Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 07.01.2020

Úvod roku tradičně patří nejrůznějším žebříčkům a i my pokračujeme v bilanční krasojízdě představením pětice zásadních domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. Než se dozvíte kompletní výsledky, mrkněte, kdo se umístil na pozici číslo čtyři.

Domácí

4. Šimanský & Niesner – Tance neznámé (Stoned to Death) 42 bodů
Není nad to sledovat některé hudebníky ještě coby teenagery. Jakuba Šimanského a Tomáše Niesnera si tak můžete pamatovat z prostějovské alternativně metalové skupiny Unna, když často hráli vedle indie/noiserockových kapel z okruhu Máma Mrdá Maso. Ty časy jsou dávno pryč a Unna už novou desku snad nikdy nenahrají. Šimanský s Niesnerem vyrostli, vzali si akustické kytary a oddali se tomu, čemu se říká „americanprimitivism“, aby v našem prostředí oprašovali kořeny Johna Faheyho, Lea Kottka nebo Sandyho Bulla. Bluegrassová tradice amerického jihu, jiné ladění, rytmika, mantrické repetice? Dost možná nejpřekvapivější nahrávka loňského roku, dost možná nejpřekvapivější položka v naší top ten.

„Skladbám na albu nechybějí invenční nápady, melodické i aranžérské, příjemně pestré díky střídání různých otevřených ladění kytar. Repetice správně hypnotizují i gradují. Zvuk působí bohatě také díky kombinaci různých hráčských technik. Kytara například rytmicky vybrnkává rozložené akordy, zatímco slide kytara vplétá do podkladu melodické obloučky a glissanda. Vše je zkrátka „jak má být“. Tisková zpráva uvádí vtipný postřeh, že ‚Šimanský s Niesnerem obohacují americký primitivismus o český country folkový romantismus‛. Nevím, asi ano. Naštěstí však nevnášejí do country/folk/blues/ragtime/klasicizujícího gruntu nic naivně unylého.“ (Tomáš S. Polívka, Kulturní magazín Uni)

53 hlasujících vybíralo z 93 alb


Zahraniční

4. Tyler, the Creator - Igor (A Boy Is a Gun | Columbia) 33 bodů
Tyler Gregory Okonma vyrostl a zvážněl. Už dávno není tím rozjíveným hajzlíkem, který vévodil partě vyčazených vlčích spratků z humorného kolektivu Odd Future. Dospělost mu jde k duhu, jeho páté sólové album se dostalo až na vrchol americké hitparády a kritici jsou v předklonu. Igor vládne soulovými a funky rytmy, nechybí Solange, Kanye West ani Pharrell a stavil se dokonce i bíle pruhovaný Jack White. Tyler si prostě plní dětské sny, v klipu Earfquake si dokonce hraje na hasiče.

„Igor je bezesporu album o rozchodu, které uzavírá zničující „jsme stále přátelé?“ Jde ale spíše o prosbu než o otázku. Vede vás skrz bouřlivé a devastující okamžiky rané bolesti a odpírání, spolu se zoufalými pokusy získat zpět to, co bylo ztraceno. Nezapírá ani nedostatek rozhodnosti na konci, což je ten nejvíce zmučený prvek velké ztracené lásky. O to je ale silnější. Rozhodně to nejlepší, co Tyler dosud natočil.“ (Roisin O’Connor, Independent)

63 hlasujících vybíralo z 216 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon 10: Editorské tipy Maxima Horovice

redakce 02.04.2020

Deset let časopisu je dlouhá doba, za kterou vzniklo vážně obrovské množství textů. Aby nezapadly, připomínáme u příležitosti narozenin ty, které nějak utkvěly našim editorům. První Maximův výběr, poslužte si.

Šejkr na doma: Seattle rulez!

Michal Pařízek 02.04.2020

Sub Pop oslavuje třicet dva let na scéně masivní slevou, která běží od včerejška do poloviny dubna a v jejich katalogu je toho na výběr opravdu spousta.

Art Side of the Moon (na doma): Kreativní tenzi ani virus neochromí (II.)

Petra Juráčková 02.04.2020

Posledně jsem představila některé zahraniční galerie a muzea, které umožňují virtuální náhled do svých sbírek či expozičních prostorů. A tady pár tipů na domácí nabídku.

Full Moon 10: Frontstage #25

apx 01.04.2020

Apaččin editorial v k Full Moonu #25. Dáváme k přečtení online v rámci Maximova editorského výběru toho nejzábavnějšího za deset let časopisu.

Šejkr na doma: Sami v kině

Michal Pařízek 01.04.2020

Já jsem trochu asociál, takže zatím dobrý,“ píše mi kamarádka a rozhodně není sama. Čím dál častěji mě ale napadá, co tohle sociální vytržení s lidmi udělá...

Anime na doma: Čarodějka Kiki, sousedé Jamadovi i tanuki

Karel Veselý 01.04.2020

Nejvyšší level zasvěcení je zhlédnutí všech krátkometrážních filmů promítaných exkluzivně v Muzeu Ghibli v tokijské čtvrti Mitaka.

Šejkr na doma: Nepříjemný doušek?

Michal Pařízek 31.03.2020

Dubnové číslo v tiskárně, co dále? Teaser na květnové číslo, pan Metnar i Bitches Brew.

Na doma: Krása v opakování

Aneta Kohoutová 31.03.2020

Na internetu probíhá hluboká těžba lidského potenciálu, ale mně se zrovna chce prostě jenom být.

Šejkr #60: "My long view’s blurry by snow, streaming cast and tones..."

Michal Pařízek 30.03.2020

Dneska jen pár slov, o to více písniček. Taky jste si všimli, že hudbu posloucháme jinak, když je člověk o samotě?

Videohry na doma: Opakovaním k dokonalosti

Jonáš Sudakov 30.03.2020

Keď počúvam ľudí po tridsiatke s leskom v očiach opisovať, ako sa im pohyb pretáčania kaziet ceruzkou vryl do svalovej pamäte, môžem iba zaplakať.