Zprávy

Dokud nás smrt nerozdělí: Archive klepou na dveře pražské Lucerny

Dokud nás smrt nerozdělí: Archive klepou na dveře pražské Lucerny

pozvánka | Zprávy | 29.11.2012

V neděli 2. prosince přivítá pražský klub Lucerna Music Bar britsko-francouzský projekt Archive. Kapela, kterou v současné době tvoří jedenáct členů, je se svým trip-hopem a progresivním rockem uznávaná po celé Evropě. Ve své domovské Británii sice takového věhlasu nedosáhla, ale jejich vystoupení v pařížském Zenithu s kapacitou sedm tisíc návštěvníků mluví za vše. Koncerty v Řecku, Polsku, Švýcarsku či Německu bývají vyprodané dlouho dopředu, alba i singly se umísťují na čelních pozicích v žebříčcích prodeje.

Kapela v srpnu představila světu své nové album s názvem With Us Until You're Dead, která je již jejich devátou studiovou nahrávkou a v současnosti brázdí evropské haly a kluby na turné. Album produkoval dlouholetý spolupracovník kapely Jerome Devoise, vydali jej na svém vlastním labelu Dangervisit Records a recenze na něj jsou pochvalné.

Částečně orchestrální, částečně elektronické, částečně cituplné, částečně progresivní, téměř filmové a prodchnuté emocemi, nové album má mnoho společného s díly kapel jako jsou Massive Attack, Radiohead, UNKLE, Secret Machines a Pink Floyd. Čtyří dynamičtí vokalisté jsou obklopeni vynalézavými hudebními krajinami vytvořenými dlouholetým tvůrčím jádrem Archive, hudebníky jménem Darius Keeler a Danny Griffiths.

Temný a dramatický debut Archive z roku 1996 nazvaný Londinium byl uznávanou trip-hopovou klasikou. Od těch dob kapela vyrostla do bodu, kdy vyprodávají arény a jsou hlavními lákadly festivalů po celé Evropě, včetně loňského Rock en Seine v Paříži. Keeler o novém albu říká: "Jako kolektiv jsme vždycky chtěli dělat písničky, které se soustředí na sociální a politická témata, ale na tohle album jsem chtěl dát osobnější věci – v podstatě milostné písničky. Ale přistoupit k nim způsobem, pro naši kapelu typickým."

“Vyrostl jsem jako velký fanoušek Otise Reddinga a chtěl jsem do písniček přinést takovou tu soulovou citovost, ale zároveň je mít troche střelené a experimentální." Violently ("jedna z našich nejtemnějších a nejsilnějších písniček") uvádí novou zpěvačku Holly Martin. Videoklip režíroval slavný grafik Brian Cannon, který je mj. autorem obalů desek Oasis a The Verve.

www.archiveofficial.com
www.facebook.com/archiveofficial
www.musicbar.cz
www.dsmacku.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slut hlásí návrat po 20 letech

redakce 17.09.2019

Zbrusu nový singl Keep Going jako příslib nového studiového alba, jež by Slut chtěli vydat v roce 2020. Návrat po dvaceti letech.

Povodí Ohře mají nový singl i klip

redakce 17.09.2019

Kluci od Povodí Ohře se po roce vracejí s čerstvým krmivem pro jehly gramofonů. Nový singl Rakovina doplňují videoklipem.

Dunaj představují klip k nové písni Kapka

redakce 17.09.2019

Legendární kapela Dunaj zavítá do Paláce Akropolis. Vlny alternativního rocku zde rozproudí už dnes.

RefuFest i letos

redakce 17.09.2019

Festival RefuFest vytváří prostor pro setkání lidí ze všech koutů světa a vyjadřuje solidaritu s uprchlíky.

Na pražský PAF ve Studiu Hrdinů přijede Klein a Taran

redakce 17.09.2019

Hudba londýnské hudebnice Klein je založená na kolážovitém skládání vlastních vokálů, zvuků a instrumentací.

Full Moon #101 – Hit the road, Jack!

redakce 16.09.2019

Spisovatel na titulní straně hudebního magazínu? Beatnici byli obecně velkými hudebními fanoušky, Téma s Jackem Kerouacem v hlavní roli zabírá více než čtvrtinu nového čísla.

Prostor A4 potřebuje vaši pomoc

redakce 16.09.2019

Prosto A4 už 16 let vytváří zázemí pro novou uměleckou tvorbu. K vybudování multifunkčního sálu potřebují vaši pomoc.

Punkrocková parta Counterfeit. znovu v Praze

redakce 16.09.2019

Na punkrockových Counterfeit. z Londýna není nic umělého. Ostatně to dokazuje už ironický název kapely, který v překladu znamená padělek.

Struny podzimu zveřejnily první část doprovodného programu

redakce 16.09.2019

Týden americké hudby přinese hudební maraton či křest knihy skladatele Johna Cage.

Terénní nahrávky, kompozice a LOM

redakce 15.09.2019

Od skladeb o netopýrech přes polymetrický imaginární folklór až k podvodním kulturám.