Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 04.01.2022

Páté, čtvrté, třetí a dnes druhé místo v tradiční výroční anketě magazínu Full Moon. Tentokrát se na nich setkávají dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Navíc obě znají podobné problémy: I love you, i hate you.

Domácí

2. Amelie Siba - Love Cowboys (vl. náklad) 44 bodů
Pražská písničkářka vzbudila nemalá očekávání už svým prvním EP z roku 2019, v souvislosti s nímž hojně padala epiteta jako „něžná“, „křehká“ nebo „intimní“. Prostě jímavá holka s kytarou, která na naší scéně snad ještě nebyla. Svůj talent potvrdila debutem Dye My Hair, za který předloni získala ceny Anděl a Apollo, ale po jeho vydání jako by se chtěla oprostit od zavedených schémat i představy introvertní solitérky, které stačí jen mikrofon a kytara. Loňské EP When Itʼs Our Time má tanečnější charakter, na albu Love Cowboys ji pak doprovázejí Josef Hradílek (Dukla) a Vojtěch Pejša (Manon meurt), role producenta se ujal Kryštof Kříček (Please the Trees, Haru). Výsledek je barevnější a plný nečekaných poloh, aniž by ztratil auru originální umělkyně.

„Amelie zavírá dveře pokojíčku a otevírá nové, za nimiž se svou skupinou a producentem Kryštofem Kříčkem objevuje nejrůznější zvukové artefakty. Vokálně silnější než dříve uzavírá druhou desku dramatickou skladbou Am I Still Beautiful. Závěrem servíruje bezostyšně experimentální gem o pochybnostech a nejistotě. Při poslechu však Amelie Siba působí jistěji než kdykoliv dříve a předkládá mimořádně dynamickou nahrávku, kde s úctou k atmosféře svých skladeb objevuje nové instrumentální polohy a kráčí s lehkostí vpřed slibnou hudební cestou.“ (Štěpán Pařízek, Alterecho)

51 hlasujících vybíralo z 99 alb.Zahraniční

2. Little Simz - Sometimes I Might Be Introvert (Age 101 Music | Awal) 30 bodů
Vysoké umístění čtvrtého alba Simbiatu Ajikawo vystupující pod nickem Little Simz může překvapit, tak komplexní, barevná a po všech stránkách dotažená kolekce si však veškeré ovace nesporně zaslouží. Little Simz nejen že potvrdila ohlas předchozího alba Grey Area, novinkou svou vizi formuje do dokonalosti. Sometimes I Might Be Introvert nabízí velkolepé refrény, drtivou flow i sebezpytné osobní texty, to vše obalené majestátní produkcí z dílny jejího kamaráda z dětství Infla (jinak Sault). Little Simz se při tvorbě alba inspirovala u svých vzorů typu Niny Simone nebo Marvina Gayeho, výsledkem je přitom vysoce autentická, intimní a zcela originální mozaika, v níž není ani jeden dílek navíc.

„Nazývat Little Simz jednoduše ‚rapperkou‘ by znamenalo ignorovat dovednosti a schopnosti, které z ní vyzařují v rámci umění jako celku, mimo jiné v herectví, režii a psaní.. Sometimes I Might Be Introvert odhaluje otevřené okno do skutečného původu hiphopové hudby – jazzu, blues, soulu, funku, rock 'n' rollu a gospelu –, je ruletou plnou zvuků a obrazů, překvapující každou sekundou. Album snoubí zkušenosti Little Simz coby umělkyně s více než desetiletými znalostmi hudebního světa a vzkvétá díky její nezměrné fantazii.“ (PJ Somervelle, The Line of the Best Fit)

56 hlasujících vybíralo ze 178 alb.

Info

foto © su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #92: „I got too much on my mind, It got clouded in my eyes.“

Michal Pařízek 18.11.2022

Na Le Guess Who? si vzpomenu i při příchodu na Václavské náměstí, kde se objevuji zrovna ve chvíli, kdy začínají Chinaski. Koncert pro budoucnost.

Hádanky z Utrechtu #4: Weird pop

Michal Pařízek 14.11.2022

Horse Lords hráli před pár dny v Praze, pár desítek lidí v Punctu si je prý užilo náramně. Tady prodávají merch po kilech ještě několik hodin po koncertě.

Šejkr #91: Mezi řečí

Michal Pařízek 04.11.2022

Na návštěvě u mušlí mě začal vyhlašovat vedle stojící týpek s tím, že jsem moc starej a co že tam jako dělám. A že budu určitě fízl. A že pozor...

Šejkr #90: Možná jednou

Michal Pařízek 21.10.2022

Když jsem se ve čtvrtek podíval, co se děje, tak jsem zapomněl na všechno. Na nemoc, na babí léto, i na Kendricka. Události z bratislavské Teplárně mě paralyzovaly.

Konvulzivní pulz Laokoon

Viktor Hanačík 20.10.2022

Sedím na rohu a poslouchám „leden bude navždy sad“. Laokoon. Úsporná podzimní melancholie. Večer. Tváře chodců mizejí ve stínech.

Praskání bublin (Unsound 2022)

Zuzana Malá 17.10.2022

Unsound letos vstupuje do třetí dekády své existence a pro svou narozeninovou oslavu volí téma bublin. Ta festivalová vydrží sotva týden...

Šejkr #89: Někdo jiný, někde jinde?

Michal Pařízek 07.10.2022

Obviously, we’re not golfers. Jedno z hesel, které vetkla do erbu Full Moonu Apačka, a taky pochopitelně aluze na velkého zevla. Bezbřehý sarkasmus a hlavně pravda.

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace