Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2021

Pátá příčka tradiční ankety Desky roku přináší opravdu rozporuplné setkání. Zatímco podle trnavského rappera Fvck_Kvlta je život před třicítkou tak super, že své album pojmenoval Zabijem sa!, jedenasedmdesátiletý Bruce Springsteen na nové desce Letter to You vzpomíná se slzou v oku na mládí.

Domácí

5. Fvck_Kvlt – Zabijem Sa! (Kvlt Records / Kabinet Records) 46 Bodů
Fvck_Kvlt je rapové alter ego Denise Banga, jinak frontmana žilinské punkové skupiny The Wilderness. Veskrze současnou desku, příznačně pojmenovanou Zabijem sa!, si nahrál sám, obstaral i mix, produkci, aranže a master. Ale jinak ctí žánrové kolaborace. Vedle jeho tradičního spolupracovníka Edova syna zde vystupují i slovenský Prezident Lourajder nebo Karlo z velepopulární české crew Milion+ a taky zástupci stáje Ty Nikdy Idea a Boy Wonder. Tematicky jde ovšem Fvck_Kvlt „dál a hloub“ do strastí mladé generace, v jeho tracích nenajdete nablýskané materiální statky nebo egomaniacké chvalozpěvy. Toto je „raw trve kvlt trap pvnk“.

„Zabijem sa! nemôžem označiť inak ako masterpiece a rapový album roka. Za soundtrackom pre vnímavé duše do ťažkých čias je kus poctivej textáriny a hudby, ktorá vznikala prakticky na kolene v štúdiu Bunker. Dusnej atmosfére albumu napomáha aj fakt, že väčšina materiálu vznikla počas prebiehajúcej koronakrízy. Vo vzduchu visia otázky, či ju zvládneme a aký bude mať dopad na naše zdravie a prácu. Nezabúdame ale pritom na hrozbu spojenú so znečistením životného prostredia? Čo naše vzájomné vzťahy? Sme si už odcudzení natoľko, že si vystačíme s hlasovými správami a ignorovaním nárekov v telefóne? A čo naše práva? Máme ešte vôbec ako jedinci nejaké práva? Garantuje nám náš život aj niečo iné ako ustavičnú bolesť?“ (Matej Sekerka, Hudba.sk)

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

5. Bruce Springsteen – Letter To You (Columbia) 27 bodů

Obrazem onoho podivného roku 2020 je i skutečnost, nakolik v něm dokázali zaujmout veteráni typu Boba Dylana nebo Bruce Springsteena. Dvacáté Springsteenovo album Letter to You se dostalo vysoko i v našem žebříčku, ale vlastně to není žádné velké překvapení. E Street Band energii neztratil ani po téměř padesáti letech na scéně, Boss se na novince vrací na start své bohaté kariéry a vzpomíná na nedávno odešlé kolegy a kamarády. Téma ztráty jako by bylo v roce 2020 všudypřítomné.

„Určitě bychom mohli vést diskusi o tom, kde je v tomhle případě hranice klišé. Je klišé i něco, co tvůrčí osobnost vymyslí, na čem postavila svoji dráhu, co je evidentní součást jejího přemýšlení, pohledu na život a na hudbu? Klišé je to jistě ve chvíli, kdy tyto prvky převezme někdo jiný, někdo, kdo je neprožil do morku kostí. Ale jejich vynálezce? Ten už má splněno. Nehledě na to, že veškeré debaty končí ve chvíli, kdy si člověk pustí například Song for Orphans, vlastně normální písničku, jakou zdánlivě slyšel v životě už tisíckrát, a ona ho vezme za srdce od prvního tónu.“ (Ondřej Bezr, Lidovky.cz)

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #93: Nevíš, kde je doma?

Michal Pařízek 02.12.2022

Konec roku je vždycky na morál, letos ale připomíná horskou dráhu, jejíž obsluha si odešla někam něco zařídit a po cestě zapomněla, že má motor vypnout. Kam zmizel listopad?

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace