Články / Offtopic / / Komix

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.02.2021

„Ředitelko Wallerová? Vadilo by vám, kdybych vás oslovoval ,matkoʻ? Pomohlo by mi to se soustředit.“

Sebevražedný oddíl. Snůška druhořadých zločinců se superschopnostmi, která za příslib snížení trestu pomáhá americké vládě v situacích zavánějících smrtí. Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Na HBO Max a do vydesinfikovaných kin se pomalu řítí druhé pokračování Sebevražedného oddílu od Jamese Gunna, který po vyhazovu od Disneyho zakotvil u konkurence, a na tuzemský trh zároveň přichází čtvrté pokračování komiksového Sevebražedného oddílu ze série New 52. V něm se antihrdinové dostávají pod drobnohled geniálního sériového vraha Jima Gordona Jr., syna šéfa Gothamského policejního sboru (vzpomínáte na klučinu, co ho v Temném rytíři málem odpravil Harvey Dent?), faktického vypravěče příběhu nazvaného Výchova a trest. Členové týmu se rehabilitují po poslední akci – Harley se učí německy, Deadshot vstává z mrtvých, Voltaic vybuchuje. Kotův Sebevražedný oddíl má spád, skvělé hlášky a hlavně je zábavný. Pod novým vedením a se zamilovaným psychoanalytikem v zádech se tým v Las Vegas dostane do šíleného konfliktu s příšerou složenou z mrtvol, ale skutečný problém nespočívá v ničení gamblerského ráje a zabíjení překvapených hazardérů, ale v nestabilitě sloučeniny, která dokázala oživit mrtvé buňky.


Vizuální stránka se povedla mimořádně – Patrick Zircher umí strhnout nejen akcí, ale i jednoduchým „přepínáním“ z (anti)hrdiny na (anti)hrdinu. Spolupráce s Kotem nechává vyniknout jeho silným stránkám, ať jde o kreslení krajinky s jeřábem popelavým nebo rušného velkoměsta při útoku monstra. Kresbu v průběhu svazku převzal průměrný Rick Leonardi a Kota v závěrečných příbězích zase nahradil Matt Kindt, který nepíše vyloženě zle, ale oproti nápaditému úvodu jde o kvalitativní sešup.

recenze na minulý díl zde

Ostravský rodák Aleš Kot nalil do série čerstvou krev a je škoda, že u ní déle než po dobu dvou příběhů této knihy nevydržel. Jeho odchod je shrnut pod obligátní frázi „kreativní neshody”, ale prý měl připravený mnohem širší příběh, který kolidoval s knihou Věčné zlo od Geoffa Johnese. Obětí rozkmotření s vydavatelstvím DC je i Kotův stále nevydaný batmanovský příběh pro sérii Legends of the Dark Knight. Škoda, Kota u DC už asi nikdy neuvidíme.

Info

Aleš Kot, Matt Kindt, Patrick Zircher, Sebevražedný oddíl 4: Výchova a trest (BB/art, 2020)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Kdo se směje naposled (Batman: Tři Jokeři)

3DDI3 18.09.2021

Vizuální stránka ovšem bere dech: podobně jako ve zmíněných Hodinách posledního soudu se Johns mačká v úhledných obdélnících a vypráví vizuálně.

Ve světě Netvory se schyluje k totálnímu střetu

Martin Šinkovský 12.09.2021

Velkolepě pojatá fantasy sága Netvora se po dvouleté odmlce dočkala českého vydání čtvrtého svazku s podtitulem Vyvolená.

Pokleslá zábava (Lobo: Univerzální gladiátoři)

3DDI3 08.08.2021

Parodování olympiád a nejrůznějších soutěží dovedených ad absurdum doplňuje spousta bočních a pro příběh podružných nápadů.

Doma je doma (Peter Parker Spectacular Spider-Man: Návrat domů)

3DDI3 01.08.2021

Odedávna se mělo se za to, že právě to udělalo z nicky a šikanovaného nerda pozoruhodného člověka. Opak je pravdou.

Doktor Solfernus! (Doctor Strange: Město hříchu)

3DDI3 24.07.2021

Doktor Strange vizuálně vždycky připomínal doktora Solferna z české klasiky Hrátky s čertem a místním čtenářům muselo vrtat hlavou, jestli tenkrát kreslíř Steve Ditko...

Temnota vábí (Batman Mikea Mignoly)

3DDI3 15.06.2021

Povídky plné mystiky a hororu. Proč mystiky a hororu? Protože Mignola.

Neocomicon zjišťuje, co po lidstvu chtějí Lovecraftovi Prastaří

Martin Šinkovský 10.06.2021

Nepřekvapí, že se do vlastních adaptací Lovecrafta pustil Alan Moore, vedle Alejandra Jodorowského asi největší současný mystik současného komiksového světa.

Šíleně smutná princezna (Wonder Woman: Mrtvá země)

3DDI3 15.05.2021

Edice Black Label, která na zavedené superhrdiny nahlíží novým (dospělejším) způsobem, byl od DC geniální tah.

Prachy je to slovo nejkrásnější (Showman Killer)

3DDI3 04.05.2021

Kdysi dávno v jedné předaleké galaxii... Mocichtivý stařec vytvořil dítě z DNA surového zabijáka a matky s nulovou mentální aktivitou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace