Články / Recenze

Dravost vs smíření (Scalp / V.O.H.)

Dravost vs smíření (Scalp / V.O.H.)

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 28.12.2017

Je povzbudivé vidět kapelu, která vydání vinylu nepovažuje za úlitbu současné módní vlně a fanouškům předloží skutečný artefakt a ne jakýsi obligátní suvenýr. A tady vidíme rovnou kapely dvě... Dotáhnout do nejmenšího detailu se podařilo splitko skupin Scalp a Victims of Hate (V.O.H.). Vychází na temně rudém vinylu s obalem, který díky nasouvacímu rukávu umožní hru s konceptem dělení alba. Stačí rukáv převrátit a najednou se na obálce zkombinují tváře členů obou formací. Jednoduché, ale účinné. K tomu je pak typograficky jednoduchý insert s texty, fotografiemi, poděkováním. Co hudba?

Hardcore at its finest. Ostré, nekompromisní, pálící přímo na komoru, s texty, které jsou přísně aktuální. Přesně tak, jak to má být. Scalp jsou melodičtější, svou hudbu staví na hutných riffech a valivém nátlaku. Nechávají dost prostoru pro výrazné, úsečné slogany v refrénech, ve slokách jdou přímočaře na dřeň. Ne že by byli Victims of Hate nějací zaumní básníci, ale přeci jen je jejich výraz poněkud odlišný, metaforičtější. V.O.H. dávají přednost agresivnímu tlaku, melodie jsou přežitek, hluk hraje prim. Kulometnými bicími se pohybují za hranou metalu, rytmy a tempa se lámou beze švů. A tam, kde Scalp protestují proti genetické modifikaci potravin a skandují klasicky punkové "národ plný fízlů", V.O.H. hledají cestu k sobě nebo dokonce k bohu. Textová úsečnost a hudební atak je vyrovnáváním se s vlastním já, nikoli snahou řvát na okolí a řešit problémy světa. Mladická dravost versus chlapácké smíření se sebou samým?


Výběr, jestli A či B, je otázkou osobního vkusu. Obě strany vinylu dávají smysl, obě mají potenciál rezonovat svým vlastním způsobem, stejně jako zaujmout coby promyšlený celek. Vizuální ztvárnění tu není samoúčelným hračičkářstvím, ale společně s hudbou vytváří umělecké dílo svého druhu. Což v kontextu postupující vinylové nadprodukce není zrovna pravidlem.

Info

Scalp / V.O.H. – split (DIY, 2017)
www.scalpband.bandcamp.com www.vohpraha.bandcamp.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kořeny i zrcadlo (Protest the Hero)

Štěpán Sukdol 09.07.2020

„My sisters and brothers they hated so bad, To see me go west like someone gone mad.“ Protest the Hero již tradičně reflektují a kritizují současné dění.

Za stínem vlastní duše (Načeva)

Adéla Polka 03.07.2020

Je to plynutí v čase, plynutí hříchů v něm. Niterné pocity, pro které je forma básně ideální, vystupují ze své intimity, jsou odhaleny.

Full Moon 10: Houpací koně - Desolation Peak

Kristýna Trochtová 02.07.2020

Desolation Peak, jak lze ostatně vyčíst už z názvu, je deska inspirovaná a zároveň věnovaná Jacku Kerouacovi. V roce 2018.

V erupcích hněvu a zoufalství (Drom/Tengri)

Jiří Vladimír Matýsek 19.06.2020

Drom se netají tím, že jejich polovina je prvním vykročením k novému materiálu, prvotním průzkumem možných cest. A Tengri?

Zvukové nákresy s ostrými hranami (Anna Calvi)

Jakub Koumar 05.06.2020

Symfonicky košatý, atmosférický pop však vyžaduje i precizní zpěv, do něhož se jí v mládí zrovna moc nechtělo.

Vyzrálé spratkovství Jamese Colea

Dantez 31.05.2020

Za úsměvným akronymem se skrývají slova Money Rain Dancer a jde o proces nemálo podobný šamanistickému vyvolávání deště.

Klamou tělem, omamují melodiemi (Kurt Rosenwinkel Trio)

Jiří Vladimír Matýsek 30.05.2020

Po uvolněné, latinou načichlé a sluncem prozářené předchozí desce Caipi se Rosenwinkel, v rámci svého tria, vrací zpět ke komplikovanější stavbě skladeb.

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.