Články / Profily

Dinosaur Jr. a hlukové stěny zkreslených kytar

Dinosaur Jr. a hlukové stěny zkreslených kytar

Jakub Šilhavík | Články / Profily | 17.02.2013

Vybrat nejlepší desku podivínské partičky z Amherstu ve státě Massachusetts je sakra těžký úkol, který si vyžádá roky nábožného přehrávání diskografie a neustálé poměřování alb v pomyslném žebříčku. Dinosaur Jr. totiž vydali hned několik nejlepších desek, z nichž o vítězi často rozhoduje momentální nálada. V mém případě dlouhou dobu vládla Where Were You Been (1993) se svou popovou chytlavostí, uhlazeným zvukem a neopakovatelnými epickými sóly. S druhou studiovou deskou You’re Living All over Me (1987) to byl o poznání složitější vztah – nejdříve jsem se desce vyhýbal a pak byl s prvním poslechem nebývale znechucen. Co je to za hlukový bordel? Kam zmizely všechny ty jemné hitové melodie? Naštěstí jsem si desku pustil znovu a brzy se z hlukových stěn zkreslených kytar začaly zhmotňovat nádherné momenty, tak důvěrně známé z následujících nahrávek.

J Mascis, Lou Barlow a Murph se i přes neshody při nahrávání – J Mascis měl specifické představy o zvuku bicích a Murpha svým neustálým kontrolováním přiváděl k šílenství – představují v životní formě. Hned úvodní skladba Little Fury Things začíná zběsilým útokem přepálených kytar a řevu (hostující Lee Ranaldo ze Sonic Youth), aby přišel dnes už známý trik se střídáním tichých a hlasitých pasáží. Kracked se oproti tomu nese v rychlejším tempu a soustředí se na precizní souhru Mascisovy kytary a basy Loua Barlowa. Sludgefeast zní přesně tak, jak naznačuje samotný název: volume nadoraz doprava, tvrdé metalové riffy s nezbytným kvílejícím sólem na závěr, úderné Murphovy bicí a Mascisův vokál naříkající o neschopnosti oslovit druhé pohlaví. Další The Lung je rychlá energická skladba s převažujícími instrumentálními pasážemi a krátkým naléhavým textem („No way to collapse the lung/ that breathes a doubt in everyone“) a jedna z nejlepší melodií, jakou kdy Dinosaur Jr. složili, bez debat vrchol desky. Na vlně punkové energie pokračuje také „love song“ Raisans, byť s propracovanějším textem. Tarpit opět zdůrazňuje kontrast mezi ospalým zpěvem a vrstveným kytarovým uragánem, který ve finále rozmetá celou skladbu na kusy. In a Jar vyniká příjemnou chytlavou melodií s výraznou basovou linkou a jedná se pravděpodobně o nejpřístupnější tvář Dinosaur Jr. na You’re Living All over Me. V posledních dvou skladbách vyklízí J Mascis pole pro Barlowa, který přichází nejprve s našláplou rockovou peckou Lose a poté s akustickou lo-fi koláží Poledo, znatelně odkazující k jeho tehdy vedlejšímu projektu Sebadoh. Obě skladby vynikají stísněnými depresivními texty a významně přispívají k rozmanitosti materiálu.

Na desce You’re Living All over Me se Dinosaur Jr. poprvé podařilo prolnout různorodé hudební vlivy (hardcore punk, noise, hard rock, heavy metal či dokonce folk) a vytvořit si svůj vlastní charakteristický zvuk, který rozvíjeli na dalších albech. Nezapomněli však na neuvěřitelně silné skladby, které z alba dělají nadčasovou klasiku, dodnes inspirující zástupy dalších hudebníků.

Info

Dinosaur Jr. - You're Living All Over Me (SST, 1987)
www.dinosaurjr.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Full Moon Stage 2021: Vanishing Twin

redakce 01.12.2020

Chvílemi na riviéře z černobílého francouzského filmu, chvílemi na bláznivé vesmírné stanici. Seznamte se s druhou kapelou Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Health

redakce 30.11.2020

Health představují dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. Hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace