Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu. Jihlavská crew 58G se svým albem City Park přeskočila v hitparádách i největší domácí jména žánru a má nakročeno k tomu stát se novou klasikou. Kendrick Lamar vydal desku po celých pěti letech a měl možnost ji představit i nadšenému pražskému publiku.


Domácí

2. 58G – City Park (EMI) 46 bodů
Album, které druhý týden po svém vydání vytlačilo z čela tuzemské hitparády skupinu Kabát i rapery Viktora Sheena a Yzomandiase? To tu ještě nebylo. A že ho natočí jihlavská skupina stavějící na nekompromisním zvuku britského drillu by ještě v půlce loňského roku tipoval málokdo. Trojice TK27, Doktor a Humla vydala nahrávky 58 Tape Vol. 1 a Vol. 2 a s nimi je začalo registrovat i jiné než žánrové publikum, čehož důkazem bylo třeba proměnění nominace na Objev roku v rámci hudebních cen Vinyla. Sociální i osobní témata spojuje Jihlava (název skupiny odkazuje k jejímu poštovnímu směrovacímu číslu) jako formativní město, v němž se odehrávají jejich životy.

„City Park něčím připomíná klasické desky jako jejich Repertoár z roku 2001, což byla nahrávka definující celou éru. Podobně je novinka 58G dost silná a srozumitelná, aby dokázala propojit současnost s minulostí – jako se to před osmi lety podařilo rapperovi Smackovi s deskou P’s a Love. Ta určila další směr v žánru. Všechny tyto projekty spojuje oddanost k rapu a nakažlivé, motivující nadšení. Nesou jednoduché sdělení: někde tam je jiná budoucnost než sedět od devíti do pěti v korporátu. A potom je tu ještě jedna důležitá věc. 58G mají zvláštní talent pro hlášky i refrény, které se člověku usadí v hlavě, začnou kolovat a přirozeně proniknou do jazyka. City Park má šanci stát se podobnou „budoucí klasikou“ jako Repertoár nebo P’s a Love. Což je samozřejmě mnohem důležitější, než že teď vede hitparádu.“ (Miloš Hroch, Aktualne.cz)
Zahraniční

2. Kendrick Lamar – Mr. Morale & The Big Steppers (Pglang | Top Dawg Ent.| Aftermath | Interscope) 45 bodů
Na pokračování oslavovaného alba Damn. se čekalo dlouhých pět let, milióny fanoušků po celém světě nakonec obdržely úlevnou tuplovanou omluvenku letos na jaře. Mr. Morale & The Big Steppers je nejen povedenou a skutečně dotaženou kolekcí, ale zároveň osobní a otevřenou zpovědí. Na ploše téměř osmdesáti minut Lamar odhaluje nejedno úskalí role jedné z největších světových celebrit i vlastní dramata, pochyby i démony. Na albu se podílelo několik desítek hostů včetně Beth Gibbons (Portishead), Samphy, Taylour Paige, Ghostfacea Killaha nebo mladého producenta Dultona Timothyho, přesto drží pozoruhodně dobře pohromadě. Fanoušky v České republice Lamar navíc potěšil i výjimečným koncertem v pražské O2 Aréně.

„Zatímco většina jeho současníků se honí za trendy, zvuky nebo vydává seznamy skladeb maskovaná za alba, Kendrick si jede svou vlastní linii a – jako obvykle – přináší naprosto soudržné dílo. Kendrick hovoří o všech svých lidech prostřednictvím soustředění se na vlastní specifika. Ano, mluví zde o vlastních zkouškách a trápeních, ale moc dobře ví, že Černá Amerika je přímo tady, spolu s ním. Kendrick si vybral sebe a vytvořil velmi komplexní dílo věnované velmi složitému lidskému stavu. ‚Vybral jsem si sebe, omlouvám se,‘ říká. Kámo, není třeba.“ (Marcus Shorter, Consequence Of Sound)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #97: „It's in the wind, whatever it is…“

Michal Pařízek 27.01.2023

Tak je to zase tady. Další Šejkr, další volební víkend. Už si pomalu začínám zvykat, naštěstí to je na nějakou dobu naposledy.

Šejkr #96: New world wide?

Michal Pařízek 13.01.2023

Volební období přinášejí jisté leitmotivy, například skutečnost, že se mě známí dobří i letmí až příliš často ptají, koho budu volit.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 1. místo

redakce 05.01.2023

Vyhlašujeme vítěze i celkové pořadí letošního hlasování!

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 3. místo

redakce 03.01.2023

Třetí příčka patří slovenským emo empatikům a londýnským Black Country, New Road.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 4. místo

redakce 02.01.2023

Čtvrtá příčka patří debutu brněnské skupiny i bočnímu projektu členů Radiohead.

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 5. místo

redakce 01.01.2023

Redakční hlasování nejlepších nahrávek uplynulého roku začíná. Pátou příčku obsadil říční tulák a irští hochštapleři.

Šejkr #95: Zatím dobrý...

Michal Pařízek 30.12.2022

Sváteční dny jsou nějaké rychlejší, nemůžu si pomoct. Zakázal jsem si počítač, tak trochu i telefon, a stejně to pořádně nepomáhá...

Melting Pot emocí

Jiří Přivřel 24.12.2022

Nová jména v Mercury Lounge, bedekr po zdejších record stores, deska Fugazi a jazz v parku. Cestovka.

Fluidní moc nemoci a nemoc moci v pražském DOXu

Ivana Beranová 22.12.2022

Katalog (Ne)Moc vydaný ke stejnojmenné výstavě, je výborný doplňující materiál pro ty, kteří výstavu navštívili i pro ty, kteří to nezvládli a téma je zajímá.

Stopy Jeana-Michela Basquiata v New Yorku

Jiří Přivřel 18.12.2022

Roli pražského Franze Kafky či vídeňského Gustava Klimta v New Yorku hraje Basquiat. Pár cestopisných poznámek, před cestou do Paříže.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace