Články / Offtopic / / Komix

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

Czech Control (Sebevražedný oddíl: Výchova a trest)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 07.02.2021

„Ředitelko Wallerová? Vadilo by vám, kdybych vás oslovoval ,matkoʻ? Pomohlo by mi to se soustředit.“

Sebevražedný oddíl. Snůška druhořadých zločinců se superschopnostmi, která za příslib snížení trestu pomáhá americké vládě v situacích zavánějících smrtí. Místo vězení nebo pobytu v Arkhamském ústavu musí bojovat proti obřím monstrům nebo anarchistům. To vše nyní pod kontrolou talentovaného českého scenáristy Aleše Kota.

Na HBO Max a do vydesinfikovaných kin se pomalu řítí druhé pokračování Sebevražedného oddílu od Jamese Gunna, který po vyhazovu od Disneyho zakotvil u konkurence, a na tuzemský trh zároveň přichází čtvrté pokračování komiksového Sevebražedného oddílu ze série New 52. V něm se antihrdinové dostávají pod drobnohled geniálního sériového vraha Jima Gordona Jr., syna šéfa Gothamského policejního sboru (vzpomínáte na klučinu, co ho v Temném rytíři málem odpravil Harvey Dent?), faktického vypravěče příběhu nazvaného Výchova a trest. Členové týmu se rehabilitují po poslední akci – Harley se učí německy, Deadshot vstává z mrtvých, Voltaic vybuchuje. Kotův Sebevražedný oddíl má spád, skvělé hlášky a hlavně je zábavný. Pod novým vedením a se zamilovaným psychoanalytikem v zádech se tým v Las Vegas dostane do šíleného konfliktu s příšerou složenou z mrtvol, ale skutečný problém nespočívá v ničení gamblerského ráje a zabíjení překvapených hazardérů, ale v nestabilitě sloučeniny, která dokázala oživit mrtvé buňky.


Vizuální stránka se povedla mimořádně – Patrick Zircher umí strhnout nejen akcí, ale i jednoduchým „přepínáním“ z (anti)hrdiny na (anti)hrdinu. Spolupráce s Kotem nechává vyniknout jeho silným stránkám, ať jde o kreslení krajinky s jeřábem popelavým nebo rušného velkoměsta při útoku monstra. Kresbu v průběhu svazku převzal průměrný Rick Leonardi a Kota v závěrečných příbězích zase nahradil Matt Kindt, který nepíše vyloženě zle, ale oproti nápaditému úvodu jde o kvalitativní sešup.

recenze na minulý díl zde

Ostravský rodák Aleš Kot nalil do série čerstvou krev a je škoda, že u ní déle než po dobu dvou příběhů této knihy nevydržel. Jeho odchod je shrnut pod obligátní frázi „kreativní neshody”, ale prý měl připravený mnohem širší příběh, který kolidoval s knihou Věčné zlo od Geoffa Johnese. Obětí rozkmotření s vydavatelstvím DC je i Kotův stále nevydaný batmanovský příběh pro sérii Legends of the Dark Knight. Škoda, Kota u DC už asi nikdy neuvidíme.

Info

Aleš Kot, Matt Kindt, Patrick Zircher, Sebevražedný oddíl 4: Výchova a trest (BB/art, 2020)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Vidláci ostří jak žiletka aneb Parchanti z Jihu

Martin Šinkovský 21.04.2022

Takový to byl muž je zcela jistě začátkem nelítostné jízdy, při které bude lepší, když vám některé postavy nepřirostou příliš k srdci...

Před tím je lepší než potom? (Před Strážci)

redakce 12.03.2022

Každá z postav původního týmu dostala vlastní příběh a také měla být představena i historie takzvaných Minutemanů, na jejichž odkaz Strážci navazovali.

Konec fašistické Americe! (Tajné Impérium 2)

3DDI3 05.03.2022

Steve Rogers jako hitlerovská zrůda? Avengers jsou označeni jako teroristická organizace podkopávající mír, řád a bezpečí nového a samozřejmě vysoce efektivního utopického světa.

Čiň čertu dobře… (Doctor Strange: Zatracení)

3DDI3 31.01.2022

Základem a společným jmenovatelem je přecenění vlastních sil. Strangeovo selhání potvrzuje pravidlo, že velcí lidé dělají velké chyby.

Šninkl konal, jak monolit přikázal

Martin Šinkovský 29.01.2022

Van Hamme kombinuje klasické mesiášské motivy, ať už z Bible či jiných pramenů, a současně do nich míchá nadsázku a groteskní humor v duchu montypythonovského Života Briana.

Střípky (Thor: Konec války)

3DDI3 27.01.2022

Je zajímavé, kolik dobrého válka, ta vyhraná, přináší. Spousta lidí zemřela, truchlí se, ale konec bojů a útrap, na který se všichni těšili, je tady.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace