Zprávy / Festivalové

Desetidenní Ji.hlava láká k objevování

Desetidenní Ji.hlava láká k objevování

redakce | Zprávy / Festivalové | 22.06.2024

Osmadvacátá dokumentární Ji.hlava má svůj plakát. „Téma ostrovů, které se letos bude prolínat vizuální koncepcí Ji.hlavy, provokuje lidskou představivost po staletí,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka k letošnímu vizuálu, jehož autorem je ceněný knižní grafik a výtvarník Juraj Horváth.

více o festivalu zde

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který bude letos desetidenní, proběhne 25. října až 3. listopadu v Jihlavě a následně bude čtrnáct dní online. A na co se letos těšit? Program nabídne velkou retrospektivu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy a jejich producentské společnosti Hypermarket Film. V rámci programu uvede festival téměř dvě desítky filmů, včetně oceňovaného Českého snu o „hypermarketu, který nebyl“, od jehož premiéry letos uplynulo dvacet let.

„U příležitosti dvaceti let od prvního uvedení Českého snu jsme připravili digitálně remasterovanou verzi našeho prvního celovečerního filmu. Tato verze bude mít premiéru v Jihlavě a po festivalu se Český sen vydá do kin. V roce 2003 jsme s Vítem založili Hypermarket Film exkluzivně pro vznik jednoho jediného filmu. Nakonec jsme však společnost nezavřeli, ale spolu s Vítem a naší skvělou producentkou Terezou Horskou jsme ji otevřeli našim filmům i filmům našich přátel filmařů a filmařek, jejichž práce a tvůrčího myšlení si vážíme. Jsem rád, že letos v Jihlavě uvedeme pár filmů z těch 21 let naší práce v rámci festivalového programu,“ říká k retrospektivě Filip Remunda.

„Úprk životních okolností už nám málokdy dovolí se s kolegou a kamarádem Filipem vidět jen tak a dokonce zavzpomínat na naše starší společné filmy, o to víc mě potěšilo pozvání Ji.hlavy něco takového letos na konci října podniknout,“ dodává Vít Klusák.


Čtyři tematické dny a tři kolektivní shromáždění nabídne letošní ji.hlavské Inspirační fórum. To se bude tradičně věnovat tématům, která představují největší civilizační výzvy dneška: technologie a volný čas, les, válka a imunita. Do Jihlavy zamíří několik desítek hostů a hostek z domova i ze světa. A na koho se těšit konkrétně? Například na britského*ou environmentální filozofa*ku Timothyho Mortona. Téma volného času pak otevře slavný kanadsko-britský pár: ekonom a filozof Nick Srnicek a feministická teoretička Helen Hester, kteří letos vydali dlouho očekávanou knihu After Work, jež se věnuje vlivu technologií i genderového rozdělení v domácích pracích a nedávno se dočkala i českého překladu.

Inspirační fórum představí také nový program: Inspirační schůzování. Diskutovat se bude na téma: Jak žít lepší život v horších časech? Po skončení festivalu se k nejpodnětnějším myšlenkám fóra budou moci zájemci a zájemkyně vrátit skrze již tradiční podcastovou sérii Screenshot.

Letos počtvrté bude během Ji.hlavy vyhlášena Cena za nejlepší dokumentární knihu. Nejlepší dokumentární kniha roku pak bude vyhlášena v den zahájení festivalu, autor či autorka získá odměnu 30 tisíc korun.

Ji.hlava Vibes, která nabízí v rámci festivalu program pro dospívající, vyhlašuje open call pro krátké filmy autorů*ek do 19 let s názvem Sdílej psycho v .hlavě! Cílem je otevřít veřejnou debatu o duševním zdraví dospívajících, kteří budou ve svých filmech reflektovat své zkušenosti s duševní nepohodou. Pásmo vybraných filmů bude součástí ji.hlavského programu, doplní ho workshopy a debaty. Filmy pak bude možné vidět i na partnerských VOD platformách.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. 10. –⁠ 3. 11. 2024
Jihlava
web festivalu

foto © Radek Lavička

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šramlfest, znojemská alternativa

redakce 12.07.2024

Mezi headlinery letošního ročníku patří v pátek rakouští Shake Stew a francouzští Macadam Crocodile, v sobotu pak holandští Donna Blue a Polynation.

Letní filmová škola zveřejnila denní program

redakce 09.07.2024

V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí.

Sedmé Bučení

redakce 09.07.2024

Festival experimentální elektronické hudby a audio-vizuálního umění proběhne na platformě Přespolní v Lubné u Poličky.

Festival Kukokli oživí chátrající kostel

redakce 08.07.2024

Kultura, kostel, klid, louka, genius loci – to je multižánrový festival Kukokli.

Let It Roll rozšiřuje shows

redakce 07.07.2024

Kromě těch hvězd žánru festival každoročně láká také na pompézní design pódií a velkolepé audiovizuální shows.

Sziget posiluje

redakce 03.07.2024

Kultovní popová senzace Kylie Minogue se přidává k headlinerům, stejně jako DJ a producent Fisher.

Festival n:ear v Banské Štiavnici

redakce 02.07.2024

Festival otvorí slovenský zvukový umelec a zakladateľ kultúrneho centra LOM Jonáš Gruska s performanciou Axis Mundi Sound Distribution System.

Randy Brecker a Rozhlasový Big Band Gustava Broma na JazzFestBrno

redakce 02.07.2024

Spojení hudebníka, který vedle desítky vlastních alb točil s Paulem Simonem, Lou Reedem, Joe Cockerem, Brucem Springsteenem nebo Ringo Starrem, a našeho předního big bandu.

Festival Fraj pozýva

redakce 01.07.2024

Na festivalových pódiách sa predstavia umelci ako Vojtik a Berlin Manson zo Slovenska, Bert & Friends a Parta vynikajících lidí z Českej republiky.

Exit Festival nabízí v Česku neokoukané hvězdy

redakce 30.06.2024

Taneční aréna je vizuálně propracovaná scéna známá svými kultovními večírky až do východu slunce nad Petrovaradínskou pevností.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace