Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 04.01.2022

Páté, čtvrté, třetí a dnes druhé místo v tradiční výroční anketě magazínu Full Moon. Tentokrát se na nich setkávají dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Navíc obě znají podobné problémy: I love you, i hate you.

Domácí

2. Amelie Siba - Love Cowboys (vl. náklad) 44 bodů
Pražská písničkářka vzbudila nemalá očekávání už svým prvním EP z roku 2019, v souvislosti s nímž hojně padala epiteta jako „něžná“, „křehká“ nebo „intimní“. Prostě jímavá holka s kytarou, která na naší scéně snad ještě nebyla. Svůj talent potvrdila debutem Dye My Hair, za který předloni získala ceny Anděl a Apollo, ale po jeho vydání jako by se chtěla oprostit od zavedených schémat i představy introvertní solitérky, které stačí jen mikrofon a kytara. Loňské EP When Itʼs Our Time má tanečnější charakter, na albu Love Cowboys ji pak doprovázejí Josef Hradílek (Dukla) a Vojtěch Pejša (Manon meurt), role producenta se ujal Kryštof Kříček (Please the Trees, Haru). Výsledek je barevnější a plný nečekaných poloh, aniž by ztratil auru originální umělkyně.

„Amelie zavírá dveře pokojíčku a otevírá nové, za nimiž se svou skupinou a producentem Kryštofem Kříčkem objevuje nejrůznější zvukové artefakty. Vokálně silnější než dříve uzavírá druhou desku dramatickou skladbou Am I Still Beautiful. Závěrem servíruje bezostyšně experimentální gem o pochybnostech a nejistotě. Při poslechu však Amelie Siba působí jistěji než kdykoliv dříve a předkládá mimořádně dynamickou nahrávku, kde s úctou k atmosféře svých skladeb objevuje nové instrumentální polohy a kráčí s lehkostí vpřed slibnou hudební cestou.“ (Štěpán Pařízek, Alterecho)

51 hlasujících vybíralo z 99 alb.Zahraniční

2. Little Simz - Sometimes I Might Be Introvert (Age 101 Music | Awal) 30 bodů
Vysoké umístění čtvrtého alba Simbiatu Ajikawo vystupující pod nickem Little Simz může překvapit, tak komplexní, barevná a po všech stránkách dotažená kolekce si však veškeré ovace nesporně zaslouží. Little Simz nejen že potvrdila ohlas předchozího alba Grey Area, novinkou svou vizi formuje do dokonalosti. Sometimes I Might Be Introvert nabízí velkolepé refrény, drtivou flow i sebezpytné osobní texty, to vše obalené majestátní produkcí z dílny jejího kamaráda z dětství Infla (jinak Sault). Little Simz se při tvorbě alba inspirovala u svých vzorů typu Niny Simone nebo Marvina Gayeho, výsledkem je přitom vysoce autentická, intimní a zcela originální mozaika, v níž není ani jeden dílek navíc.

„Nazývat Little Simz jednoduše ‚rapperkou‘ by znamenalo ignorovat dovednosti a schopnosti, které z ní vyzařují v rámci umění jako celku, mimo jiné v herectví, režii a psaní.. Sometimes I Might Be Introvert odhaluje otevřené okno do skutečného původu hiphopové hudby – jazzu, blues, soulu, funku, rock 'n' rollu a gospelu –, je ruletou plnou zvuků a obrazů, překvapující každou sekundou. Album snoubí zkušenosti Little Simz coby umělkyně s více než desetiletými znalostmi hudebního světa a vzkvétá díky její nezměrné fantazii.“ (PJ Somervelle, The Line of the Best Fit)

56 hlasujících vybíralo ze 178 alb.

Info

foto © su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety málo.

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Šejkr #66: Pozdravy (z) Utrechtu

Michal Pařízek 19.11.2021

Opatrnější, ale stále dobře naladění. Záviděníhodné. Zvlášť když pak o pár dní později vidím záběry z pražských oslav 17. listopadu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace