Články / Recenze

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

Dopisy ze zvuku (Michal Rataj a Oskar Török)

prof. Neutrino | Články / Recenze | 27.12.2022

Agilní vydavatelství Blue Lizard Michala Kořána vydalo jako svůj stý počin pravděpodobně jedno z nejpozoruhodnějších alb letošního roku – alespoň na poli (nejen) české alternativní hudby. Jedná se o kolaboraci skladatele a elektronického mága Michala Rataje a jazzového trumpetisty Oskara Töröka, kteří spolu už před časem nahráli společnou desku pod hlavičkou Points-Rataj Quintet (2016).

Jejich práce se zvuky je velice subtilní a po soustředěném poslechu vyvolává jemné mrazení v zátylku. Duo zkoumá imaginární krajinu tajemných zvuků nacházející se mezi jazzem, ambientem a elektro-akustickou hudbou. Sami svou tvorbu označují jako akusmatickou, což neznamená, že sem tam neuslyšíte nějaký ten beat, i když nikoliv přísně taneční. Na stránkách festivalu Space X, kde na sklonku září pokřtili svou desku, se dočteme: „Jejich hudba působí jako putování ztichlou, zasněženou krajinou, kde chvílemi zavládne takové ticho, že snad zaslechnete i hudbu sfér a tep Země.“ To zní téměř mysticky a je na vás, kam až budete chtít v poslechu zajít a co vše nakonec uslyšíte a uvidíte. Ticho však určitě ne.

Křest v Divadle X, kde desku pokropil nestor české hudební publicistiky Pavel Klusák, zúčastnil, dosvědčil, že hudba zkušeného tandemu Rataj / Török je velmi dobře hratelná i koncertně, což je jistě bonus pro podobné projekty. Naživo vzniká veskrze transhudební dialog, kde nikdo nehraje prim, vše je podřízeno kompaktnímu celku. Zvuky vyprávějí děj a dechy tvoří tajuplnou atmosféru.

Alex Švamberk o nahrávce napsal: „Letters From Sounds patří k nejsilnějším albům, která u nás v posledních letech vznikla, jsou zajímavá zvukově, a přitom veskrze hudební, mimořádně soustředěná, vícevrstevnatá a integrálně propojující odlišné světy, včetně toho vážnohudebního. Vedle evropské špičky tvořené Truffazem či Henriksenem se rozhodně neztrácejí.“

Dodejme, že desku lze poslouchat, aniž by docházelo k pocitu, že má jít o jakési „vyšší umění“, jak tomu u podobných uskupení koketujících na hranici vážné hudby a jazzu někdy bývá. Jsou to prostě dopisy psané zvukem a rozeslané do světa přítomného okamžiku.

Info

Michal Rataj a Oskar Török – Letters from Sound (Blue Lizard, 2022)
Bandcamp

foto © se souhlasem Michala Rataje

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Vesmír, život a vůbec podle Briana Greena (Až do konce času)

prof. Neutrino 23.12.2022

V této podobě je to tedy spíš hra kreativců a jistý druh umění než skutečně aplikovaná věda, i když se odvolává na matematiku.

7krát3, sázka na pop

Riikka Hajman 21.12.2022

Otázkou je, jestli je to správná volba. Když se dobře vyváží s hudební inovací, vznikají hity, ale na albu II je jich jen pár.

Ohnout punkovou matérii (Wire)

Akana 20.12.2022

S přestávkami dodnes fungující a stále relevantní nahrávky produkující Wire se oficiálnímu vydání tohoto bootlegu dlouho bránili.

V hlavě Eddieho Veddera

Tomáš Hladký 15.12.2022

Eddie Vedder vždy tvrdil, že nejlepší na tom být rockovou hvězdou je, že se potkáte s jinými rockovými hvězdami.

Feministický pop-protest Pussy Riot

prof. Neutrino 08.12.2022

Ruské anarcho-aktivistky Pussy Riot mají obdobnou strategii jako hackerská skupina Anonymous. Může jimi být kdokoliv. Poslechněte si jejich poslední mixtape Matriarchy Now.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace