Články / Offtopic / / Komix

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Depresivní danse macabre v rytmu hodin domácí výroby – Brloh

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 11.04.2021

Zatímco finské thrillery zaplnily police knihkupectví a temné televizní seriály zhusta okupují obrazovky, u komiksů je průnik finských nájezdníků zatím skromný. Za zmínku stojí snad jen pozoruhodný Sojčák, který u nás před pár lety vydalo Argo. Stejné nakladatelství teď vypustilo český překlad grafické novely Brloh, která v sobě mísí tíživou atmosféru osamělého života a fantaskní svět vytvořený v mysli mladého člověka snažícího se uniknout ubíjející realitě všedních dnů.

Hlavním hrdinou příběhu je Jalmari, starý mládenec, který žije v domě se svou matkou a jehož hlavní zálibou je výroba hodin zasazených v dřevěných sucích. Jalmari se stará o svou matku a jinak nemá co na práci, proto se ve svých fantaziích mění v mladého superhrdinu Jacka Dangera. Ten musí čelit dosud největší výzvě, když se v domě objeví Smrťák, který si jde pro Jalmariho matku.

Knihy spisovatelky Katji Kettu jsou známé i z českých překladů, Brloh nám ji představuje jako komiksovou scenáristku. Brloh není přímočaré vyprávění, které nás jednoduše provede od startu k cíli. Je plné surreálných odboček a retrospektivních šmodrchanců, k nimž autoři nedávají polopatické vodítko. Nicméně vše je vystavěno na relativně jednoduchém půdorysu, kdy zprvu na ne úplně sympatického Jalmariho padne jiné světlo ve chvíli, kdy se na návštěvě objeví jeho bratr Veikka se ženou a dítětem, který má úspěšný život, šťastnou rodinu a zkrátka se mu daří. Postupně zjišťujeme, že všechno tohle Jalmari obětoval, aby se mohl starat o svou matku, což Veikka nedokázal. Vahadlo životních hodnot se tak začíná přesouvat k Jalmarimu.

Výtvarník Jan Andersson svým stylem vychází z undergroundového komiksu. Jeho tučné temné linky a hluboké černé stíny v kombinaci s panely nahuštěnými od okraje k okraji vytvářejí poctivě lepkavou depresi a klaustrofobii. S pomocí perspektivy využívá až groteskní deformace, které podporuje roztříštěnou skladbou jednotlivých panelů. Přesto se drží na únosné míře snadné orientace a dobré čitelnosti.

Brloh je kořeněn zamlžeností a neúplností některých dějových linek a nabízí tak prostor ke čtenářově interpretaci. Hraje na strunu, kdy napětí vytváří to nevyřčené, čímž mimo jiné nutí k opakovanému čtení a hledání nových významů.

Info

Katja Kettu, Jan Andersson – Brloh (Argo, 2020)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Argo

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Líbačka s ďáblem na záchodě (Hellblazer: Vzlety a pády)

3DDI3 22.01.2022

Dnešní doba antihrdinům nepřeje. Zlo se křiví do obhajitelné šedé zóny nejrůznějších výkladů, úhlů pohledu a staví tak všechny na stejnou úroveň.

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 04.12.2021

Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace