Články / Sloupky/Blogy

Co právě v elektru kutěj: Jak se potí klubeři a jak baleťáci

Co právě v elektru kutěj: Jak se potí klubeři a jak baleťáci

Richard Kutěj | Články / Sloupky/Blogy | 09.11.2018

Moderní tanec a moderní hudba. Americká producentka Jlin nahrála hudební doprovod k tanečnímu představení britského choreografa a režiséra Waynea McGregora a setkání dvou osobností dalo vzniknout také albu Autobiography (Music From Wayne McGregor´s Autobiography), které je dalším důkazem vizionářství a kvality Jliny produkce. Deska nabízí dvě tváře. Pomalé, propracované skladby, klidná místa, kde atmosféru tvoří jen jemné preludování, klavír, zvuky přírody, něžné perkuse a další. Energické footworkové juke elektronické experimentování pak tvoří větší část celku. Tvrdé sekané beaty, prskající elektronika, basové podklady, to vše v kreativních aranžmá. Výjimečně se do instrumentálních tracků ozve i lidský hlas, který je pouze dalším atmosférickým úkazem, který zapadá do zvuku a energie okamžiku. Jak řekla sama Jlin, do díla se pustila s velkou chutí, s uznávaným choreografem našla společnou řeč už od prvního setkání.

Ostravský label Deafmutet Records patří mezi zavedené značky taneční scény a kdo rád tvrdé a temné drum’n’bassové a jungleové vize koketující se současnými styly, měl by bez okolků zamířit právě sem. Nejnověji tu najdete singl High and Low/Nerv projektu Mellifera.

Noise elektronické plochy a melodie, hroutící a valící se loopy ve vzájemných harmoniích, pod tím klasický techno beat. Tittingur je slovenské producentské duo, které momentálně sídlí v Kodani. Novinka Beings je dosti temná věc, která ale zároveň jede a baví všudypřítomnou energií. Experiment, hluk, halucinogenní zvuková deka, skřípající rez, zdánlivý chaos a běs. Vše dokonale vyvážené a produkčně ošetřené tak, že ve finále vlastně všechno dává smysl. Jen si tu dekadenci připustit k tělu!

Pražský producent Dizzcock vydal novinku Unreal u Baba Vanga. Ta nabízí taneční jízdu s prvky trapu a footworku. Noc, ulice, klub. Pod temnými barvami a náladami instrumentálních tracků bliká spousta energie. Nervní loopy, samply a zvuky tu žijí ve společných smyčkách a kdo se odváží vstoupit, zahltí ho i jemné melodie a nohy podbije valivý bass. Silná a hustá halucinogenní mlha. Ospalost střídají přívaly taneční energie, hypnotické stavy krmí útržky reálných zvuků, svět kolem se točí i zpomaluje jako experimentální film. Nebo je to jenom sen?

Malý návrat do léta - album vyšlo v srpnu, ale bylo by škoda ho opomenout. Britský producent Felix Manuel aka Djrum zní na letošním Portrait With Firewood zadýmeně, atmosféricky i barevně. Méně je někdy více a Djrum dává méně progresu, ale nabízí dotaženou producentskou práci. Svěží dub techno elektronika i zasmušilost, kde se tanečno přirozeně přelévá v ambientní i lehce jazzovou snivost a naopak. Současně znějící UK undergroundová klubová pohlednice z dob, kdy se tomu všemu ještě říkalo dub (bez stepu), techno, ambient nebo trip hop a basy nezněly pořád dokola v těch až legračních vrtulovitých dronech.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #71: „Si es que estoy aquí, es por que lo merezco“

Michal Pařízek 28.01.2022

Připadal jsem si jako na nepovedené YouTube party, na které je člověk notabene sám. A v takové pozici být nechcete...

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace