně intenzivní dny budeme vstřebávat ještě dlouho, obsáhlý report čekejte v květnovém Full Moonu, tady zatím první dojmy a nejhlubší zářezy.

Kam na rajz se Zuzanou Kolouchovou

redakce 26.04.2019

Je zatížená na „srdceryvně pozérské balady“ Nicka Cavea, jak sama říká, ale v poslední době vyznává „čím víc nahlas, tím líp“.

Enea Spring Break 2019: tipy Full Moonu

redakce 23.04.2019

Letošní ročník poznaňského festivalu Enea Spring Break jsme si představili již ve dvou textech, nyní přichází čas na vlastní redakční tipy.

Sharpe Moon 2019

redakce 22.04.2019

Showcasová unifikovanost? Ale kdepak. Vybíráme to vyhraněnější z programu bratislavského Sharpu.

Preview: Donaufestival 2019

redakce 22.04.2019

Rozmanitý program rozprostřený mezi dva víkendy. Malé dolnorakouské vinařské město Kremže je klenot z několika důvodů, malý průvodce zde.

Preview: Sharpe 2019

redakce 16.04.2019

Vybíráme z programu festivalu Sharpe a je to zatraceně těžká práce. Silný a propracovaný line-up překvapuje.

Preview: Spring Break 2019 – domácí reprezentace

redakce 10.04.2019

Polská scéna je bohatá a aktivní, na Spring Breaku se pravidelně představuje výběr z toho nejlepšího, co je u našich severních sousedů k vidění.