Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 5. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 01.01.2022

Pátá příčka Desky roku podle magazínu Full Moon přináší za rok 2021 pozoruhodné setkání, a takových nebude málo ani v dalších dílech tradiční ankety, která vyvrcholí vyhlášením vítězů ve středu 5. ledna, málo. Co jsme mohli chtít po hudbě minulého roku? Jak vedle sebe obstojí "pop, který bychom měli poslouchat denně" a mordýřské balady se zbraní namířenou do obličeje? Pojďme.

Domácí

5. něco něco - Útržky (Divnosti) 39 bodů
„Taneční písničky s českými texty,“ vystihují Něco něco sami sebe jednoduchou zkratkou. Funguje to a dvojice Tomáš Tkáč a Alžběta Trusinová se netají ambicí skládat zapamatovatelné hity, ale zároveň stavět pop tak trochu na hlavu. To platí i pro jejich label Divnosti, jehož vydavatelským vrcholem je právě album Útržky. Vyšlo rok a půl po debutu Začíná a Něco něco na něm předkládají sebejistou kombinaci písničkářství a tanečních skladeb s inteligentními i hravými texty, reflektujícími svět třicátníků. Zůstává celková nápaditost, posun pak představuje živější zvuk, větší důraz na syntezátory, i nečekané stylové zvraty. Pop, který bychom měli poslouchat denně.

„Album svým zvukem občas evokuje éru bezstarostného kytarového popu à la Blur. Jakmile se ale člověk zaposlouchá do textů, je očividné, že Něco něco se neschovávají v retro mánii. Nevyhýbají se současnosti a jejím problémům, ani to nedokážou. V Útržcích se řeší přehlcení informacemi, fragmentární text, ve kterém se čím dál hůř orientuje a kde člověk snadno ztratí pocit kontroly. (…) Díky potřebě dělat věci složitě, se Trusinové se Tkáčem podařilo natočit desku, která ani nepropadá beznaději, ale ani nenabízí naivní optimismus. Něco něco jsou momentálně jediná česká kapela, která dokáže zazpívat verš ‚Všechno co znáš, teď se změní na věci, kterým nerozumíšʻ tak, že to člověku dodá odvahu. Nic většího po hudbě v roce 2021 ani chtít nemůžeme.“ (Jonáš Zbořil, Radio Wave)

51 hlasujících vybíralo z 99 alb.
Zahraniční

5. Nick Cave & Warren Ellis - Carnage (Goliath Ent.) 24 bodů
Co by to byl za žebříček Full Moonu, kdyby se v něm neobjevil Nick Cave. Po loňském úspěšném albu Ghosteen přišel australský hudebník poměrně rychle a neočekávaně s novou kolekcí, oznámenou těsně před jejím vydáním. Pod novinkou je Cave podepsán společně s dlouhodobě nejbližším kumpánem Warrenem Ellisem, kolekce stojí někde na křižovatce mezi Push the Sky Away a jejich společnou prací pro film. Pro fanoušky Caveovy starší tvorby Carnage znamená nejen návrat k písničkám, ale také rozeznění poněkud temnějších strun, než bylo v nedávné minulosti zvykem. Cave s Ellisem navíc jako jedni z mála stihli loni k albu odjet i poměrně rozsáhlé turné, na síti najdete plno kouzelných záznamů.

„Jeho slova dlouho nebyla tak lascivní a agresivní. Už roky nikomu nevyhrožoval se zbraní namířenou do obličeje. Carnage se tak místy dotýká zvrácené nálady jeho oblíbených mordýřských balad nebo rock’n’rollového sentimentu vedlejšího projektu Grinderman, jímž australský zpěvák se spoluhráči čas od času utíká před tíhou Bad Seeds. A že tíhy bylo kolem Cavea v posledních letech dost.“ (Ondřej Horák, Aktuálně.cz)

56 hlasujících vybíralo ze 178 alb.

Info

foto © su

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: ESNS 2022

redakce 17.01.2022

V rámci přesunutí kompletního programu do online prostředí sice některá jména zmizela, postrádáme hlavně Bob Vylan nebo Wu-Lu, ale i tak vybíráme ze tří stovek umělců.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek 14.01.2022

Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli... Kinterův Revolucionář a další... přísliby.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moon odhalila počínaje s Novým rokem pátá až druhá místa a s premianty tu máme i celkové pořadí nejlepších loňských nahrávek.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 2. místo

redakce 04.01.2022

Tentokrát tu máme dvě ženy, každá s úplně jiným výrazovým rejstříkem, obě stejně přesvědčivé. Desky roku podle magazínu Full Moon.

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2022

Výroční anketa magazínu Full Moonu pokračuje a po pátém a čtvrtém místě tu máme krásné třetí. Srážka světů nebo blízká setkání jiných druhů?

Desky roku 2021 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2022

Po včerejším pátém místě tu máme čtvrté ve výroční anketě magazínu Full Moon. Brno vs. Brighton!

Šejkr #69: Open the gates!

Michal Pařízek 31.12.2021

A je to tady, poslední den roku. Bilancování nemám příliš v oblibě, ale nacházím na něm jednu zajímavou věc...

Šejkr #68: Přítulné bezpečí

Michal Pařízek 17.12.2021

Konec roku. Klasika. Jako by toho stresu nebylo celý rok dost, na závěr si to vždycky ještě vyšperkujeme...

Šejkr #67: „So be careful what you say for views...“

Michal Pařízek 03.12.2021

Nikdy jsem nehodnotil cizí motivace a odpovědnost, nebo dokonce jejich absenci. Jenže... i tenhle přístup vzal v poslední době za své.

Šejkr #66: Pozdravy (z) Utrechtu

Michal Pařízek 19.11.2021

Opatrnější, ale stále dobře naladění. Záviděníhodné. Zvlášť když pak o pár dní později vidím záběry z pražských oslav 17. listopadu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace