Zprávy / Festivalové

Colours of Ostrava znovu jedna báseň

Colours of Ostrava znovu jedna báseň

redakce | Zprávy / Festivalové | 29.05.2015

"Colours jedna báseň" - to si již podruhé budou moci říci návštěvníci mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 16. do 19. července v úchvatném industriálním areálu Dolních Vítkovic. Po úspěšném debutu v minulém roce i letos festival obohatí básnická scéna MF DNES Poetry stage s řadou básnických a hudebně-poetických projektů. Díky loňskému velkému zájmu diváků bude program rozšířen o půlnoční vystoupení, návštěvníci se také budou moci zapojit do diskuse na téma "živá poezie" a zažít neobvyklé performance či projekty, které vznikají pouze pro tuto poetickou scénu. "Zásadní je pro mě pestrost a různorodost v přístupu k interpretaci poezie i jejím propojení s hudbou nebo divadlem," říká na úvod dramaturgyně básnické scény Blanka Fišerová.

Program zahájí v pátek autorský hudebně-poetický projekt skladatelky a klavíristky Dady Klementové Setkání/Stretnutie z poezie Jana Skácela a Milana Rúfuse. O "Živé poezii" budou diskutovat básníci-nakladatelé (Dan Jedlička, Jan Těsnohlídek ml.), básníci-publicisté (Jonáš Zbořil) i propagátoři alternativních způsobů šíření básní, např. Ondřej Kobza (Poeziomat) nebo Lukáš Sedláček (Poetizer) společně s diváky. Novinkou je výjimečná forma Science Slamu, v němž studenti Masarykovy univerzity netradičně, vtipně a alternativně popularizují vědu. Ke slovu i notám se dostane Jazzová poezie Lawrence Ferlinghettiho, projekt ostravského herce Vladimíra Poláka, nebo hudebně-poetická smršť Vítrholc. Vystoupí řada hudebníků, kteří se nechávají inspirovat básníky (klavíristka a písničkářka Hana Kopřivová, zpěvačka Eva Burešová). "Diváci se mohou těšit také na netradiční pojetí Kadiše nebo zhudebněnou středověkou poezii či na vystoupení kontroverzního Pavla J. Hejátka s hudebně-poetickým programem A mory - a samozřejmě také na autorská čtení českých i slovenských básníků," doplňuje Blanka Fišerová.


Poetická scéna letos přivítá také například Olgu Stehlíkovou, letošní držitelku ceny Magnesia Litera, nebo Kateřinu Rudčenkovou, která byla oceněna v minulém roce. Z nominovaných na tuto cenu vystoupí např. Dan Jedlička, který se stane také moderátorem diskuse o živé poezii. Ze Slovenska přivezou inspiraci básnířky Lucia Bizarretová, Lucia Kramárová a Miroslava Ábelová, z řad básníků například Jan Těsnohlídek ml., David Bátor, Josef Straka, Martin Šenkypl nebo Lukáš Bárta a další. "Nebude chybět také Improzie, improvizovaný hudebně-poetický blok, v rámci kterého si básníci, herci nebo performeři před diváky vylosují hudebníka, s nímž budou improvizovat," dodává Blanka Fišerová.

I v letošním roce jsou v programu zastoupeny divadelní formy. "V rámci páteční půlnoci uvedeme projekt Léčivého divadla herečky Gabriely Filippi Andělé v mém srdci, v němž také uslyšíte ostravského hlasového mága Patrika Kee. Nedělní poledne bude patřit scénickému čtení Desatero podle Dagmar, ve kterém účinkuje herečka Nela Boudová. Čtení je věnováno Dagmar Šimkové, jež prožila komunistické věznění (nejen) v padesátých letech a napsala o něm autentické svědectví," vypočítává Fišerová. Součástí Poetické scény je Mobilní knihovnička, návštěvníci mohou přinést pro ně už nepotřebnou knihu a vyměnit ji za titul, který je zaujme. Mobilní knihovničku koordinuje Knihovna města Ostravy, která poskytne i knihy vyřazené z fondu. K dispozici budou i díla účinkujících básníků, autorů a hudebníků.

V rámci areálu bude po celou dobu probíhat Guerilla Poetring - (bá)snění ve veřejném prostoru. Letos je cílem organizátorů zahltit prostor básnické scény poezií i fyzicky. "Do akce se může zapojit každý, hlavním smyslem je ukrývání/vylepení básní, nafocení místa a zveřejňování fotografií na facebookovém profilu projektu," uzavírá Blanka Fišerová, která projekt Guerilla Poetringu vytvořila a jehož se v současné chvíli účastní více než 80 měst z České republiky a akce probíhá také v zahraničí (Francie, Brazílie, Turecko apod.). Pokud se chcete zapojit do Guerilla Poetringu, událost bude vytvořena v průběhu měsíce června.

Festival Colours of Ostrava nabídne čtyři dny plné koncertů hvězd světové i domácí hudby, divadel, diskusí, workshopů, filmů i výtvarných aktivit. K hlavním headlinerům patří Björk, Kasabian, Rudimental, St. Vincent, Mika, Caribou, Clean Bandit, José González, The Cinematic Orchestra, Rodrigo y Gabriela, Swans, Klangkarussell, Other Lives, Dillon, Roni Size Reprazent Live, Owen Pallett, Sly & Robbie Meet Nils Petter Molvaer, William Fitzsimmons, Faiz Ali Faiz, Avishai Cohen’s New York Division, Black Strobe, Electro Deluxe, Oscar And The Wolf, Choir of Young Believers, Heymoonshaker, The Dumplings, John J Presley, The Mispers, Bazzookas, CoCo & The Butterfields, Nicolas Pellerin et les Grands Hurleurs, Abavuki, The Crooked Fiddle Band, NO Blues a řada dalších. Z České republiky zahrají například Zrní v jednorázovém projektu s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Tata Bojs, Lenka Dusilová a Baromantika, Bratři Ebenové, Stromboli, Michal Hrůza, Kieslowski, Tvrdý/Havelka, Aneta Langerová, Vladimír Merta Trio, Sto zvířat, Mucha, Lenny či Jelen.

Info

Colours of Ostrava 2015
16. - 19. 7. 2015
Dolní Vítkovice, Ostrava

http://www.colours.cz

foto © Anna Šolcová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

JazzFestBrno oslaví dvacítku

redakce 25.11.2020

Jubilejní 20. sezóna brněnského festivalu začne 7. března a ozdobí ji mistr klavírního tria Chick Corea.

Hudobný festival Next bude virtuálnym 3D zážitkom

redakce 25.11.2020

Live streamy vlakových jázd, zábery z centier veľkých miest, kamerové pasce z chránených prírodných oblastí, ale aj chat roomy, mačacie útulky, konferenčné hovory.

PAF Olomouc ohlašuje první jména

redakce 19.11.2020

V průběhu uplynulých dvou dekád se PAF rozvinul v label zahrnující mezinárodní síť umělců, kurátorů a událostí.

Jazz Dock odvysílá online festival

redakce 15.11.2020

Můžeme se těšit například na Ondřeje Pivce, Vertigo nebo Ondřeje Rumla. Koncerty budou přenášeny několika kamerami a se špičkovým zvukem.

Festival krátkých filmů Brno16 má nové datum konání

redakce 15.11.2020

Diváci se mohou těšit na tradiční mezinárodní soutěž i soutěž pro autory z České a Slovenské republiky, Československou 16.

Le Guess Who? oznamuje kurátory dalšího ročníku

redakce 12.11.2020

Čtrnácté vydání mají ve svých rukou kurátoři John Dwyer (Oh Sees), Lucrecia Dalt, Matana Roberts, Midori Takada a Phil Elverum (Mount Eerie/The Microphones).

Dokumentární Ji.hlava skončila, diváků bylo o polovinu více než loni

redakce 11.11.2020

Čtyřiadvacátý ročník Ji.hlavy je za námi. Proběhl výjimečně online a divácky překonal minulé ročníky

Hradecký slunovrat se pustil do záchrany kostela

redakce 10.11.2020

Crowdfundingová akce si klade za cíl zaplatit opravu brány v gotickém portálu zbylých městských hradeb a nátěr kostelní věže v Opavě.

Pohodové novinky

redakce 07.11.2020

Veľký výpredaj v Pohoda shope, Devendra Banhart na Pohodě 2021 a dokument Orchestra from the Land of Silence na Festivalu Jeden Svet.

Dokumenty na Mezipatrech představí milníky queer historie

redakce 04.11.2020

Heslem 21. ročníku festivalu, který letos proběhne poprvé celý online, je “Zotavení” obracející pozornost na duševní a fyzické zdraví LGBTQ+ komunity.