Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 04.01.2022

Páté, čtvrté, třetí a dnes druhé místo v tradiční výroční anketě magazínu Full Moon. Tentokrát se na nich setkávají dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Navíc obě znají podobné problémy: I love you, i hate you.

Domácí

2. Amelie Siba - Love Cowboys (vl. náklad) 44 bodů
Pražská písničkářka vzbudila nemalá očekávání už svým prvním EP z roku 2019, v souvislosti s nímž hojně padala epiteta jako „něžná“, „křehká“ nebo „intimní“. Prostě jímavá holka s kytarou, která na naší scéně snad ještě nebyla. Svůj talent potvrdila debutem Dye My Hair, za který předloni získala ceny Anděl a Apollo, ale po jeho vydání jako by se chtěla oprostit od zavedených schémat i představy introvertní solitérky, které stačí jen mikrofon a kytara. Loňské EP When Itʼs Our Time má tanečnější charakter, na albu Love Cowboys ji pak doprovázejí Josef Hradílek (Dukla) a Vojtěch Pejša (Manon meurt), role producenta se ujal Kryštof Kříček (Please the Trees, Haru). Výsledek je barevnější a plný nečekaných poloh, aniž by ztratil auru originální umělkyně.

„Amelie zavírá dveře pokojíčku a otevírá nové, za nimiž se svou skupinou a producentem Kryštofem Kříčkem objevuje nejrůznější zvukové artefakty. Vokálně silnější než dříve uzavírá druhou desku dramatickou skladbou Am I Still Beautiful. Závěrem servíruje bezostyšně experimentální gem o pochybnostech a nejistotě. Při poslechu však Amelie Siba působí jistěji než kdykoliv dříve a předkládá mimořádně dynamickou nahrávku, kde s úctou k atmosféře svých skladeb objevuje nové instrumentální polohy a kráčí s lehkostí vpřed slibnou hudební cestou.“ (Štěpán Pařízek, Alterecho)

51 hlasujících vybíralo z 99 alb.Zahraniční

2. Little Simz - Sometimes I Might Be Introvert (Age 101 Music | Awal) 30 bodů
Vysoké umístění čtvrtého alba Simbiatu Ajikawo vystupující pod nickem Little Simz může překvapit, tak komplexní, barevná a po všech stránkách dotažená kolekce si však veškeré ovace nesporně zaslouží. Little Simz nejen že potvrdila ohlas předchozího alba Grey Area, novinkou svou vizi formuje do dokonalosti. Sometimes I Might Be Introvert nabízí velkolepé refrény, drtivou flow i sebezpytné osobní texty, to vše obalené majestátní produkcí z dílny jejího kamaráda z dětství Infla (jinak Sault). Little Simz se při tvorbě alba inspirovala u svých vzorů typu Niny Simone nebo Marvina Gayeho, výsledkem je přitom vysoce autentická, intimní a zcela originální mozaika, v níž není ani jeden dílek navíc.

„Nazývat Little Simz jednoduše ‚rapperkou‘ by znamenalo ignorovat dovednosti a schopnosti, které z ní vyzařují v rámci umění jako celku, mimo jiné v herectví, režii a psaní.. Sometimes I Might Be Introvert odhaluje otevřené okno do skutečného původu hiphopové hudby – jazzu, blues, soulu, funku, rock 'n' rollu a gospelu –, je ruletou plnou zvuků a obrazů, překvapující každou sekundou. Album snoubí zkušenosti Little Simz coby umělkyně s více než desetiletými znalostmi hudebního světa a vzkvétá díky její nezměrné fantazii.“ (PJ Somervelle, The Line of the Best Fit)

56 hlasujících vybíralo ze 178 alb.

Info

foto © su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Preview: Crime & the City Solution

redakce 21.06.2022

Tohle bude svátek. Kdy naposledy se stalo, že se během dvou dnů v Česku objevili Crime & the City Solution a Nick Cave? Správná odpověď je... nikdy.

Vstupní prohlídka: Tramhaus (nl)

redakce 20.06.2022

Anglický novinář Richard Foster (The Quietus nebo Louder Than War) mluví o rotterdamské kapele Tramhaus jako o jednom z největších tajemství místní scény.

Šejkr #81: Me miras pero no me ves

Michal Pařízek 17.06.2022

Deset dní na cestě, respektive na festivalu. Praha, Barcelona, Lublaň a zpátky. To je život, chtělo by se říct. A vlastně možná jo. Jenže ne vždycky je to tak růžové,…

Ment 2022 – To nejlepší

redakce 13.06.2022

První střípky dojmů a emocí z letošního ročníku festivalu Ment ve slovinské metropoli. Podrobnější info, historky a drby čtěte v letním dvojčísle.

Primavera Sound 2022 – to nejlepší

redakce 06.06.2022

Tradičně vybíráme to nejzajímavější z prvního víkendu, legendy i nová jména, obsáhlý report s historkami čekejte v letním dvojčísle magazínu Full Moon.

Žibafýř švrňblón

Samčo brat dážďoviek 05.06.2022

Ve Full Moonu #133 vyšel obsáhlý rozhovor se sloveským svérázem, který si říká Samčo, brat dážďoviek, nádavkem přinášíme ještě jeho aktuální povídku Žibafýř švrňblón, již vytáhl ze svého závratného klobouk…

Šejkr #80: Něco divokého

Michal Pařízek 03.06.2022

Měl jsem moc rád Raye Liottu. Mafiáni, jasně, jeden z nejlepších filmů vůbec, dodnes je nepochopitelné, že nebyl ve své době víc oceňovaný...

Šejkr #79: Tak daleko, tak blízko

Michal Pařízek 20.05.2022

Gentrifikace se nevyhýbá ani distriktu 36, majitel domu zvedl provozovatelům hostelu nájem víc než čtyřnásobně. Přemýšlím nad zážitky, co jsem tu za ta léta nashromáždil...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace