Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 07.01.2020

Úvod roku tradičně patří nejrůznějším žebříčkům a i my pokračujeme v bilanční krasojízdě představením pětice zásadních domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. Než se dozvíte kompletní výsledky, mrkněte, kdo se umístil na pozici číslo čtyři.

Domácí

4. Šimanský & Niesner – Tance neznámé (Stoned to Death) 42 bodů
Není nad to sledovat některé hudebníky ještě coby teenagery. Jakuba Šimanského a Tomáše Niesnera si tak můžete pamatovat z prostějovské alternativně metalové skupiny Unna, když často hráli vedle indie/noiserockových kapel z okruhu Máma Mrdá Maso. Ty časy jsou dávno pryč a Unna už novou desku snad nikdy nenahrají. Šimanský s Niesnerem vyrostli, vzali si akustické kytary a oddali se tomu, čemu se říká „americanprimitivism“, aby v našem prostředí oprašovali kořeny Johna Faheyho, Lea Kottka nebo Sandyho Bulla. Bluegrassová tradice amerického jihu, jiné ladění, rytmika, mantrické repetice? Dost možná nejpřekvapivější nahrávka loňského roku, dost možná nejpřekvapivější položka v naší top ten.

„Skladbám na albu nechybějí invenční nápady, melodické i aranžérské, příjemně pestré díky střídání různých otevřených ladění kytar. Repetice správně hypnotizují i gradují. Zvuk působí bohatě také díky kombinaci různých hráčských technik. Kytara například rytmicky vybrnkává rozložené akordy, zatímco slide kytara vplétá do podkladu melodické obloučky a glissanda. Vše je zkrátka „jak má být“. Tisková zpráva uvádí vtipný postřeh, že ‚Šimanský s Niesnerem obohacují americký primitivismus o český country folkový romantismus‛. Nevím, asi ano. Naštěstí však nevnášejí do country/folk/blues/ragtime/klasicizujícího gruntu nic naivně unylého.“ (Tomáš S. Polívka, Kulturní magazín Uni)

53 hlasujících vybíralo z 93 alb


Zahraniční

4. Tyler, the Creator - Igor (A Boy Is a Gun | Columbia) 33 bodů
Tyler Gregory Okonma vyrostl a zvážněl. Už dávno není tím rozjíveným hajzlíkem, který vévodil partě vyčazených vlčích spratků z humorného kolektivu Odd Future. Dospělost mu jde k duhu, jeho páté sólové album se dostalo až na vrchol americké hitparády a kritici jsou v předklonu. Igor vládne soulovými a funky rytmy, nechybí Solange, Kanye West ani Pharrell a stavil se dokonce i bíle pruhovaný Jack White. Tyler si prostě plní dětské sny, v klipu Earfquake si dokonce hraje na hasiče.

„Igor je bezesporu album o rozchodu, které uzavírá zničující „jsme stále přátelé?“ Jde ale spíše o prosbu než o otázku. Vede vás skrz bouřlivé a devastující okamžiky rané bolesti a odpírání, spolu se zoufalými pokusy získat zpět to, co bylo ztraceno. Nezapírá ani nedostatek rozhodnosti na konci, což je ten nejvíce zmučený prvek velké ztracené lásky. O to je ale silnější. Rozhodně to nejlepší, co Tyler dosud natočil.“ (Roisin O’Connor, Independent)

63 hlasujících vybíralo z 216 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace