Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 4. místo

Desky roku 2019 podle Full Moonu: 4. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 07.01.2020

Úvod roku tradičně patří nejrůznějším žebříčkům a i my pokračujeme v bilanční krasojízdě představením pětice zásadních domácích a zahraničních alb, která se v hlasování redaktorů a přispěvatelů Full Moonu umístila nejvýše. Než se dozvíte kompletní výsledky, mrkněte, kdo se umístil na pozici číslo čtyři.

Domácí

4. Šimanský & Niesner – Tance neznámé (Stoned to Death) 42 bodů
Není nad to sledovat některé hudebníky ještě coby teenagery. Jakuba Šimanského a Tomáše Niesnera si tak můžete pamatovat z prostějovské alternativně metalové skupiny Unna, když často hráli vedle indie/noiserockových kapel z okruhu Máma Mrdá Maso. Ty časy jsou dávno pryč a Unna už novou desku snad nikdy nenahrají. Šimanský s Niesnerem vyrostli, vzali si akustické kytary a oddali se tomu, čemu se říká „americanprimitivism“, aby v našem prostředí oprašovali kořeny Johna Faheyho, Lea Kottka nebo Sandyho Bulla. Bluegrassová tradice amerického jihu, jiné ladění, rytmika, mantrické repetice? Dost možná nejpřekvapivější nahrávka loňského roku, dost možná nejpřekvapivější položka v naší top ten.

„Skladbám na albu nechybějí invenční nápady, melodické i aranžérské, příjemně pestré díky střídání různých otevřených ladění kytar. Repetice správně hypnotizují i gradují. Zvuk působí bohatě také díky kombinaci různých hráčských technik. Kytara například rytmicky vybrnkává rozložené akordy, zatímco slide kytara vplétá do podkladu melodické obloučky a glissanda. Vše je zkrátka „jak má být“. Tisková zpráva uvádí vtipný postřeh, že ‚Šimanský s Niesnerem obohacují americký primitivismus o český country folkový romantismus‛. Nevím, asi ano. Naštěstí však nevnášejí do country/folk/blues/ragtime/klasicizujícího gruntu nic naivně unylého.“ (Tomáš S. Polívka, Kulturní magazín Uni)

53 hlasujících vybíralo z 93 alb


Zahraniční

4. Tyler, the Creator - Igor (A Boy Is a Gun | Columbia) 33 bodů
Tyler Gregory Okonma vyrostl a zvážněl. Už dávno není tím rozjíveným hajzlíkem, který vévodil partě vyčazených vlčích spratků z humorného kolektivu Odd Future. Dospělost mu jde k duhu, jeho páté sólové album se dostalo až na vrchol americké hitparády a kritici jsou v předklonu. Igor vládne soulovými a funky rytmy, nechybí Solange, Kanye West ani Pharrell a stavil se dokonce i bíle pruhovaný Jack White. Tyler si prostě plní dětské sny, v klipu Earfquake si dokonce hraje na hasiče.

„Igor je bezesporu album o rozchodu, které uzavírá zničující „jsme stále přátelé?“ Jde ale spíše o prosbu než o otázku. Vede vás skrz bouřlivé a devastující okamžiky rané bolesti a odpírání, spolu se zoufalými pokusy získat zpět to, co bylo ztraceno. Nezapírá ani nedostatek rozhodnosti na konci, což je ten nejvíce zmučený prvek velké ztracené lásky. O to je ale silnější. Rozhodně to nejlepší, co Tyler dosud natočil.“ (Roisin O’Connor, Independent)

63 hlasujících vybíralo z 216 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Festival krátkých filmů Praha

redakce 22.01.2020

Zavítat do Kanady, objevit pravý ženský svět, VR kino a ještě se u toho svézt na skejtu v jednom týdnu? Pro Festival krátkých filmů Praha žádný problém.

Hranolky s hořčicí aneb to nejlepší z Eurosonic Noorderslag 2020

redakce 19.01.2020

Letošní ročník byl obzvlášť bohatý na skvělé party z britských ostrovů, například na Black Country, New Road se shodne většina těch, kteří měli to štěstí je vidět.

Žebříčky Full Moonu: promotér/label roku 2019

redakce 19.01.2020

Profíci, srdcaři, vizionáři, vydavatelé i promotéři. Redaktoři Full Moonu naposledy rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2019

redakce 18.01.2020

Na které akce nezapomeneme ještě dlouho a na které nikdy? Redaktoři Full Moonu rekapitulují nejlepší koncerty a festivaly.

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2019

redakce 17.01.2020

Kdo se prohnal po hudebním nebi jako kometa a koho určitě velká budoucnost teprve čeká? Objevy roku podle redakce Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2019

redakce 16.01.2020

Některá muzika je fajn, když prostě jen zavřete oči, a na některou se i dobře dívá. Nejlepší klipy podle redaktorů Full Moonu.

Žebříčky Full Moonu: song roku 2019

redakce 15.01.2020

Hraje vám v uších celý den, týden, dokonce, i když vám nehraje v uších nic. Redaktoři Full Moonu hledali zásadní songy roku.

Preview: Eurosonic 2020

David Čajčík 14.01.2020

Jsou festivaly pohodové, jsou festivaly stresující. Francouzský black, britský soul i post-punk. Nudit se nebudeme.

Žebříčky Full Moonu: album roku 2019

redakce 14.01.2020

Nečekané, očekávané, plné emocí, syrové i surové. Redaktoři Full Moonu i jejich blízké okolí rekapitulují hudební rok 2019.

Žebříčky Full Moonu: kapela roku 2019

redakce 13.01.2020

Redaktoři Full Moonu opět rekapitulují svoje hudební zážitky a v tradiční bilanční soutěži se můžete ohlédnout s nimi.