Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2020 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 02.01.2021

Pátá příčka tradiční ankety Desky roku přináší opravdu rozporuplné setkání. Zatímco podle trnavského rappera Fvck_Kvlta je život před třicítkou tak super, že své album pojmenoval Zabijem sa!, jedenasedmdesátiletý Bruce Springsteen na nové desce Letter to You vzpomíná se slzou v oku na mládí.

Domácí

5. Fvck_Kvlt – Zabijem Sa! (Kvlt Records / Kabinet Records) 46 Bodů
Fvck_Kvlt je rapové alter ego Denise Banga, jinak frontmana žilinské punkové skupiny The Wilderness. Veskrze současnou desku, příznačně pojmenovanou Zabijem sa!, si nahrál sám, obstaral i mix, produkci, aranže a master. Ale jinak ctí žánrové kolaborace. Vedle jeho tradičního spolupracovníka Edova syna zde vystupují i slovenský Prezident Lourajder nebo Karlo z velepopulární české crew Milion+ a taky zástupci stáje Ty Nikdy Idea a Boy Wonder. Tematicky jde ovšem Fvck_Kvlt „dál a hloub“ do strastí mladé generace, v jeho tracích nenajdete nablýskané materiální statky nebo egomaniacké chvalozpěvy. Toto je „raw trve kvlt trap pvnk“.

„Zabijem sa! nemôžem označiť inak ako masterpiece a rapový album roka. Za soundtrackom pre vnímavé duše do ťažkých čias je kus poctivej textáriny a hudby, ktorá vznikala prakticky na kolene v štúdiu Bunker. Dusnej atmosfére albumu napomáha aj fakt, že väčšina materiálu vznikla počas prebiehajúcej koronakrízy. Vo vzduchu visia otázky, či ju zvládneme a aký bude mať dopad na naše zdravie a prácu. Nezabúdame ale pritom na hrozbu spojenú so znečistením životného prostredia? Čo naše vzájomné vzťahy? Sme si už odcudzení natoľko, že si vystačíme s hlasovými správami a ignorovaním nárekov v telefóne? A čo naše práva? Máme ešte vôbec ako jedinci nejaké práva? Garantuje nám náš život aj niečo iné ako ustavičnú bolesť?“ (Matej Sekerka, Hudba.sk)

57 hlasujících vybíralo z 99 alb


Zahraniční

5. Bruce Springsteen – Letter To You (Columbia) 27 bodů

Obrazem onoho podivného roku 2020 je i skutečnost, nakolik v něm dokázali zaujmout veteráni typu Boba Dylana nebo Bruce Springsteena. Dvacáté Springsteenovo album Letter to You se dostalo vysoko i v našem žebříčku, ale vlastně to není žádné velké překvapení. E Street Band energii neztratil ani po téměř padesáti letech na scéně, Boss se na novince vrací na start své bohaté kariéry a vzpomíná na nedávno odešlé kolegy a kamarády. Téma ztráty jako by bylo v roce 2020 všudypřítomné.

„Určitě bychom mohli vést diskusi o tom, kde je v tomhle případě hranice klišé. Je klišé i něco, co tvůrčí osobnost vymyslí, na čem postavila svoji dráhu, co je evidentní součást jejího přemýšlení, pohledu na život a na hudbu? Klišé je to jistě ve chvíli, kdy tyto prvky převezme někdo jiný, někdo, kdo je neprožil do morku kostí. Ale jejich vynálezce? Ten už má splněno. Nehledě na to, že veškeré debaty končí ve chvíli, kdy si člověk pustí například Song for Orphans, vlastně normální písničku, jakou zdánlivě slyšel v životě už tisíckrát, a ona ho vezme za srdce od prvního tónu.“ (Ondřej Bezr, Lidovky.cz)

63 hlasujících vybíralo z 222 alb

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace