Články / Sloupky/Blogy

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

Desky roku 2022 podle Full Moonu: 2. místo

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 04.01.2023

Stříbrnou medaili uděluje měsíční posádka rapu. Jihlavská crew 58G se svým albem City Park přeskočila v hitparádách i největší domácí jména žánru a má nakročeno k tomu stát se novou klasikou. Kendrick Lamar vydal desku po celých pěti letech a měl možnost ji představit i nadšenému pražskému publiku.


Domácí

2. 58G – City Park (EMI) 46 bodů
Album, které druhý týden po svém vydání vytlačilo z čela tuzemské hitparády skupinu Kabát i rapery Viktora Sheena a Yzomandiase? To tu ještě nebylo. A že ho natočí jihlavská skupina stavějící na nekompromisním zvuku britského drillu by ještě v půlce loňského roku tipoval málokdo. Trojice TK27, Doktor a Humla vydala nahrávky 58 Tape Vol. 1 a Vol. 2 a s nimi je začalo registrovat i jiné než žánrové publikum, čehož důkazem bylo třeba proměnění nominace na Objev roku v rámci hudebních cen Vinyla. Sociální i osobní témata spojuje Jihlava (název skupiny odkazuje k jejímu poštovnímu směrovacímu číslu) jako formativní město, v němž se odehrávají jejich životy.

„City Park něčím připomíná klasické desky jako jejich Repertoár z roku 2001, což byla nahrávka definující celou éru. Podobně je novinka 58G dost silná a srozumitelná, aby dokázala propojit současnost s minulostí – jako se to před osmi lety podařilo rapperovi Smackovi s deskou P’s a Love. Ta určila další směr v žánru. Všechny tyto projekty spojuje oddanost k rapu a nakažlivé, motivující nadšení. Nesou jednoduché sdělení: někde tam je jiná budoucnost než sedět od devíti do pěti v korporátu. A potom je tu ještě jedna důležitá věc. 58G mají zvláštní talent pro hlášky i refrény, které se člověku usadí v hlavě, začnou kolovat a přirozeně proniknou do jazyka. City Park má šanci stát se podobnou „budoucí klasikou“ jako Repertoár nebo P’s a Love. Což je samozřejmě mnohem důležitější, než že teď vede hitparádu.“ (Miloš Hroch, Aktualne.cz)




Zahraniční

2. Kendrick Lamar – Mr. Morale & The Big Steppers (Pglang | Top Dawg Ent.| Aftermath | Interscope) 45 bodů
Na pokračování oslavovaného alba Damn. se čekalo dlouhých pět let, milióny fanoušků po celém světě nakonec obdržely úlevnou tuplovanou omluvenku letos na jaře. Mr. Morale & The Big Steppers je nejen povedenou a skutečně dotaženou kolekcí, ale zároveň osobní a otevřenou zpovědí. Na ploše téměř osmdesáti minut Lamar odhaluje nejedno úskalí role jedné z největších světových celebrit i vlastní dramata, pochyby i démony. Na albu se podílelo několik desítek hostů včetně Beth Gibbons (Portishead), Samphy, Taylour Paige, Ghostfacea Killaha nebo mladého producenta Dultona Timothyho, přesto drží pozoruhodně dobře pohromadě. Fanoušky v České republice Lamar navíc potěšil i výjimečným koncertem v pražské O2 Aréně.

„Zatímco většina jeho současníků se honí za trendy, zvuky nebo vydává seznamy skladeb maskovaná za alba, Kendrick si jede svou vlastní linii a – jako obvykle – přináší naprosto soudržné dílo. Kendrick hovoří o všech svých lidech prostřednictvím soustředění se na vlastní specifika. Ano, mluví zde o vlastních zkouškách a trápeních, ale moc dobře ví, že Černá Amerika je přímo tady, spolu s ním. Kendrick si vybral sebe a vytvořil velmi komplexní dílo věnované velmi složitému lidskému stavu. ‚Vybral jsem si sebe, omlouvám se,‘ říká. Kámo, není třeba.“ (Marcus Shorter, Consequence Of Sound)

Info

foto © archiv

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr 113: „Ani jeden den bez čárky.“

Michal Pařízek 08.09.2023

Ne snad že bychom museli nutně každý den něco udělat, ale zároveň… proč si pak ten den pamatovat? Co kdybychom to zkusili jinak – ani jeden den bez vzpomínky!

Šejkr #112: Zase nejlepší

Michal Pařízek 25.08.2023

Jasné, tohle je emo edice. Kromě pozitivních reakcí snad všech, se kterými jsem včera mluvil, stačilo jen postávat opodál a vstřebávat atmosféru.

Šejkr #110: Ta slza je pravá

Michal Pařízek 28.07.2023

Začátkem devadesátých let se řešilo v showbizu hodně věcí, jedním z těch nejzásadnějších témat bylo, zda slza, stékající po tváři irské zpěvačky Sinead O’Conner...

Pohoda 2023: To nejlepší

redakce 10.07.2023

Nádhera na letišti aneb to nejlepší z letošního ročníku festivalu Pohoda podle redakce, kolegů a dalších přátel.

Šejkr #108: Ještě pár dní...

Michal Pařízek 30.06.2023

Prázdniny. To pro mě věky neplatí, přesto tenhle den vnímám jako jakýsi milník. Startovní čáru. Portál, za kterým je všechno na chvíli jinak.

Šejkr #107: Tenhle způsob léta...

Michal Pařízek 16.06.2023

Nenapadlo by mě, že někdy budu s chutí číst komentáře Martina Fendrycha, který pro nás coby mladé pankáče na začátku devadesátých let znamenal synonymum establishmentu, zla.

Tallinn Music Week 2023: To Nejlepší

redakce 16.05.2023

Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.

Donaufestival 2023: To nejlepší

redakce 09.05.2023

Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!

A ten beat smrdí jak punk (O Fvck_Kvltovi)

Zdenko Fajčák 01.05.2023

Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.

Sharpe 2023 – to nejlepší

redakce 24.04.2023

Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace