Články / Seriály

Co právě v elektru kutěj: Lednové zvuky ze skrýší i hypnotické tance

Co právě v elektru kutěj: Lednové zvuky ze skrýší i hypnotické tance

Richard Kutěj | Články / Seriály | 22.01.2021

Vše, co jste chtěli vědět o experimentální elektronické hudbě, na jednom albu. Martin Režný a jeho one-man projekt Säkkikangas si na desce 29 Dietlů ukrojil řádně velké sousto. Třicet tracků. Jejich základy vznikly při rezidenčním pobytu v pardubickém Divadle 29. Autor tu pracuje s vlastními nápady, se samply, terénními nahrávkami, improvizuje s prostředím - zní třeba konstrukce divadelní šatny - a vše míchá do fantazijně bezbřehých útvarů. Slyšíme ambient, drony, hlukařinu i jemnou práci s konkrétními zvuky a loopy a nechybí ani typický Režného humor a um pohybovat se mezi tím vším s noblesou a nadhledem. Komu by třicet tracků bylo málo, může si pak na Soundcloudu dát tříhodinovou sadu, tedy vše, co v Pardubicích vzniklo. Najednou.


RytmiKstr je jeden z mnoha projektů, za kterými stojí experimentátor, kompozitor a noiser Radek Kopel (Napalmed, Eine Stunde Merzbauten...). Ten patří k nejaktivnějším tvůrcům české hudební avantgardy a ročně vydává několik alb, ať již DIY nebo na labelech v Česku i zahraničí. Novinku Dumbient Rhymes vydalo v lednu 2021 nakladatelství Polí5 a jedná se o záznam Kopelových improvizací, bez další postprodukce. Povedlo se. Ačkoli živelně, vznikly propracované skladby, kterým nechybí práce s dynamikou a atmosférou. Je to temné, hypnotické a zábavné, zní barevné tracky s dubovým odérem, industriální syrovostí i ambientní magií.


Noc a den. NBDY se vydal do bunkrů, pod mosty a do lesů a přinesl odtamtud nahrávky, které smíchal do dvou tracků. Field recordings, kazetové smyčky, piano. Obě kompozice jsou povedeným mixem terénních záznamů a skřípajících nájezdů a stěn, šumy jako by přicházely ze tmy, tu a tam se ozve zlověstně jednoduchá melodie. Na finálním zvuku lednové novinky Survivalism se podílel další ze zajímavých producentů u nás, Talk=Trouble.


Britská producentka Meemo Comma se předchozím albem Sleepmoss v roce 2019 usídlila u respektovaného labelu Planet Mu. Její novinka Neon Genesis: Soul Into Matter² je první letošní release. Na Bandcampu jsou zatím k poslechu dva tracky, mystické vokály, poklidné kompozice a breakbeatové i techno spodky. Zní to svěže i atmosféricky, vychází v březnu. Samotná Lara Rix-Martin, jak zní civilní jméno umělkyně, která ráda zkouší nové postupy a mění nálady, mimo jiné sama provozuje další zajímavý label, Objects Limited.


Příjemná spolupráce na české scéně, to je v lednu vydaný remix tracku Alive brněnského projektu Plague Called Humanity. Skladbu přemíchali eklektičtí elektro-punkoví Gagarin. Vznikl energický track, který podbijí až punkově strohé bicí. Plague Called Humanity jsou na své cyberpunkové cestě, kde míchají vlivy EBM, crustu a tvrdé elektroniky vůbec, od roku 2014.


Info

foto © Bandcamp Martina Režného

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Dominik Suchý

redakce 23.02.2021

„Snažím sa robiť hudbu, ktorá znie, ako keď vidíš Rothkove obrazy, čítaš Kunderu, pozeráš Interstellar, počúvaš Pärta...“ Poznejte Dominika Suchého z Tittingur a Weltschmerzen.

Katetr: Pozitivní energie, preejakulační syndrom, smíření

Jarmo Diehl 21.02.2021

Kanye West a Kim Kardashian jsou rozvedení, Hugo Toxxx masturbuje, nic co by vybočovalo z mezí tohoto světa.

Co právě v elektru kutěj: "Jsem v píči. Prší a venku se setmělo..."

Richard Kutěj 19.02.2021

Únorový díl novinek na elektronické experimentální scéně není veselý, zato je pestrý.

Tak daleko, tak blízko: Inau

redakce 16.02.2021

Můžete ho pamatovat z neklidné noiserockové dvojice Kontroll, ale možná jste registrovali až jeho osobitý rap coby Inaua.

Vstupní prohlídka: Nina Berglová

redakce 15.02.2021

Čerstvá tvář u Slnko records Nina Berglová se pohybuje mezi jazzem, klasickou hudbou, elektronikou i popem. Kdo ji v její tvorbě inspiroval?

Katetr: Zas nový tetování (srdce)

Jarmo Diehl 14.02.2021

Každá emoce je politika. Pak není divu, že v jednom zátahu posloucháme kapely Zrní i Kurvy Češi.

Track týdne: The Armed - All Futures

Dominik Polívka 11.02.2021

Detroitské mathcorové kapele The Armed se po dvanáct let dařilo držet své členy v utajení. S novou desku je tu překvapení.

Food Moon: Bistro Střecha

redakce 09.02.2021

Jídlo, po kterém zůstane dobrý pocit, chutná nejlépe. O recepty do pravidelné rubriky jsme poprosili veganské bistro provozované Sociálním družstvem Střecha.

Vstupní prohlídka: Penumbra Vortex

redakce 08.02.2021

Penumbra Vortex zkoumá ambientně-droneové krajiny, co ho k tomu inspiruje?

Katetr: Nebuď hovado

Jarmo Diehl 07.02.2021

UDG vydali Banging my head.i „nový drsný videoklip s názvem Plachty“. Co na to další skupiny, písničkáři, rappeři a písničky vůbec?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace